Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Sztuka dekoracji stołu

Warto sprawić, by posiłki nie były pośpiesznym epizodem, ale miłym wydarzeniem – okazją do złapania oddechu i spotkania z bliskimi osobami. Postarajmy się zapewnić im niebanalną oprawę. To pobudza apetyt!

Po pierwsze zasady

Sztuka dekoracji stołu
(fot. Poggenpohl)
Nakrywanie i dekorowanie stołu to dyscyplina, w której każdy z nas może zebrać oklaski! Nietypowe pomysły łatwiej jednak zastosować przestrzegając niezmiennego od stuleci kanonu. Nawet na najpiękniej ozdobionym stole powinien bowiem panować ład, wynikający z ergonomii i porządku działań.

 

Jeśli chcemy, by nasz stół wyglądał naprawdę elegancko, pod każdym nakryciem ułóżmy tzw. podtalerz – płaską podstawkę ceramiczną lub drewnianą (przy ceremonialnych, np. świątecznych obiadach), albo stalową czy nawet plastikową (przy mniej oficjalnych przyjęciach). Na niej ustawiamy talerz do drugiego dania, a na nim – wymiennie – talerzyk na przystawki bądź zupę. Każdemu nakryciu powinna towarzyszyć serweta, najlepiej materiałowa. Sztućce układamy zgodnie z kolejnością serwowania potraw, począwszy od zewnętrznej strony nakrycia (przystawki zimne, gorące, zupa, danie główne, deser i owoce, kawa i herbata).

 

Mogą się wśród nich znaleźć widelec i nóż do filetowania ryb oraz łyżki do bulionu, nieco mniejsze od zwykłych (jeśli podajemy zupę w bulionówkach). Ponieważ liczby sztućców nie powinno się mnożyć w nieskończoność, jeśli planujemy też inne dania, sztućce do nich podajemy razem z potrawą. Kieliszki do wody (największy) oraz win ustawiamy po prawej stronie nakrycia, podobnie jak filiżankę do kawy.

 

Łyżeczka i widelczyk do deserów (ten ostatni przeznaczony do ciast kremowych) układamy nad nakryciem, przeciwnie względem siebie.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły