Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Sztuka dekoracji stołu
Warto sprawić, by posiłki nie były pośpiesznym epizodem, ale miłym wydarzeniem – okazją do złapania oddechu i spotkania z bliskimi osobami. Postarajmy się zapewnić im niebanalną oprawę. To pobudza apetyt!

Po pierwsze zasady

Sztuka dekoracji stołu
(fot. Poggenpohl)
Nakrywanie i dekorowanie stołu to dyscyplina, w której każdy z nas może zebrać oklaski! Nietypowe pomysły łatwiej jednak zastosować przestrzegając niezmiennego od stuleci kanonu. Nawet na najpiękniej ozdobionym stole powinien bowiem panować ład, wynikający z ergonomii i porządku działań.

 

Jeśli chcemy, by nasz stół wyglądał naprawdę elegancko, pod każdym nakryciem ułóżmy tzw. podtalerz – płaską podstawkę ceramiczną lub drewnianą (przy ceremonialnych, np. świątecznych obiadach), albo stalową czy nawet plastikową (przy mniej oficjalnych przyjęciach). Na niej ustawiamy talerz do drugiego dania, a na nim – wymiennie – talerzyk na przystawki bądź zupę. Każdemu nakryciu powinna towarzyszyć serweta, najlepiej materiałowa. Sztućce układamy zgodnie z kolejnością serwowania potraw, począwszy od zewnętrznej strony nakrycia (przystawki zimne, gorące, zupa, danie główne, deser i owoce, kawa i herbata).

 

Mogą się wśród nich znaleźć widelec i nóż do filetowania ryb oraz łyżki do bulionu, nieco mniejsze od zwykłych (jeśli podajemy zupę w bulionówkach). Ponieważ liczby sztućców nie powinno się mnożyć w nieskończoność, jeśli planujemy też inne dania, sztućce do nich podajemy razem z potrawą. Kieliszki do wody (największy) oraz win ustawiamy po prawej stronie nakrycia, podobnie jak filiżankę do kawy.

 

Łyżeczka i widelczyk do deserów (ten ostatni przeznaczony do ciast kremowych) układamy nad nakryciem, przeciwnie względem siebie.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny