Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Domowe urządzenia techniczne
Czy oprócz mebli, dekoracji i niezbędnych urządzeń, jest coś, co w znaczący sposób wpływa na komfort naszego życia? Owszem, powietrze. Najlepiej – czyste i świeże, niezbyt chłodne, nie za ciepłe i odpowiednio nawilżone. Tylko takie zapewni nam przyjazny klimat!

Klimat umiarkowany

Domowe urządzenia techniczne
(fot. Purmo)
Nie tak dawne to czasy, gdy grzejniki były naszym utrapieniem. Zawory działały w trybie zero-jedynkowym, przy próbach regulacji ciekły, a same żeberka skutecznie szpeciły wnętrza. Dlatego wielkim przełomem okazało się ogrzewanie podłogowe; kto tylko mógł – i gdzie mógł – montował podpodłogową instalację wodną, kable lub elektryczne maty grzejne. Jednak nawet „podłogówka” ma mankamenty. Nie każdy system grzewczy efektywnie z nią współdziała (dotyczy to np. systemów wysokotemperaturowych), ogrzewanie elektryczne jest kosztowne w eksploatacji i ma niewielką bezwładność, ograniczony jest również wybór materiałów wykończeniowych na „grzejącą” posadzkę. Na szczęście dziś nasze możliwości znacznie się poszerzyły!

 

Odkąd za projektowanie grzejników wzięli się światowej sławy designerzy, zapanowało w tym segmencie rynku niesłychane bogactwo form. Możemy dziś wybrać urządzenie o stonowanej formie, które dyskretnie dopasuje się do otoczenia, albo pokusić się o coś wręcz przeciwnego – wybór grzejnika, którego uroda domaga się szczególnego wyeksponowania. Znajdziemy modele jak rzeźby i jak obrazy. Pionowe, poziome, geometryczne i organiczne, stalowe, kamienne, a nawet… drewniane. Oryginalne i bajecznie kolorowe.

 

Efektowny grzejnik nie jest jednak receptą na wszystko. Są w domu miejsca szczególnie narażone na wychłodzenie, w których nie sposób go zamontować. Chodzi o duże przeszklenia – podwójne i potrójne drzwi tarasowe oraz modne szklane ściany. Tu doskonałym rozwiązaniem będą grzejniki kanałowe, ukryte w utworzonych w warstwie podposadzkowej szczelinach o kształcie podłużnej kasety. Dzięki nim zyskamy także niczym niezakłóconą powierzchnię ścian, która może stać się miejscem ekspozycji obrazu, zdjęcia czy fototapety. Decyzję musimy jednak podjąć jeszcze przed budową.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny