Izolacje a ograniczanie kosztów energii

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Izolacje a ograniczanie kosztów energii

Na początku października została uchwalona ustawa, wprowadzająca zmiany do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej i mają przyczynić się do oszczędności energii oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków, jak i emisji CO2.

aktualizacja: 2022-12-08 08:08:24

Podstawowa zmiana dotyczy obowiązkowego posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku (i mieszkań), zawierających wskaźniki zapotrzebowania na energię i emisję CO2. Dotychczas świadectwa były wymagane dla budynków powstałych po 2009 roku. Obecnie wymagane będą dla każdego budynku. Druga zmiana, to powstanie Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków, umożliwiającego powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej.

Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązywało przy każdej sprzedaży lub najmie budynku, mieszkania czy lokalu, i będzie obowiązkowym elementem czynności notarialnej. Należy przypuszczać, że Świadectwo będzie miało znaczenie handlowe przy zakupie budynku czy lokalu - korzystne wskaźniki mogą podnieść wartość nieruchomości, a niekorzystne obniżyć.

Kolejna wprowadzona zmiana dotyczy obowiązku okresowych kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. Opracowana zostanie również strategia renowacji do 2050 r. i podane polityki, a także środki wspierające oraz źródła finansowania renowacji.

Tak więc nowelizacja ustawy da możliwość oceny efektywności energetycznej właścicielowi budynku i docelowo obniżenie poprzez renowację zapotrzebowania na energię starych budynków, które mają wysoką energochłonność.

Propozycje rozwiązań dociepleń Recticel

Jednym z podstawowych działań w tym kierunku jest docieplenie przegród budynków. Firma Recticel Insulation oferuje rozwiązania dociepleń z zastosowaniem sztywnych płyt z pianki PIR, opatrzonych w różne typy okładzin, w zależności od zastosowania i sposobu montażu.

Płyty charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, λD od 0,019 do 0,026 W/(m·K), które umożliwiają maksymalne pocienienie warstwy docieplenia, co w przypadkach, w których istnieją ograniczenia dotyczące grubości docieplenia czy też inne uwarunkowania może być istotne.

Ściana - fasada wentylowana

Skutecznym i ciekawym sposobem na docieplenie domu jednorodzinnego, odbiegającym od standardowego docieplenia z wykończeniem tynkiem na styropianie lub wełnie, może być wykonanie fasady wentylowanej z płytami POWERWALL (zdjęcie otwierające artykuł). Płyty POWERWALL z pianki PIR w okładzinie z wytłaczanej aluminiowej folii, mocowane są do istniejącej ściany za pomocą kołków, a na nich wykonywana jest podkonstrukcja, do której mocowane są płyty lub płytki elewacyjne (np. włókno-cementowe, ceramiczne, metalowe). Płyty POWERWALL mają współczynnik λD = 0,022 W/(m·K) i występują w zakresie grubości od 30 do 180 mm. Mają poręczny wymiar 600×1200 mm i frez pióro-wpust po obwodzie gwarantujący szczelne połączenie płyt.

Ściana - docieplenie od wewnątrz

Jeżeli w budynku istnieją obwarowania, które uniemożliwiają docieplenie ściany od strony zewnętrznej, w celu poprawy warto skorzystać z metody docieplenia ścian od wewnątrz płytami EUROTHANE G (FOT. 2). Jest to produkt o zamkniętej strukturze komórkowej pianki PIR z paroszczelnymi okładzinami. Płyta zespolona jest jednostronnie z płytą gipsowo-kartonową (od strony pomieszczenia).

Docieplanie ścian od wewnątrz płytami EUROTHANE G
FOT. 2. Docieplanie ścian od wewnątrz płytami EUROTHANE G

Paroizolacyjne okładziny w produkcie, mają za zadanie ograniczenie dyfuzji pary wodnej z pomieszczenia w przegrodę i wyeliminowanie powstawania pleśni.

Oczywiście każdą przegrodę należy sprawdzić pod względem cieplno-wilgotnościowym.

Płyty EUROTHANE G charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła, λ = 0,022 W/(m·K), co jest korzystne, kiedy docieplenie odbywa się kosztem pomniejszenia powierzchni pomieszczenia. Na przykład, aby spełnić aktualnie obowiązujące wymaganie dla współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych Umax = 0,20 W/(m²·K), w przypadku docieplenia ściany z cegły ceramicznej pełnej grubości 38 cm, należy zastosować płytę EUROTHANE G o grubości 100 mm.

Płyty występują w wymiarach 1200×2600 mm, w grubościach rdzenia PIR od 20 do 100 mm (+12,5 mm płyta gipsowo-kartonowa). Występują dwie metody mocowania płyt do ściany: klejenie lub mocowanie mechaniczne (do podkonstrukcji).

Dach płaski

Produkty Recticel na docieplenie dachów płaskich to linia EUROTHANE SILVER (FOT. 3), POWERDECK F i EUROTHANE Bi-4. Dobór produktu do danego dachu powiązany jest z rodzajem membrany wodochronnej, która będzie ułożona na płytach PIR i metodą mocowania układu ("kanapki") dachowego, jaki będzie można zastosować. Płyty różnią się między sobą okładziną i parametrami izolacyjnymi (λD od 0,022 do 0,026 W/(m·K)). Wszystkie płyty mają bardzo dobrą wytrzymałość na ściskanie i stanowią sztywne podłoże pod membrany, co korzystnie wpływa na żywotność membran.

Docieplanie dachów płaskich płytami EUROTHANE SILVER
FOT. 3. Docieplanie dachów płaskich płytami EUROTHANE SILVER

Płyty PIR:

  • Eurothane Silver - najczęściej stosowne są w układach mocowanych mechanicznie (kołkowanie płyt i kołkowanie membrany wodochronnej do podłoża), do zastosowania praktycznie przy wszystkich rodzajach membran.
  • Powerdeck F - w układach klejonych (klejenie lub kołkowanie płyty pod podłoża, klejenie membrany wodochronnej do płyty), do zastosowania z membranami klejonymi lub samoprzylepnymi.
  • Eurothane Bi-4 - w układach klejonych w połączeniu z papami asfaltowymi zgrzewalnymi.

Jednak tyle ile starych dachów, tyle może wystąpić różnych czynników, które mogą mieć wpływ na prawidłowy dobór płyt i metodę mocowania, warto więc zasięgnąć porady producenta.

Bardzo często niedocieplone tarasy czy balkony w starych budynkach tworzą znaczne mostki termiczne. I najczęściej w tych przegrodach występują duże ograniczenia co do grubości warstwy docieplenia.

W takich przypadkach należałoby rozważyć zastosowanie paneli próżniowych DECK-VQ (RYS., FOT. 4-5), dla których λD wynosi od 0,007 do 0,009 W/(m·K). Przy grubości paneli DECK-VQ 60 mm uzyskuje się w każdym przypadku spełnienie obowiązującego od 2021 r. dla dachów współczynnika Ucmax = 0,15 W/(m²·K).

Schemat: Zastosowanie paneli próżniowych DECK-VQ przy renowacji tarasu
RYS. Zastosowanie paneli próżniowych DECK-VQ przy renowacji tarasu
1 - płytki kamienne/betonowe, 2 - podstawki, 3 - membrana hydroizolacyjna, 4 - panel próżniowy DECK-VQ gr. 45 mm/60 mm, 5 - paroizolacja, 6 - warstwa wyrównująca, 7 - podłoże betonowe
Budowa paneli próżniowych DECK-VQ
FOT. 4. Budowa paneli próżniowych DECK-VQ
Zastosowanie paneli próżniowych DECK-VQ
FOT. 5. Zastosowanie paneli próżniowych DECK-VQ

Dach skośny - docieplenie nakrokwiowe

W dachu skośnym ocieplanym w tradycyjny sposób izolacja cieplna układana jest pomiędzy i pod krokwiami, od strony pomieszczenia. W niektórych przypadkach, np. przy konieczności wymiany pokrycia dachowego, bardziej korzystne może okazać się dla inwestora docieplenie dachu od strony zewnętrznej więźby dachowej, czyli docieplenie nakrokwiowe.

Docieplenie nakrokwiowe można wykonać z zastosowaniem płyt EUROROOF (FOT. 6). Plusem tej metody jest to, że otrzymuje się jednakową otulinę cieplną na całym dachu, bez mostków cieplnych na krokwiach i dużą szczelność docieplenia na przepływ wiatru.

Docieplenie nakrokwiowe z zastosowaniem płyt EUROROOF
FOT. 6. Docieplenie nakrokwiowe z zastosowaniem płyt EUROROOF

Płyty EUROROOF charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła λD = 0,022 W/(m·K). Płyty wykończone są po obwodzie frezem pióro-wpust, który ułatwia szczelny montaż. W pakiecie dachowym znajdują się akcesoria: wkręty RECTIFIX do mocowania płyt do krokwi, membrana wstępnego krycia RECTIVENT oraz taśmy uszczelniające.

Podłoga

Płyty PIR z linii EUROFLOOR (FOT. 7) przeznaczone są do izolacji cieplnej podłóg. Płyty są kompatybilne z systemami ogrzewania podłogowego. Niski współczynnik przewodzenia ciepła λD = 0,019 do 0,022 W/(m·K) umożliwia prawie dwukrotne pocienienie grubości izolacji w porównaniu z materiałami standardowymi. Płyty są sztywne i mają wysoką wytrzymałości na nacisk.

Izolacja cieplna podłóg z zastosowaniem płyt z linii EUROFLOOR
FOT. 7. Izolacja cieplna podłóg z zastosowaniem płyt z linii EUROFLOOR

Oszczędność energii - ochrona środowiska

Wysokie zużycie energii stanowi największe źródło emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, więc żeby temu przeciwdziałać, powinniśmy oszczędniej korzystać z energii. Pomóc może termoizolacja budynków z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów.

Produkcja utraconego ciepła wiąże się z wysoką emisją CO2 i gazów cieplarnianych do atmosfery. W Polsce ok. 38% dwutlenku węgla generują niedostatecznie zaizolowane budynki.

Ważnym elementem działań zmierzających do zatrzymania postępujących, negatywnych zmian klimatycznych jest termomodernizacja budynków, w której bardzo istotną rolę odgrywa skuteczne ocieplenie domu. Tylko przez niezaizolowany dach i ściany ucieka bowiem około 70% ciepła z naszych domów. Generuje to wysokie koszty - zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe.

Ocieplając skutecznie budynki, możemy zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie spalać mniej paliw - węgla, gazu czy oleju opałowego - i ograniczyć emisję zanieczyszczeń trafiających do atmosfery, a przy okazji zmniejszyć zużycie energii, która jest coraz droższa i stanowi coraz większą część wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem budynku.

Na zdjęciu otwierającym: Wykonanie fasady wentylowanej z płytami POWERWALL


RECTICEL IZOLACJE
Niepruszewo, Cisowa 4, 64-320 Buk
tel. 61 815 10 08
sekretariat.pl@recticel.com
www.recticelinsulation.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania