Jakich błędów unikać podczas wznoszenia ścian i stropów?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jakich błędów unikać podczas wznoszenia ścian i stropów?

Ściany nośne i stropy tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który nie tylko musi zapewniać trwałość i stabilność budynku, lecz decyduje również o jego właściwościach użytkowych. Aby i jedne, i drugie przegrody spełniały swoje funkcje, muszą być fachowo wykonane, bez żadnych błędów. Przeczytaj, na co zwracać uwagę podczas wznoszenia ścian i stropów.

Niezabezpieczenie materiałów przed deszczem

Pustaki i bloczki o dużej nasiąkliwości, np. z betonu komórkowego, należy chronić przed zamoczeniem w wyniku opadów lub zalania. Nasiąknięte wodą będą długo wysychać, a po dodaniu ocieplenia czy tynku - mogą być przyczyną zawilgocenia całego domu.

Brak dodatkowego ocieplenia nadproży i wieńca ścian jednowarstwowych

Miejsca te wymagają dodatkowego ocieplenia, zlicowanego z płaszczyzną zewnętrzną ściany. Popularny sposób - polegający na wklejeniu pasa styropianu - nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż po otynkowaniu, w takich obszarach pojawią się pęknięcia spowodowane niejednorodnością podłoża. Prawidłowe ocieplenie nadproża wymaga zastosowania systemowych elementów, przewidzianych dla tego rodzaju ścian (płytek ociepleniowych).

Niewłaściwe dobranie tynku do ocieplenia

W przypadku użycia wełny mineralnej, zarówno tynk cienkowarstwowy, jak i farba elewacyjna muszą charakteryzować się wysoką paroprzepuszczalnością, nie mogą więc to być produkty akrylowe. Jeśli zechcemy zastosować inne wykończenie elewacji, np. deski należy utworzyć pod nimi pustkę wentylacyjną i osłonić wełnę folią wiatroizolacyjną.

Niestaranne murowanie ścian trójwarstwowych

Przy murowaniu takich ścian "na gotowo", nie można zostawić nawisów zaprawy, która będzie wpadać do wnętrza muru. Uniemożliwi to szczelne ułożenie płyt styropianowych. Płyty powinny być układane dwuwarstwowo z przesunięciem styków w pionie i poziomie.

Niewłaściwie wykonanie ściany elewacyjnej

Warstwa ta w ścianach trójwarstwowych nie może być sztywno związana z murem nośnym, ani pełnić roli podparcia np. balkonu. Ponadto przy długości większej niż 15 m, muszą w tej warstwie zostać przygotowane dylatacje - chroniące przed powstawaniem pęknięć, spowodowanych rozszerzaniem się i kurczeniem pod wpływem zmian temperatury.

Brak węgarka w ścianach trójwarstwowych

W czasie murowania takich przegród, trzeba osadzić obramowanie otworu okiennego i uformować węgarek w warstwie elewacyjnej - w celu zamknięcia brzegów izolacji cieplnej i umożliwienia przeprowadzenie ciepłochronnego montażu okien.

Zbyt mała wysokość otworu okiennego przeznaczonego do montażu rolet zewnętrznych

Jeżeli planujemy osadzenie takich osłon, wysokość otworu okiennego należy odpowiednio zwiększyć o wymiar kasety i przewidzieć sposób jej ocieplenia. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie specjalnych belek nadprożowych o małej wysokości, które będą też pełnić rolę oparcia grubej izolacji cieplnej.

Schemat: Odpowiednio wymurowany otwór pod zewnętrzną roletę okienną
Odpowiednio wymurowany otwór pod zewnętrzną roletę okienną.

Niestaranne wykończenie ścian, na których będzie opierać się strop

Miejsca te mają być wyrównane i wypoziomowane przy użyciu mocnej zaprawy cementowej.

Brak podkładu stabilizującego pod stemple

Niezbędne podpory stropu podczas układania i betonowania muszą spoczywać na twardym i stabilnym podłożu. Konieczne więc jest przygotowanie podkładu stabilizującego na gruncie o dostatecznej wytrzymałości. Spotykane dość często opieranie stempli na deskach ułożonych na gruncie może skończyć się ugięciem stropu.

Brak zbrojenia przypodporowego w stropach gęstożebrowych

Przy wykonywaniu takich stropów, nie można pominąć ułożenia zbrojenia przypodporowego z systemowej siatki P1 lub P2. Choć jej brak nie zawsze musi spowodować pęknięcia w strefie przyściennej, to jednak dla uniknięcia problemów warto je zastosować, zwłaszcza że ich koszt jest relatywnie niewielki.

Niewłaściwe ułożenie belek stropu gęstożebrowego

Powinny one być układane z tzw. ujemną strzałką ugięcia o wartości odpowiadającej 1/300 długości stropu. Dzięki temu uzyskuje się równą powierzchnię sufitu pod obciążeniem użytkowym. Pożądane ugięcie zapewnimy poprzez zwiększenie wysokości podparcia w środku rozpiętości, np. o 2 cm, gdy strop ma 6 m długości.

Brak podkładek dystansowych pod zbrojeniem stropów monolitycznych

Zbrojenie takich stropów musi być odsunięte od deskowania za pomocą podkładek dystansowych, gwarantujących otulenie prętów betonem. Praktykowane niekiedy podrywanie zbrojenia w trakcie betonowania nie gwarantuje równomiernego odseparowania go i powoduje miejscowe osłabienie stropu, odpadanie betonu i korozję stali.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zbyt gruba warstwa nadbetonu

Nie wolno układać grubszej warstwy nadbetonu niż zalecana, bo jej pogrubienie nie zwiększa wytrzymałości, tylko za bardzo obciąża strop. W efekcie zmniejsza się dopuszczalne obciążenie użytkowe. Właściwą grubość nadbetonu można uzyskać, układając listwy kontrolne grubości 3–4 cm, po których prowadzi się łatę wyrównującą.

Brak zaznaczonych wzmocnień pod ściany i słupy

Wszystkie wzmocnienia w tych rejonach powinny być wyraźnie wskazane na powierzchni gotowego stropu przez wstawienie podczas betonowania tzw. świadków, czyli kawałków prętów wyprowadzonych ponad powierzchnię stropu. Rzeczywista lokalizacja wzmocnień nie zawsze bowiem pokrywa się z dokumentacją, a ustalenie ich przebiegu w już utworzonym stropie jest wyjątkowo kłopotliwe.

Błędne ułożenie wieńca opuszczonego

W stropach żebrowych powstających na betonie komórkowym lub pustakach poryzowanych, należy układać tzw. wieniec opuszczony, w którym dolne pręty zbrojeniowe znajdują się pod belkami. Najłatwiej to osiągnąć, wykorzystując kształtki wieńcowe, które jednocześnie pełnią funkcję deskowania zewnętrznego wieńca. Nie można też zapomnieć o wyprowadzeniu z wieńca zbrojenia - przewidzianego do uformowania słupków w ściankach kolankowych.

Schemat: Właściwe ułożenie wieńca opuszczonego
Właściwe ułożenie wieńca opuszczonego.

Redaktor: Cezary Jankowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje