Jaki typ okien będzie odpowiedni dla domu przy ruchliwej ulicy?

Jaki typ okien będzie odpowiedni dla domu przy ruchliwej ulicy?

W pobliżu mojego domu budowana jest obwodnica miasta i obawiam się, że po oddaniu jej do użytkowania będzie mi doskwierał hałas przejeżdżających samochodów. Słyszałem, że w ochronie przed hałasem bardzo istotne są okna, a ponieważ zamierzam je wymienić, chciałbym uzyskać poradę, jaki typ okien będzie odpowiedni i na co zwracać uwagę przy ich zamawianiu?

Odpowiedź eksperta: O izolacyjności akustycznej okien decyduje przede wszystkim ich szczelność oraz rodzaj oszklenia. Ponieważ jednak konieczna jest wymiana powietrza w pomieszczeniach, pojawia się problem z nawiewem powietrza, gdyż funkcja rozszczelniania i montaż nawiewników spowoduje znaczący wzrost hałasu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej, bo wtedy okna są całkiem szczelne (bez nawiewników). Wykonanie takiej wentylacji wymaga jednak poważnych prac i wydatku kilkunastu tysięcy złotych.

W pomieszczeniach, które mają więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, można zainstalować nawiewniki ścienne zamiast okiennych - oczywiście w ścianach położonych dalej od ulicy.

Jeśli musimy jednak zastosować nawiewniki okienne, to należy wybrać modele o zwiększonej izolacyjności akustycznej. Natomiast izolacyjność szyb zależy od ich grubości (szczególnie zewnętrznej szyby w pakiecie). Zamiast standardowej tafli o grubości 4 mm, montowane są szyby o grubości 6 lub 8 mm bądź też pakiety trzyszybowe.

W katalogach i kartach technicznych zdolność okna do tłumienia hałasu wyraża wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. W przypadku typowych okien wynosi on ok. 30 dB (decybeli), dla dobrych okien o podwyższonej izolacyjności przekracza zaś 35 dB. Wzrost izolacyjności o 10 dB odbieramy jako około dwukrotne przytłumienie docierającego dźwięku. Zwykle tłumienie dźwięków o niskiej częstotliwości jest słabsze niż wysokich.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Nawiewniki to zawsze mostki akustyczne. Mogą mieć jednak konstrukcję ograniczającą przenikanie dźwięków (fot. Aereco)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz