Dofinansowanie na wymianę okien

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2010-08-13 10:47:33
Dofinansowanie na wymianę okien
Planujesz wymianę okien? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o pomoc finansową na ten cel. Do termomodernizacji domu państwo dopłaca nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Przemysław Serwin, Menedżer ds. Jakości Usług firmy OKNOPLAST Ciepłe miesiące to doskonały czas na odnowienie domu, w tym wymianę okien. Jeśli prowadzony przez nas remont ma ponadto na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku, tzw. termomodernizację, możemy ubiegać się wsparcie finansowe na ten cel. Z jego pomocą będziemy mogli na przykład: ocieplić ściany, wymienić okna czy usprawnić system grzewczy.

Dzięki efektywnej termomodernizacji realne jest obniżenie wydatków na energię nawet o około 50%. Sama wymiana okien na te szczelniejsze, o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw pozwala na zredukowanie zużycia ciepła w domu o około 10-25% - mówi Przemysław Serwin, Menedżer ds. Jakości Usług firmy OKNOPLAST.

Warto także pamiętać, że oprócz mniejszych wydatków na ogrzewanie, termomodernizacja przynosi jeszcze wiele innych korzyści. Dzięki niej zyskujemy komfort cieplny w budynkach oraz chronimy środowisko naturalne przed nadmierną emisją szkodliwych gazów cieplarnianych.

 

Decydując się na termomodernizacj domu, warto skorzystać ze wsparcia finansowego - w postaci premii termomodernizacyjnej. Jest ona udzielana w ramach środków z Funduszu Termomodernizacji i Remontów i pokrywa do 16% kosztów poniesionych na remont domu.

Co ważne, premia przysługuje tylko inwestorom korzystającym z kredytu bankowego. Nie mogą się
o nią ubiegać ci, którzy termomodernizują dom wyłącznie z własnych środków
– dodaje Przemysław Serwin.

Jak ubiegać się o pomoc?

Podstawowym warunkiem otrzymania premii termomodernizacyjnej jest wykonanie audytu energetycznego. Jest to ekspertyza, która pokaże zakres najbardziej opłacalnych prac z punktu widzenia kosztów realizacji przedsięwzięcia oraz oszczędności energii.

Może cię zainteresować
Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Jak zasłonić okna na parterze? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Jakie okna przesuwne wybrać? Jaka roleta na skośne okno? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Jak zamontować drzwi techniczne? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Co to za kolor Winchester? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Co daje anodowanie aluminium? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Co to jest szkło ornamentowe? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jak myć żaluzje fasadowe? Okna na straży bezpieczeństwa Prawidłowy montaż okien energooszczędnych
Zobacz więcej Zwiń

Audyt może przeprowadzić jedynie uprawniony do tego celu audytor. Ich listę znajdziemy na przykład na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych – www.zae.org.pl. Koszt takiego przedsięwzięcia dla domu jednorodzinnego waha się w granicach 1-2 tysięcy złotych.

 

Kolejnym krokiem na drodze ku uzyskaniu premii jest wybór banku udzielającego kredytów termomodernizacyjnych i złożenie odpowiedniego wniosku w tym celu. Należy do niego dołączyć audyt energetyczny i wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Aktualną listę tych banków znajdziemy, miedzy innymi, na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

 

Decyzję o przyznaniu premii termomodernizacyjnej podejmuje BGK. W przypadku, gdy jest ona pozytywna - nasz bank udzieli nam kredytu termomodernizacyjnego. Premia zostanie natomiast przekazana przez BGK do naszego banku kredytującego, po zakończeniu remontu domu.

W praktyce, zostanie więc ona zaliczona na spłatę części kredytu przyznanego nam na remont (obecnie premia pokrywa do 20% wartości kredytu termomodernizacyjnego).

Uzyskanie premii termomodernizacyjnej może się wydawać skomplikowanym przedsięwzięciem. W rzeczywistości cała procedura nie jest jednak wyjątkowo trudna, a korzyści są niezaprzeczalne - mówi Przemysław Serwin z OKNOPLASTU.

Okna patentem na oszczędność energii

Decydując się na termomodernizację domu, a w jej ramach – na wymianę okien, warto rozważyć wybór energooszczędnej stolarki otworowej. Poznamy ją po niskim współczynniku przenikania ciepła Uw, wyrażanym w jednostkach W/m2K.

Należy także pamiętać, że współczynnik Uw pokazuje rzeczywiste straty energii całego okna, co odróżnia go od współczynnika przenikania ciepła samej szyby, podawanego przez większość producentów stolarki okiennej. Kupując okna, zwróćmy więc uwagę, by parametr ten był wyliczony dla całego okna, a nie jedynie dla szyby.

Dzięki temu mamy pewność, że zakupione produkty będą skutecznie chronić nasz dom przed zimnem, a nas – przed nadmiernymi wydatkami na ogrzewanie – mówi Przemysław Serwin.

 

Obecnie, na polskim rynku, standardem są okna, których współczynnik Uw nie przekracza 1,5 W/m2K. Jest to wartość mniejsza niż ta wymagana przez polskie prawo, która wynosi 1,7-1,8 W/m2K (wg Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Na potrzeby energooszczędnego budownictwa producenci okien wciąż starają się obniżać ten współczynnik.

W ofercie OKNOPLASTU dostępne jest np. okno THERMIC 90, którego współczynnik Uw wynosi  zaledwie 0,8 W/m2K.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

 

Firma powiązana:
OKNOPLAST

Zdaniem naszych Czytelników

25 Nov 2015, 19:24

Cytat Decydując się na termomodernizacje domu, warto skorzystać ze wsparcia finansowego - w postaci premii termomodernizacyjnej. Jest ona udzielana w ramach środków z Funduszu Termomodernizacji i Remontów i pokrywa do 16% kosztów poniesionych ...

Gość zdzisiek

25 Nov 2015, 13:59

Jeśli chodzi o dofinansowania to teraz rusza ciekawy program Ryś, który dotuje między innymi wymianę okien. Ale nie tylko. Bodajże można też wymienić drzwi garażowe, ocieplić ściany, wymienić ogrzewanie na te berdziej przyjazne środowisku, na przykład na kocioł kondensacyjny, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!