Zewnętrzne żaluzje fasadowe to bardzo udany zakup!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zewnętrzne żaluzje fasadowe to bardzo udany zakup!

Do ochrony przed słońcem dwóch największych południowych przesuwnych okien w salonie i w małżeńskiej sypialni wybrałem żaluzje fasadowe. Mają one nowoczesny i lekki wygląd - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który zewnętrzne żaluzje fasadowe użytkuje od 2016 r.

Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 260 m2

Zewnętrzne żaluzje fasadowe:

  • Z aluminium.
  • Lamele 80 mm, w kształcie litery C, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej o grubości 0,42 mm.
  • Zamiast prowadnic zastosowano linki ze stali nierdzewnej.
  • Kaseta kwadratowa z aluminium, wystająca 4 cm z czoła elewacji.
  • Sterowanie - elektryczne silniki rurowe, połączone przewodami z przyciskami klawiszowymi na ścianie.
Żaluzje z aluminium podkreślają nowoczesny charakter bryły budynku
Żaluzje z aluminium
Żaluzje z aluminium podkreślają nowoczesny charakter bryły budynku.

Montaż: Nastąpił dopiero po wykończeniu elewacji. Fachowcy przytwierdzili kasety o wysokości 30 cm i szerokości 2,70 m we wnękach nad oknami. Wcześniej zadbałem, żeby między ścianą i kasetami żaluzji oraz po bokach znalazła się 6 cm warstwa twardego styropianu, a instalatorzy ułożyli na nim matę termoizolacyjną - nie ma tu mostków cieplnych. Zależało mi na maksymalnym schowaniu skrzynek. Wykonawcy użyli odpowiednio długich kołków rozporowych, żeby dostać się do warstwy nośnej z pustaków ceramicznych. W kasetach umieścili silniki rurowe do sterowania. Montaż jednej osłony trwał godzinę.

Decyzja: Do ochrony przed słońcem dwóch największych południowych przesuwnych okien w salonie i w małżeńskiej sypialni wybrałem żaluzje fasadowe. Mają one nowoczesny i lekki wygląd, nie zasłaniają widoków i można nimi dowolnie regulować dostęp światła dziennego do wnętrz. Ponadto, bardziej pasują do architektury domu, niż tradycyjne rolety zewnętrzne. Uwzględniłem je już w pierwszych własnych rysunkach domu, podobnie zrobił później autor projektu. Zależało mi na ulokowaniu dużych skrzynek we wnękach nad przeszkleniami i ładnym wkomponowaniu ich w elewację.

Ze względu na wysoką cenę żaluzji zaplanowałem je tylko w miejscach, w których są najbardziej potrzebne. Wybrałem sztywne lamele w kształcie litery C i o szerokości 8 cm, bo taki rozmiar wygląda proporcjonalnie w stosunku do wielkości okien i elewacji. Kolor 9007 z palety RAL na lamelach i kasetach jest taki sam, jak na aluminiowych ramach okien. Razem tworzą komplet. To był bardzo udany zakup!

Lamele mają kształt litery C i szerokość 8 cm
Kasetę umieszczono w wnęce nad oknem, lamele przytrzymują boczne linki. Lamele mają kształt litery C i szerokość 8 cm.

Zewnętrzne żaluzje fasadowe - rady i przestrogi:

  • Dobrze, że wybrałem elektryczną wersję obsługi żaluzji o szerokości 2,65 m i wysokości 2,20 m. W salonie zaciągamy je codziennie, bo tuż przy oknie stoi telewizor. W sypialni opuszczamy je na stałe, a podnosimy sporadycznie, gdy chcemy skorzystać z balkonu. Oprócz świetnej osłony przeciwsłonecznej, traktujemy żaluzje jak firany - szybko stały się integralnym elementem wystroju.

  • Żaluzje zewnętrzne są funkcjonalne, estetyczne, łatwe w obsłudze i pielęgnacji. Lamele ustawione w pionie tworzą szczelną barierę przed gorącem. Ustawiamy je w tej zamkniętej pozycji zawsze, kiedy jest upał, mróz, albo wieje silny wiatr, oraz kiedy chcemy je umyć. Najlepiej myje się je wodą pod ciśnieniem, elektryczną myjką, ale na wybranym kolorze lakieru prawie nie widać kurzu i pyłu z drzew.

    Boczne stalowe linki porządnie przytrzymują listewki przed łopotaniem na wietrze. Dobrze, że można regulować ich naprężenie - niedawno, po trzech latach użytkowania, napiąłem je, nie jest to trudne. Kiedy linki są mocniej naprężone, lamele mniej łopoczą. W trakcie wichury nie hałasują, pewnie dlatego, że całe chowają się w glifie okiennym i nie wystają z elewacji. Podczas opadów śniegu, strzepuję go na bieżąco przez odwrócenie listewek.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zewnętrzne żaluzje fasadowe - koszty:

  • para żaluzji z montażem 4400 zł (2 x 2200 zł).

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny