Zabezpieczenia przeciwśniegowe dachu - dla kogo?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zabezpieczenia przeciwśniegowe dachu - dla kogo?

Najpiękniejsza, idealna zima to taka z dużą ilością śniegu, który często stanowi zagrożenie dla dachu budynku, a więc i osób przebywających w jego najbliższym otoczeniu. Zalegający na dachu śnieg może przysporzyć wielu kłopotów. Dlatego też, mimo że przepisy prawne nie nakazują montażu zabezpieczeń przeciwśniegowych, ze względu na bezpieczeństwo budynku i jego mieszkańców, powinniśmy je zainstalować.

aktualizacja: 2021-11-18 09:27:08

Dlaczego śnieg na dachu jest tak bardzo niebezpieczny?

Gdy śnieg na przemian topi się w dzień i zamarza w nocy, powstaje skorupa, z którą kolejne warstwy świeżego puchu nie są w stanie się związać, przez co dochodzi do osuwania. Na stromych dachach często śnieg spada samoistnie, a więc w mniejszych ilościach, ale w przypadku dachu o umiarkowanym kącie nachylenia śnieg gromadzi się w większych ilościach i jego samodzielne zejście może być bardzo niebezpieczne, gdyż mamy do czynienia z sumarycznym ciężarem nawet powyżej 100 kg/m2. W najlepszym przypadku taki śnieg uszkodzi rynny, oraz akcesoria dachowe tj. kominki sanitarne, dachówki wentylacyjne, czy przejściowe, ale w najgorszym może zagrozić zdrowiu i życiu ludzi znajdujących się w najbliższym otoczeniu dachu.

Wymagania odnośnie zabezpieczeń przeciwśniegowych dachu

W polskim prawie budowlanym nie ma zapisu, który nakazywałby montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych na dachach domów jednorodzinnych. Jednak istnieje obowiązek dbania o stan techniczny budynku, usuwania sopli, śniegu oraz nawisów śnieżnych, tak aby zapewnić bezpieczeństwo osób trzecich w obrębie budynku. Pojawia się więc pytanie, kto powinien montować takie zabezpieczenia na swoim dachu? - Tak naprawdę, każdy

Jakie zabezpieczenia wybrać?

Elementy zabezpieczeń przeciwśniegowych dachu powinny zostać dobrane zgodnie z sugestiami producenta materiału pokryciowego. Mają zatrzymać śnieg na dachu, w miejscu, gdzie będzie stopniowo i powoli się wytapiał. Zabezpieczenia zazwyczaj stosuje się nad wejściem do domu, wjazdem do garażu, czy nad ciągami komunikacyjnymi. Przy montażu należy pamiętać o tym, aby śnieg zgromadzony na zaporach obciążał podporę krokwi, murłatę lub płatew. Aby mieć pewność, że wybrane zabezpieczenia przeciwśniegowe prawidłowo spełnią swoją rolę, warto skonsultować się z doświadczonym dekarzem, który pomoże w doborze odpowiednich elementów.

BMI Braas w swojej ofercie posiada kompletny system zabezpieczający przed osuwaniem się śniegu z dachu wykonany z aluminium. System ten składa się z dachówek do mocowania zabezpieczeń, uchwytów do mocowania płotka i uchwytów do mocowania drewnianej belki, oraz płotka do zatrzymywania śniegu. System ten przeznaczony jest do montażu zarówno podczas układania pokrycia, jak i na już istniejącym dachu. Maksymalny rozstaw uchwytów wynosi 90 centymetrów, a na obszarach o dużych opadach śniegu należy ten rozstaw odpowiednio zmniejszyć.

Firma powiązana:
BMI Braas

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje