Warstwa wstępnego krycia jako kluczowy element konstrukcji dachu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Warstwa wstępnego krycia jako kluczowy element konstrukcji dachu

Gwarancją bezpieczeństwa osób przebywających oraz mieszkających w budynku jest solidna konstrukcja dachu, wykonana z wysokiej jakości materiałów, a specyfika klimatu, w którym żyjemy, wymaga podwójnego systemu układania pokryć dachów skośnych: pokrycia zasadniczego, np. dachówki oraz pokrycia wstępnego, do których należą membrany, czy też papy.

aktualizacja: 2021-11-04 11:47:29

Warstwa wstępnego krycia zabezpiecza termoizolację i elementy konstrukcyjne dachu przed wodą, śniegiem oraz wiatrem. Właściwie dobrana i zamontowana chroni przed powstaniem wilgoci i dostaniem się wody do wnętrza budynku, bardzo często także wspomaga właściwą wentylację warstwy termoizolacji, co jest kluczowe dla żywotności i prawidłowego funkcjonowania dachu.

Wybór warstwy wstępnego krycia powinien być dokonany na podstawie kąta nachylenia połaci oraz rodzaju pokrycia dachowego. Dokonując wyboru na uwadze, należy mieć również konieczności zapewnienia właściwej wentylacji warstwy termoizolacji, ponieważ prawidłowy dobór tego elementu decyduje nie tylko o szczelności całego dachu, ale również o jego prawidłowej izolacji termicznej.

Membrany wysokoparoprzepuszczalne

Do najpopularniejszych form warstw wstępnego krycia należą membrany dachowe, które cieszą się powodzeniem wśród inwestorów oraz dekarzy. W czasie opadów atmosferycznych może dojść do przeniknięcia śniegu czy wody pod połać. Wstępne krycie odpowiada również za wiatroizolacje czyli chroni termoizolację przed wyziębieniem. Jednak, aby membrany mogły spełniać swoje funkcje należycie, podczas wyboru należy kierować się wysoką jakością produktu oraz przestrzegać zaleceń producenta podczas montażu.

Najważniejszym parametrem przy wyborze membrany jest zdolność do transportu pary wodnej. BMI Braas ma w swojej ofercie wysokoparoprzepuszczalne 3-warstwowe i 4-warstwowe membrany Divoroll, które można kłaść bezpośrednio na termoizolacji, a wybrane modele również bezpośrednio na sztywnym poszyciu wykonanym z płyt OSB lub z desek.

Przykładem takiego produktu może być membrana Divoroll Universal+2S nadająca się zarówno do układania bezpośrednio na deskowaniu, jak również na płycie OSB. Do jej głównych zalet należą: dwa pasy klejące, zwiększające jej szczelność i wiatroizolację w miejscu łączenia poszczególnych pasów membrany, a także dodatkowa warstwa wykonana z siatki wzmacniającej, która zapewnia wysoką stabilność i bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną.

Membrana Divoroll Universal+2S
Membrana Divoroll Universal+2S

Dla dachów wymagających wysokiej wodoszczelności dedykowana jest membrana Divoroll Maximum+2S, której warstwę wierzchniego krycia pokryto specjalnym wodoodpornym poliuretanem. W przypadku dachów o niskim kącie nachylenia zaleca się membranę Divoroll Top RU z innowacyjnymi rozwiązaniami pasów klejących, zapewniających bardzo wysoką wodoszczelność połączenia na zakładach. W zależności od modelu membrany z serii Divoroll objęte są 10- lub 15-letnią gwarancją funkcjonalności przez producenta.

 

Bitumiczne warstwy wstępnego krycia

Papa to taka forma, którą zaleca się w przypadku niższego pochylenia połaci niż, zaleca producent danego pokrycia dachowego. Często rozwiązanie stosowane to jest również w sytuacji, gdy nie mamy możliwości ułożenia pokrycia zasadniczego przed zimą-wówczas warstwa wstępnego krycia przez okres nawet kilkunastu miesięcy może stanowić tymczasową warstwę pokrycia dachowego. 

Nowoczesna papa Braas-BIT Premium SBS stworzona na osnowie z kompozytowej włókniny poliestrowej, charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami technicznymi. Ma m.in. obustronną powłokę z masy asfaltowej: z asfaltu modyfikowanego SBS z wypełniaczem mineralnym. Wierzchnia strona została pokryta gruboziarnistą posypką mineralną, która chroni przed promieniowaniem UV, a spodnią stronę zabezpieczono folią z tworzywa sztucznego.

Papa Braas-BIT Premium SBS
Papa Braas-BIT Premium SBS 

Zastosowane rozwiązanie w postaci unikalnego systemu pasów samoprzylepnych, umożliwia bezpieczne i trwałe łączenie brytów pap, gwarantując łatwość jej montażu na dachu. Papa podkładowa spełnia wymogi hydroizolacyjności w systemie jednowarstwowym, pod warunkiem odpowiedniego jej ułożenia. Produkt jest objęty 20-letnią gwarancją funkcjonalności. Dodatkowo, dzięki bardzo wysokiej odporności produktu na promieniowanie UV, producent udziela 2 letniej gwarancji w przypadku użycia papy jako pokrycie zasadnicze, pod warunkiem ułożenia jej zgodnie z instrukcją montażu.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje