Akcesoria do systemu rynnowego w pytaniach i odpowiedziach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2016-09-27 06:20:02
Akcesoria do systemu rynnowego w pytaniach i odpowiedziach

Aby system rynnowy działał sprawnie, a zbierana przezeń woda trafiała w przewidziane miejsce, potrzebne są zazwyczaj dodatkowe akcesoria i instalacje. Warto rozważyć ich montaż i odpowiednio wcześnie je zaplanować – niektóre z rozwiązań wymagają bowiem uwzględnienia w projekcie domu.

Sople zwisające z dachu są niebezpieczne zarówno dla znajdujących się w pobliżu ludzi, jak i dla orynnowania. Lód i zanieczyszczenia zalegające w rynnach znacznie je obciążają i mogą doprowadzić do ich wygięcia, a nawet oberwania. Niedrożne korytka to też ryzyko, że podczas deszczu woda zacznie się przelewać. To z kolei może spowodować uszkodzenie elewacji i zawilgocenie muru (w wyniku czego łatwo przemarznie i ulegnie zagrzybieniu).

 

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się powyższych problemów, wielu inwestorów decyduje się na umieszczenie w rynnach siatek ochronnych i kabli grzejnych, oraz na montaż barier przeciwśniegowych na dachu. Planując orynnowanie zastanówmy się także, gdzie najlepiej będzie odprowadzać deszczówkę (woda wydobywająca się z rur spustowych nie może oczywiście zalegać przy budynku – doprowadziłoby to do zawilgocenia ścian i fundamentów). Rozwiązań jest kilka. A może warto ją jakoś zagospodarować?

1) Czy istnieją ograniczenia montażu systemu przeciwoblodzeniowego?

Za pomocą specjalnych przewodów można ogrzewać zarówno rynny metalowe, jak i z PVC, ponieważ temperatura elementów grzejnych instalacji przeciwoblodzeniowej nie jest zbyt wysoka. System powinniśmy jednak zaplanować jak najwcześniej, bo chociaż wyposażenie w instalację użytkowanych już rynien nie stanowi większego problemu, kłopotem może okazać się doprowadzenie doń zasilania.

 

Najprościej jest wtedy, gdy główna rozdzielnica instalacji elektrycznej znajduje się przy wejściu do domu – wystarczy przebić się przez ścianę, by doprowadzić przewód zasilający. Ważne też, aby system podłączony był do odrębnego obwodu, z własnymi zabezpieczeniami.

2) Jakie przewody zastosować i gdzie je ułożyć?

Aby skutecznie przeciwdziałać zamarzaniu wody w orynnowaniu i tworzeniu się sopli, elektryczne przewody grzejne należy umieścić zarówno w rynnach (odcinkach poziomych), jak i rurach spustowych (odcinkach pionowych). Muszą znaleźć się we wszystkich miejscach narażonych na zamarznięcie – jeśli np. nie obejmą wylotu rury spustowej, może utworzyć się tam lodowy korek.

 

W regionach o intensywnych opadach śniegu, np. w górach, wskazane jest ponadto ogrzewanie krawędzi dachu przylegającej do rynny (na szerokości ok. 50 cm) i połaci wystających poza obrys budynku.

rynnach i rurach spustowych przewody grzejne montuje się za pomocą klipsów, dzięki którym nie stykają się ze sobą W obrębie pokrycia dachowego kable przytwierdza się przy użyciu specjalnych linek, blachowkrętów, taśm, kleju bądź uchwytów (mocowanych do łat) – zależnie od rodzaju pokrycia
a) fot. Elektra b) fot. Tyco
W rynnach i rurach spustowych przewody grzejne montuje się za pomocą klipsów, dzięki którym nie stykają się ze sobą (a). W obrębie pokrycia dachowego kable przytwierdza się przy użyciu specjalnych linek, blachowkrętów, taśm, kleju bądź uchwytów (mocowanych do łat) – zależnie od rodzaju pokrycia (b)

Do rynnowych systemów przeciwoblodzeniowych przeznaczone są inne przewody grzejne, niż na ścieżki i podjazdy. Mają one wyższą odporność na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie słoneczne. Dzielą się na zwykłe (stałooporowe) i samoregulujące. Te pierwsze kosztują mniej, ale grzeją ze stałą mocą, a więc są mniej energooszczędne.

 

Moc grzania na poszczególnych odcinkach przewodów samoregulujących może się natomiast różnić, w zależności od temperatury danego odcinka (a ta zależy od tego, czy w danym miejscu jest sucho, czy też zalega śnieg albo lód). Chociaż kable samoregulujące są droższe, ich koszt szybko zwraca się w trakcie eksploatacji.

3) Jak sterować instalacją przeciwoblodzeniową?

Na wygodę obsługi, skuteczność i koszty eksploatacji systemu w największym stopniu wpływa sposób sterowania. Przy ręcznej obsłudze – oszczędzamy na sterowniku, lecz rozwiązanie takie jest niewygodne, nieskuteczne i drogie w użytkowaniu. Instalacja często nie pracuje wtedy, kiedy powinna, np. w nocy, gdy nagle spadnie śnieg. Pracę ogrzewania najlepiej więc zautomatyzować, montując regulator i współdziałające z nim czujniki.

 

System będzie uruchamiał się, gdy tylko warunki pogodowe zaczną sprzyjać oblodzeniu rynien (ogrzewanie ma się bowiem włączać, zanim zgromadzi się lód). Na zewnątrz budynku umieszcza się czujnik temperatury, a na dnie rynny – wilgotności. Działają one łącznie – wszak sam mróz bez opadów nie jest problemem, podobnie jak deszcz, który nie zamarza.

Warto zainwestować w zautomatyzowany system przeciwoblodzeniowy (z regulatorem i czujnikami), który włącza się, gdy pada deszcz lub śnieg i równocześnie temperatura jest ujemna Godne polecenia są także przewody samoregulujące – same dostosowują moc grzania, w zależności od warunków pogodowych
a) fot. Danfoss b) fot. Zamel
Warto zainwestować w zautomatyzowany system przeciwoblodzeniowy (z regulatorem i czujnikami), który włącza się, gdy pada deszcz lub śnieg i równocześnie temperatura jest ujemna (a). Godne polecenia są także przewody samoregulujące – same dostosowują moc grzania, w zależności od warunków pogodowych (b)

4) Czy system można zamontować samodzielnie?

Podłączeniem systemu przeciwoblodzeniowego do sieci musi zająć się elektryk z uprawnieniami. Przewody grzejne można ułożyć we własnym zakresie, jednak najlepiej zatrudnić do tego ekipę autoryzowaną przez producenta systemu, i zlecić sporządzenie projektu technicznego. Samodzielne przeprowadzenie prac, albo powierzenie ich wykonawcy bez należytego doświadczenia, często kończy się poważnymi błędami.

 

Przewody grzejne (a także przewód zasilający czujnika wilgotności) w rynnach i rurach spustowych montuje się przy użyciu specjalnych uchwytów (klipsów). Zapobiegają one przesuwaniu i stykaniu się ze sobą kabli. W rynnach o niestandardowym kształcie, lub o większej średnicy, zamiast uchwytów można zastosować taśmę montażową z blachy aluminiowej bądź miedzianej. Przewody grzejne najczęściej układa się podwójnie (pojedynczo jedynie w rynnach o średnicy do 12 cm – w rejonach o łagodnych zimach).

5) Jak zabezpieczyć rynny przed wpadaniem zanieczyszczeń?

Po zamontowaniu rynien, warto umieścić w nich specjalną siatkę, uniemożliwiającą wpadanie liści, szyszek czy gałązek. Najpopularniejsze są siatki z tworzywa odpornego na promienie UV i niską temperaturę, które łatwo się montuje za pomocą dołączonych klipsów. W miejscu leja spustowego umieszcza się natomiast specjalny koszyczek.

 

Pamiętajmy, że zanieczyszczone, zaniedbane rynny szybciej mogą ulec uszkodzeniu – w sezonie wegetacyjnym w warstwę osadów wrasta bowiem roślinność, natomiast zimą nieczystości zamarzają, narażając rynny na rozsadzenie.

Liście gromadzące się w rynnach mogą uniemożliwić przepływ wody. Najlepiej więc zamontować w nich specjalną siatkę ochronną
Liście gromadzące się w rynnach mogą uniemożliwić przepływ wody. Najlepiej więc zamontować w nich specjalną siatkę ochronną (fot. Rheinzink)

6) Czy zastosowanie siatek zwalnia z konieczności czyszczenia rynien?

Jesienią należy oczyścić rynny z nagromadzonych osadów, w które łatwo wrasta roślinność. Można użyć w tym celu myjki ciśnieniowej albo specjalnej miękkiej szczotki
Jesienią należy oczyścić rynny z nagromadzonych osadów, w które łatwo wrasta roślinność. Można użyć w tym celu myjki ciśnieniowej albo specjalnej miękkiej szczotki (fot. Fiskars)

Nawet jeśli w rynnach została ułożona siatka ochronna, powinno się je regularnie czyścić (np. raz do roku – jesienią). Siatki zatrzymują bowiem tylko większe obiekty, zaś igliwie czy małe liście mogą przedostawać się przez oczka. Zanieczyszczenia można usuwać za pomocą myjki wysokociśnieniowej, ewentualnie węża ogrodniczego.

 

Używa się w tym celu także specjalnych szczotek (np. na wysięgniku). Pamiętajmy jednak, że narzędzia nie mogą być ostre (szczotki druciane albo pazurki metalowe nie wchodzą w grę), gdyż ochronną powłokę cynkową lub lakierniczą rynien dość łatwo jest uszkodzić.

7) Jak dobrać barierę przeciwśniegową?

Śnieg zsuwający się gwałtownie z dachu może pogiąć, a nawet zerwać rynny. Zimą natomiast trudno je naprawić, a gdy pojawi się deszcz, może dojść do zalania elewacji. Warto więc zawczasu pomyśleć o montażu bariery przeciwśniegowej. Jej rodzaj należy dopasować do intensywności opadów śniegu w danym regionie.

 

Mocnym zabezpieczeniem będą np. rurki stalowe, natomiast delikatniejszym – płotki przeciwśniegowe i śniegołapy. Na stromych dachach bariery są niezbędne, na płaskich (do 30°) – nawet płotki nie są konieczne.

 

Barierę przeciwśniegową warto uwzględnić w projekcie więźby dachowej i w miejscach przytwierdzenia elementów bariery, wzmocnić konstrukcję dachu (śnieg zatrzymujący się na płotkach czy rurkach stanowi duże obciążenie dla krokwi). Elementy mocuje się do specjalnych uchwytów, a więc po zimie można je zdemontować (choć w większości przypadków pozostają na dachu cały rok).

Bariery przeciwśniegowe - rurki metalowe Bariery przeciwśniegowe - śniegołapy
a) fot. Rheinzink c) fot. Röben
Bariery przeciwśniegowe - płotki
b) fot. Röben
Bariery przeciwśniegowe, montowane na dachach – rurki metalowe (a), płotki (b) oraz śniegołapy (c)

8) Gdzie można odprowadzać deszczówkę?

Niektórzy gromadzą deszczówkę w zbiorniku i używają jej do podlewania ogrodu. W takim wypadku, rura spustowa powinna być wyposażona w rewizję z kratką, zatrzymującą większe zanieczyszczenia
Niektórzy gromadzą deszczówkę w zbiorniku i używają jej do podlewania ogrodu. W takim wypadku, rura spustowa powinna być wyposażona w rewizję z kratką, zatrzymującą większe zanieczyszczenia (fot. Gardena)

Woda odprowadzana z dachu systemem rynnowym zazwyczaj trafia na powierzchnię działki. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie. Z pewnością nie poleca się go, jeżeli grunt w obrębie posesji jest słabo przepuszczalny (glina, ił) albo znaczna część terenu została (lub zostanie) utwardzona kostką brukową. Odprowadzanie wody opadowej na podwórko bywa też uciążliwe dla domowników – może np. utrudniać korzystanie z trawnika.

 

Lepszym wyjściem może okazać się kierowanie deszczówki do rowu melioracyjnego bądź kanalizacji zbiorczej. A jeśli wierzchnia warstwa gruntu jest nieprzepuszczalna, a pod nią znajduje się podłoże przepuszczalne, warto wykonać studnię chłonną, która umożliwi odprowadzenie wody w głąb gruntu.

 

Poza tym deszczówkę można gromadzić w zbiorniku i wykorzystywać do podlewania roślin lub do prac porządkowych na działce. Do wyboru są zbiorniki podziemne i naziemne – ustawiane obok rury spustowej (mają duże walory dekoracyjne – przypominają gliniane dzbany albo drewniane beczki).

9) Co należy zrobić, aby kierować wodę do rowu lub kanalizacji?

Aby odprowadzać deszczówkę do rowu melioracyjnego – trzeba uzyskać zgodę lokalnego wydziału odpowiedzialnego za gospodarkę wodną – a do kanalizacji zbiorczej – przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Kanalizacja musi być ponadto ogólnospławna (poza ściekami bytowo-gospodarczymi odbiera wodę opadową).

 

Ponadto, jeśli deszczówka ma być kierowana do rowu, kanalizacji lub zbiornika na działce, należy zastosować wpust deszczowy z osadnikiem, a rurę spustową wyposażyć w rewizję. Elementy te będą zatrzymywać drobne zanieczyszczenia spływające wraz z wodą z rynny. Wpust deszczowy z osadnikiem wyposażony jest w wyciągany kosz, w którym gromadzą się zanieczyszczenia. W dolnej części osadnika podłącza się przewód odpływowy, prowadzący np. do kanalizacji.

 

Rewizję montuje się na dolnym odcinku rury spustowej, 30–80 cm ponad poziomem terenu. Wewnątrz urządzenia znajduje się kratka zatrzymująca nieczystości (można je usunąć po otwarciu klapy). Rurę spustową z rewizją podłącza się do przewodów odpływowych. Pamiętajmy, żeby przynajmniej raz w roku usunąć zanieczyszczenia nagromadzone w osadniku i rewizji.

a) fot. Ruukki b) fot. Marley
Przy odprowadzaniu deszczówki do kanalizacji, w nawierzchni montuje się wpust deszczowy (a), a pod nim osadnik, zatrzymujący większe zanieczyszczenia, znajdujące się w wodzie (b)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Rheinzink

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny