Zasady montażu pokryć dachowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zasady montażu pokryć dachowych

Gwarancją solidnie pokrytego dachu, oprócz dobrych materiałów jest poprawny montaż. W artykule skupimy się na technologii wykonania pokrycia dachówkami, blachodachówką, papą, gontami bitumicznymi, płytami falistymi oraz strzechą.

Zasady montażu dachówek

Solidny fachowiec to gwarancja dobrze ułożonego dachu
(fot. Wienerberger)

Dachówki układa się na łatach przybitych do kontrłat i pokrytych folią dachową lub też na pełnym deskowaniu z papą lub folią. Łatę okapową warto podmienić na deskę, dzięki czemu pierwszy rząd dachówek będzie oparty na większej powierzchni, co uchroni je przed zniszczeniem przez gromadzący się na krawędzi dachu śnieg.

Dachówki układa się w rzędach poziomych, zaczynając od okapu. Utrzymują się pod własnym ciężarem, więc nie potrzebują dodatkowego mocowania, ale – uwaga! – dachówki skrajne trzeba przybić. Przy dużym kącie nachylenia dachu lub lokalizacji budynku narażonej na działanie silnych wiatrów, mocowania mogą wymagać nawet dachówki na całej połaci.

Podczas układania pokrycia, w odpowiednich miejscach należy ułożyć dachówki przelotowe, przeznaczone do wyprowadzenia ponad dach anteny, rury wentylacyjnej, czy wsporników pod ławę kominiarską.

Mimo że zalecany kąt nachylenia połaci dla dachówek wynosi 22–60°, to można je również układać na dachach o mniejszym kącie nachylenia (15–30°), ale wówczas trzeba ułożyć warstwę szczelnego krycia wstępnego – sztywne poszycie z desek albo płyt OSB z papą lub folią. Na bardzo stromych fragmentach dachu (powyżej 75°) natomiast mocuje się każdą dachówkę oddzielenie, aby nie spadły pod własnym ciężarem lub podczas silnego wiatru.

Zasady montażu blachodachówki

Układa się je na ruszcie z kontrłat i łat nośnych. Arkusze blachodachówki układa się od okapu do kalenicy, a do ich mocowania używa się wyłącznie wkrętów samonawierających, tzw. farmerskich z gumową podkładką, umieszczając je zawsze w dole przetłoczenia po 5–6 sztuk na 1 m2, a wzdłuż okapu i kalenicy – w każdym zagłębieniu fali. Po ułożeniu arkuszy, na całym dachu mocuje się wiatrownice oraz gąsiory kalenicowe.

Uwaga! Cynk jest materiałem kruchym w niskiej temperaturze, dlatego blachodachówki wykonane z blachy tytanowo-cynkowej lub cynkowej trzeba układać w temperaturze powyżej 5°C.

Zasady montażu papy

Oprócz najpopularniejszych samozgrzewalnych, mogą być mocowane mechaniczne (np. przy użyciu gwoździ) lub tradycyjnie (za pomocą lepiku na zimno lub gorąco). Dopuszczalne sposoby mocowania powinny być określone przez producenta materiału.Papy muszą być układane na pełnym, równym deskowaniu lub na podkładzie z płyt OSB.

Zasady montażu gontów bitumicznych

Układa się na sztywnym podkładzie (deskowanie, płyta OSB) i mocuje na zakład za pomocą gwoździ.Pod wpływem promieni słonecznych ułożone gonty ulegają samowulkanizacji i sklejają ze sobą. W miejscach szczególnie trudnych (na przykład załamania połaci) trzeba je jednak dodatkowo podkleić przy układaniu.

W wypadkach trudnych dachów o małym kącie nachylenia może również zaistnieć potrzeba zastosowania dodatkowej warstwy papy podkładowej (warto sprawdzić zalecenia producenta). Układanie gontów zaczyna się od dolnego narożnika połaci. Szerokość gontów jest oznaczona linią na każdym pasie. W zaznaczonych miejscach poszczególne pasy przybija się gwoździami.

Zasady montażu płyt falistych

Montuje się zaczynając od okapu, układając płyty w kierunku przeciwnym do przeważającego kierunku wiatru. Zaleca się przestawne układanie płyt, rozpoczynając co drugi rząd arkuszem przeciętym wzdłuż na połowę. Przestawne układanie płyt eliminuje nakładanie się czterech grubości płyt w jednym narożu. Płyty przybija się gwoździami systemowymi. Na zakładach płyt gwoździe przybija się w każdej górnej fali, a na łatach pośrednich mocuje się je na przemian, w co drugiej fali.

Zasady montażu strzechy

Strzechę układa się na pełnym deskowaniu lub na ruszcie drewnianym, mocując wiązki trzciny drutem. Pokrycie to wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy.

dr inż. architekt Piotr Kmiecik dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną  pracownię projektową.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

19 Lut 2013, 13:17

Co prawda nie zajmuję się wykonywaniem pokryć dachówką ceramiczną, ale miałem nie raz okazję demontować dachówkę przed położeniem strzechy. To mocowanie to było przekleństwo (realizacje w Danii) bo praktycznie co druga dachówka była mocowana specjalnym stalowym łącznikiem ...

time image

Gość dachówka

19 Lut 2013, 13:05

Czy aby na pewno jedynie dachówki skrajne muszą być przymocowane? Z tego co wiem na połaciach co nie które ( ile na m2 najczęściej określa producent ) dachówki również należy mocować. Proszę o odpowiedź w komantarzu. Pozdrawiam.

time image

18 Lut 2013, 19:05

"Sądzę, że warto jednak skorygować treść artykułu, a jeśli to niemożliwe uzupełnić o nazwisko fachowca, nazwę firmy w której uzyskał Pan tę błędną informację."Dziękuję za korektę!

time image

14 Lut 2013, 15:59

Problem leży w tym, że od jakiegoś czasu w Polsce powstało sporo ekip "strzecharskich", które lansują obniżenie jakości używanych materiałów - zamiast używanego aktualnie na całym świecie do wiązania strzechy drutu chromoniklowego (nawet w Chinach) wiążą strzechę drutem ocynkowanym, ...

time image

14 Lut 2013, 14:18

W zasadzie po to zostało napisane, że "wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy" i nie zostały podane bardziej szczegółowe informacje - żeby zajmowali się tym fachowcy. Strzecha nie jest pokryciem łatwym w montażu i jako taka powinna być wykonywana wyłącznie przez wąsko wyspecjalizowanych ...

time image

14 Lut 2013, 13:05

Cóż... ja mam wątpliwości nawet co do autorstwa - a może to objaw włamania na serwer Budujemydom.pl?Już mówię dlaczego - w jednym zdaniu poświęconym strzesze i tematowi jak ją wykonać, autor popełnia kardynalny błąd (chyba, że to trend wpisujący się w otaczającą nas bylejakość) ...

time image

14 Lut 2013, 09:43

Jestem wdzięczny to prawdziwa kopalnia wiedzy praktycznej - szczególnie "Zasady montażu strzechy".

time image

Gość Dekarz

14 Lut 2013, 08:51

Strasznie dużo tych informacji "na żywo", aż mi łeb pękł :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA