Zasady montażu pokryć dachowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zasady montażu pokryć dachowych

Gwarancją solidnie pokrytego dachu, oprócz dobrych materiałów jest poprawny montaż. W artykule skupimy się na technologii wykonania pokrycia dachówkami, blachodachówką, papą, gontami bitumicznymi, płytami falistymi oraz strzechą.

Zasady montażu dachówek

Dachówki układa się na łatach przybitych do kontrłat i pokrytych folią dachową lub też na pełnym deskowaniu z papą lub folią. Łatę okapową warto podmienić na deskę, dzięki czemu pierwszy rząd dachówek będzie oparty na większej powierzchni, co uchroni je przed zniszczeniem przez gromadzący się na krawędzi dachu śnieg.

Dachówki układa się w rzędach poziomych, zaczynając od okapu. Utrzymują się pod własnym ciężarem, więc nie potrzebują dodatkowego mocowania, ale - uwaga! - dachówki skrajne trzeba przybić. Przy dużym kącie nachylenia dachu lub lokalizacji budynku narażonej na działanie silnych wiatrów, mocowania mogą wymagać nawet dachówki na całej połaci.

Podczas układania pokrycia, w odpowiednich miejscach należy ułożyć dachówki przelotowe, przeznaczone do wyprowadzenia ponad dach anteny, rury wentylacyjnej, czy wsporników pod ławę kominiarską.

Mimo że zalecany kąt nachylenia połaci dla dachówek wynosi 22-60°, to można je również układać na dachach o mniejszym kącie nachylenia (15-30°), ale wówczas trzeba ułożyć warstwę szczelnego krycia wstępnego - sztywne poszycie z desek albo płyt OSB z papą lub folią. Na bardzo stromych fragmentach dachu (powyżej 75°) natomiast mocuje się każdą dachówkę oddzielenie, aby nie spadły pod własnym ciężarem lub podczas silnego wiatru.

Zasady montażu blachodachówki

Układa się je na ruszcie z kontrłat i łat nośnych. Arkusze blachodachówki układa się od okapu do kalenicy, a do ich mocowania używa się wyłącznie wkrętów samonawierających, tzw. farmerskich z gumową podkładką, umieszczając je zawsze w dole przetłoczenia po 5-6 sztuk na 1 m2, a wzdłuż okapu i kalenicy - w każdym zagłębieniu fali. Po ułożeniu arkuszy, na całym dachu mocuje się wiatrownice oraz gąsiory kalenicowe.

Może cię zainteresować
Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jaka papa na deskowanie? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co to jest drewno klejone? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje?
Zobacz więcej Zwiń

Uwaga! Cynk jest materiałem kruchym w niskiej temperaturze, dlatego blachodachówki wykonane z blachy tytanowo-cynkowej lub cynkowej trzeba układać w temperaturze powyżej 5°C.

Zasady montażu papy

Oprócz najpopularniejszych samozgrzewalnych, mogą być mocowane mechaniczne (np. przy użyciu gwoździ) lub tradycyjnie (za pomocą lepiku na zimno lub gorąco). Dopuszczalne sposoby mocowania powinny być określone przez producenta materiału.Papy muszą być układane na pełnym, równym deskowaniu lub na podkładzie z płyt OSB.

Zasady montażu gontów bitumicznych

Układa się na sztywnym podkładzie (deskowanie, płyta OSB) i mocuje na zakład za pomocą gwoździ.Pod wpływem promieni słonecznych ułożone gonty ulegają samowulkanizacji i sklejają ze sobą. W miejscach szczególnie trudnych (na przykład załamania połaci) trzeba je jednak dodatkowo podkleić przy układaniu.

W wypadkach trudnych dachów o małym kącie nachylenia może również zaistnieć potrzeba zastosowania dodatkowej warstwy papy podkładowej (warto sprawdzić zalecenia producenta). Układanie gontów zaczyna się od dolnego narożnika połaci. Szerokość gontów jest oznaczona linią na każdym pasie. W zaznaczonych miejscach poszczególne pasy przybija się gwoździami.

Zasady montażu płyt falistych

Montuje się zaczynając od okapu, układając płyty w kierunku przeciwnym do przeważającego kierunku wiatru. Zaleca się przestawne układanie płyt, rozpoczynając co drugi rząd arkuszem przeciętym wzdłuż na połowę. Przestawne układanie płyt eliminuje nakładanie się czterech grubości płyt w jednym narożu. Płyty przybija się gwoździami systemowymi. Na zakładach płyt gwoździe przybija się w każdej górnej fali, a na łatach pośrednich mocuje się je na przemian, w co drugiej fali.

Zasady montażu strzechy

Strzechę układa się na pełnym deskowaniu lub na ruszcie drewnianym, mocując wiązki trzciny drutem. Pokrycie to wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy.

fot. otwierająca: Wienerberger

dr inż. architekt Piotr Kmiecik dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną  pracownię projektową.

Zdaniem naszych Czytelników

19 Feb 2013, 14:17

Co prawda nie zajmuję się wykonywaniem pokryć dachówką ceramiczną, ale miałem nie raz okazję demontować dachówkę przed położeniem strzechy. To mocowanie to było przekleństwo (realizacje w Danii) bo praktycznie co druga dachówka była mocowana specjalnym stalowym łącznikiem ...

Gość dachówka

19 Feb 2013, 14:05

Czy aby na pewno jedynie dachówki skrajne muszą być przymocowane? Z tego co wiem na połaciach co nie które ( ile na m2 najczęściej określa producent ) dachówki również należy mocować. Proszę o odpowiedź w komantarzu. Pozdrawiam.

18 Feb 2013, 20:05

"Sądzę, że warto jednak skorygować treść artykułu, a jeśli to niemożliwe uzupełnić o nazwisko fachowca, nazwę firmy w której uzyskał Pan tę błędną informację."Dziękuję za korektę!

14 Feb 2013, 16:59

Problem leży w tym, że od jakiegoś czasu w Polsce powstało sporo ekip "strzecharskich", które lansują obniżenie jakości używanych materiałów - zamiast używanego aktualnie na całym świecie do wiązania strzechy drutu chromoniklowego (nawet w Chinach) wiążą strzechę drutem ocynkowanym, ...

14 Feb 2013, 15:18

W zasadzie po to zostało napisane, że "wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy" i nie zostały podane bardziej szczegółowe informacje - żeby zajmowali się tym fachowcy. Strzecha nie jest pokryciem łatwym w montażu i jako taka powinna być wykonywana wyłącznie przez wąsko wyspecjalizowanych ...

14 Feb 2013, 14:05

Cóż... ja mam wątpliwości nawet co do autorstwa - a może to objaw włamania na serwer Budujemydom.pl?Już mówię dlaczego - w jednym zdaniu poświęconym strzesze i tematowi jak ją wykonać, autor popełnia kardynalny błąd (chyba, że to trend wpisujący się w otaczającą nas bylejakość) ...

14 Feb 2013, 10:43

Jestem wdzięczny to prawdziwa kopalnia wiedzy praktycznej - szczególnie "Zasady montażu strzechy".

Gość Dekarz

14 Feb 2013, 09:51

Strasznie dużo tych informacji "na żywo", aż mi łeb pękł :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!