Płaska blacha na rąbek stojący - z pokryciem od początku mieliśmy niefart!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Płaska blacha na rąbek stojący - z pokryciem od początku mieliśmy niefart!

Panele mocno zawiodły nas pod względem funkcjonalnym. Podczas silnych wiatrów wpadają w wibracje i hałasują do tego stopnia, że przeszkadzają we śnie. Podczas pierwszej wichury w nowym domu mieliśmy z żoną wrażenie, że wiatr zrywa pokrycie, a my odlecimy razem z nim. Nie ubarwiamy - łomot blachy jest okropny i stanowi poważny defekt użytkowy. Ale to nie wszystko... - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który dach układał w 2011 r.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 155,7 m2 i garaż 50 m2. Położony w pełnym słońcu.

Dach:

 • Kopertowy, pow. 230 m2, kąt nachylenia 22°, okap o głębokości 60 cm. 
 • Pokrycie - panele z blachy stalowej, uformowanej na rąbek stojący, powlekanej poliestrem w kolorze grafit. Gwarancja 30 lat. 
 • Akcesoria dachowe - wyłaz dachowy. 
 • Obróbki blacharskie - z blachy stalowej. 
 • Podkład - folie dachowe, ołacenie. 
 • Wykończenie - rynny i rury spustowe z blachy stalowej, średnica 10 cm.
Dach pokryto panelami o szer. 50 cm z płaskiej blachy powlekanej, uformowanej na rąbek stojący
Dach pokryto panelami o szer. 50 cm z płaskiej blachy powlekanej, uformowanej na rąbek stojący

Decyzja: z nowoczesną bryłą domu harmonizuje nowoczesne pokrycie, dlatego rozważaliśmy z żoną ułożenie na dachu prostej dachówki ceramicznej lub cementowej, albo płaskiej blachy na rąbek stojący.

Okazało się, że połacie dachu naszego domu są zbyt płaskie dla dachówki, a ponadto dachówki o prostym kształcie mają wysoką cenę, więc nasz wybór szybko padł na płaską blachę. Rąbek stojący podobał się nam na innych domach. Panele i akcesoria do ich montażu i wykończenia kupiliśmy wprost od producenta, który przywiózł je na działkę. Dekarzy mieliśmy własnych, z polecenia.

Płaska blacha na rąbek stojący - rady i przestrogi:

 • Wygląd dachu z daleka stanowi dekorację domu, o jaką nam chodziło. Chociaż wolelibyśmy, żeby listwy wentylacyjne pod gąsiorami były mniej widoczne z bliska.

  Panele mocno zawiodły nas pod względem funkcjonalnym. Podczas silnych wiatrów wpadają w wibracje i hałasują do tego stopnia, że przeszkadzają we śnie. Podczas pierwszej wichury w nowym domu mieliśmy z żoną wrażenie, że wiatr zrywa pokrycie, a my odlecimy razem z nim. Nie ubarwiamy - łomot blachy jest okropny i stanowi poważny defekt użytkowy.
   
  Panele zostały zamocowane zgodnie z instrukcją, a połacie mają dł. do 4,5 m, dlatego uważamy, a oboje z żoną jesteśmy inżynierami, że akurat trafiliśmy na niedopracowany model paneli i akcesoriów do wykańczania. Prawdopodobnie szerokość paneli, wynosząca 50 cm, jest zbyt duża. Powinniśmy nabyć profil z rąbkiem co 30 cm.
Gzyms
Warto poprosić autora projektu domu o rysunki, dotyczące późniejszej obróbki gzymsów i sposobu poprowadzenia przez nie rynien
Widoczne listwy wentylacyjne mocowane pod gąsiorami
Właścicielom nie podobają się zbyt widoczne listwy wentylacyjne mocowane pod gąsiorami
 • Z pokryciem od początku mieliśmy niefart. Płaskie panele z rąbkiem wyglądają na dachu nieskomplikowanie, jednak podczas ich układania liczą się detale. Pierwszy to taki, że wymierzenia połaci powinno się dokonać dopiero po ułożeniu podkładu, a nie wcześniej. Wtedy producent może przygotować panele na niemal ostateczny wymiar, nie wymagający już na miejscu docinania. 

  Niestety, my nie mogliśmy tak zrobić, ponieważ na pokrycie czeka się aż 2 miesiące, a podkład z folii dachowych nie może tak długo pozostawać bez osłony, bo niszczy się od słońca, gradu. 
   
  Drugą ważną kwestią jest posługiwanie się specjalnymi narzędziami do jej docinania. Kiedy sam nadzorowałem dekarzy, robili to zgodnie ze sztuką budowlaną, czyli specjalnymi nożycami. Kiedy zostawali sami, do cięcia prawdopodobnie używali szlifierki kątowej. Naruszyli powłokę ochronną i blacha zardzewiała na krawędziach. Gwarancja na 30 lat przepadła. Ale to nie wszystko. 

  Kiedy po zimie wszedłem na dach, zobaczyłem, że blachę pokrywa brud i zardzewiałe opiłki blachy. Okazało się, że pozostał na niej klej od folii, którą producent zabezpiecza panele na czas transportu. Wcześniej klej był niewidoczny. 

  Oczywiście, zareklamowałem u źródła tę wadę. Producent, po sprawdzeniu, że wszystkie panele w ciągu tygodnia zostały rozfoliowane i trafiły na dach, a nie leżały zafoliowane w słońcu, przysłał do nas ekipę, która umyła panele ręcznie. 
   
  Konkluzja - przed kupnem paneli na rąbek, trzeba dokładnie przejrzeć fora budowlane i różne oferty oraz ciągle pilnować dekarzy.

 • Dodatkowo popełniliśmy poważny błąd, bo zamiast deskowania pod blachę płaską ułożyliśmy łaty i to najprawdopodobniej jest najważniejszą przyczyną jej "trzepotania".
Śmietnik z drewutnią pokryty blachą na rąbek
Blachą na rąbek pokryto również śmietnik z drewutnią w ogrodzie

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Płaska blacha na rąbek stojący - koszty:

 • Materiały z orynnowaniem 25 000 zł. 
 • Robocizna 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Radek

15 Gru 2019, 17:20

Mam ten sam problem Mieszkamy w górach na otwartej przestrzeni. To jest tragedia Co można teraz jeszcze zrobić?

time image

Gość Tom

15 Wrz 2019, 06:03

Właśnie ukonczylismy dach ruukki planija click rąbek stojący położony na łatach z taśmą wygłuszającą podczas deszczu cisza jak na dachu z dachówka ceramiczna ciekawy jestem efektu wiatru.

time image

29 Sie 2019, 08:48

A kto w naszej okolicy robi pełne deskowanie pod rąbek... Wszystko na łatach... I farmerami kręcone w kalenicy, okapie i koszach... 

time image

29 Sie 2019, 04:28

Po drugiej stronie ulicy nowa chałupa , trwa w środku wykończeniówka , pokryta na rąbek .......słyszę ten dach u siebie w domu .

time image

29 Sie 2019, 02:33

Jak się chce mieć prosty dach, to już na etapie więźby nie można oszczędzać.... 

time image

Gość Dawid

28 Sie 2019, 21:16

Witam serdecznie . . Osobiście zakupiłem blachę na rąbek. Aktualnie przygotowuje dach do jej kładzenia . .. niby wszystko pięknie ładnie . Ale siedzę 4 dzień na dachu i prostuje łaty ponieważ sama konstrukcja przy pełnym deskowaniu jest strasznie nie równa w nowym domu różnice ...

time image

Gość zbdkb

14 Sie 2019, 20:58

Witam, wykonuję dachy w 90 % tylko rąbek zawijany na dwa razy nie mylić z klikiem. Rąbka nie wymyślili 20 lat temu 50 a nawet 100 lat temu, dawali radę z takimi rzeczami jak falowanie blachy, czy hałas dudniącej blachy. W jaki sposób ? Proste rzeczy które teraz są niestety przerobione ...

time image

13 Maj 2019, 06:54

24 minuty temu, Takiowaki napisał: W dalszym ciągu to wina dekarzy. Prawidłowo wykonane pokrycie nie "trzepocze" na wietrze i nie cieknie w kluczowych miejscach.   Żadne pokrycie dachówkowe czy podobne nie zapewni szczelności w sytuacji, kiedy dach jest usytuowany ...

time image

13 Maj 2019, 06:27

W dalszym ciągu to wina dekarzy. Prawidłowo wykonane pokrycie nie "trzepocze" na wietrze i nie cieknie w kluczowych miejscach. Ale za 40-50 zł za m2 nikt Wam tego poprawnie nie wykona... 

time image

Gość Pawel

12 Maj 2019, 06:48

Mamy rukki na rąbek pełne deskowanie przy wietrze też telepocze się blacha nie przyjemny dźwięk do tego cieknie przy oknach dachowych ogólnie nie polecam takiej decyzji

time image

Gość Piotr

16 Mar 2019, 11:49

Komentarze że brzydko, że bez deskowania czemu mają służyć? Mam ten sam problem z tą blachą. Podczas wietrznej pogody tłucze strasznie. Dlatego kupiłem wkręty farmerskie z uszczelką typu pan head (na torxa) i centralnie przez środek blachy przykręciłem do łat co ok. 100 cm. ...

time image

Gość trzeźwy

11 Lut 2019, 12:04

Dlatego należy kierować się nie tylko wyglądem. Tańsza dachówka betonowa sprawuje się lepiej od najlepszej tzw. blachy na rąbek typu klik".

time image

Gość Uki

11 Gru 2018, 08:49

Zacznijmy od tego że to co było tu montowane to nie panel na rąbek tylko tak zwany klik z blachy stalowej. Nie wiele ma on wspólnego z prawdziwym rąbkiem podwójnym zamkniętym który jest zamykany na dachu. Materiał z którego jest to najczęściej robione to blachy Tytanowo aluminiowe, ...

time image

Gość Artur

11 Maj 2018, 05:30

I tu się Państwo mylą, blacha na rąbek, może być położona na łatach w rozstawie maks. co 25 cm. Przy użyciu wkrętów poziomujących. Tylko połać musi być wyprostowana na tzw. blat. A dach pański to żenada dekarstwa. Do połaci łaconych są również dodawane taśmy wygłuszające ...

time image

Gość Jak to mozliwe

06 Mar 2018, 16:57

Jak to mozliwe zeby ktos kladl blache na rąbek bez deskowania w dodatku na poddaszy uzytkowym ,nie wieze ze tak zrobiliscie poprostu nie wieze ze daliscie membrane pod blache płaska i to w dodatku w pomieszczeniach gdzie spicie przebywacie masakracja kto wam tak doradził ?

time image

Gość Mari

15 Lut 2018, 22:27

Oj, inżyniery, inżyniery... Takie to "inżyniery", a zrobiły podstawowy błąd - brak pełnego deskowania pod blachę. Trzeba było na wstępie to napisać, to nie traciłoby się czasu na czytanie całości. ;)

time image

Gość Blacha na rabek

02 Lut 2018, 20:24

Witam wszystkich niezadowolonych pokryciem blacha na rabek., powiem krótko nie lubię się rozpisywać cały problem blachy na rabek tkwi w wytlooczeniu krawędź przykrecana powina byc równa z całą płaszczyzną a nie 2 milimetry wyżej to jest powodem naprężenia i pofalowania.

time image

11 Gru 2017, 19:07

Producent zaleca bodajże, aby pod panele blach mocować maty wygłuszające.  

time image

Gość Mam ten sam problem

11 Gru 2017, 18:55

Czy zrobiliście coś w związku z tym hukiem blachy? Mamy ten sam problem. Estetycznie jest suupeer. Ale wiatr kończy nas i nasze nerwy. Huk jest nie do zniesienia. Dzieci nie śpią w nocy.

time image

Gość dekarz

08 Lis 2017, 18:56

Blacha trzaska poniewaz pseudo dekarze poprostu nie pokrecili blachy tak jak trzeba . Nie ma znaczenia czy to jest pelne deskowanie czy tylko na latach . Dlugosc i szerokosc blachy tez nie ma znaczenia.

time image

Gość Rafal

13 Paź 2017, 20:48

Proszę poczytać o prawdziwym rąbka stojącym wykonywanym całkowicie ręcznie.  Bądź tytan cynk.

time image

Gość Marcin

27 Lip 2017, 15:35

czy panele były układane na stropodachu? bo ja sie nad nimi zastanawiam ale skoro taki minus ma być to nie bardzo, wolał będę zwykłą blachodachówkę.

time image

Gość Razmes

20 Lut 2017, 20:40

Już raz wyraźnie napisałem, że prawdopodobnie wina leży po niewiedzy dekarzy. Do tego niby blacha, na którą musieli czekać 2 miesiące... Statkiem z Ameryki płynęła niby??

time image

Gość Dekarz-blcharz z Francji

19 Lut 2017, 12:18

Niestety zastosowanie wezszych paneli rowniez nic nie da Tuz przy rabku blacha bedzie halasowac przy silnych wiatrach gdyz brak rabkow rownoleglych do okapu ktore zapobiegaly tzw furgotaniu We Francji uzywa sie maszyny do wykonywania paneli plaskich na rabek ktore przezlobkowuja panel poprzecznie ...

time image

Gość SamoRobek

08 Gru 2015, 00:52

Ten dach wykonywali dekarze? Ze zdjęć wynika, że byli to partacze. Ja kryłem dach na moim domu rąbkiem stojącym samodzielnie i wiem, że nie zrobiłem tego idealnie, ale lepiej niż "fachowcy" u Pana, no i wszystko mam cięte nożycami.Z tego co widać na zdjęciach, to wg mnie mocno ...

time image

Gość Bolo

05 Sie 2015, 09:21

Ze zdjęć i z opisu wynika że główny problem to czynnik ludzki . Dekarze chyba nie mieli pojęcia o montażu tego typu pokrycia. Blacha położona fatalnie. Dach zamiast zdobić szpeci.

time image

Gość Lkas

02 Sie 2015, 21:09

Zastosowaliscie Państwo panele zatrzaskowe z blachy stalowej na łaty. To wyjaśnia te problemy. Pokrycie na rąbek stojący należy wykonywać na pełnym deskowaniu, najlepszy materiał to blacha cynkowo-tytanowa, ma trwałość 80 lat, nie rdzewieje. Pokrycie wykonuje rzemieślnik na budowie, ...

time image

02 Sie 2015, 21:09

Panele mocno zawiodły nas pod względem funkcjonalnym. Podczas silnych wiatrów wpadają w wibracje i hałasują do tego stopnia, że przeszkadzają we śnie. Podczas pierwszej wichury w nowym domu mieliśmy z żoną wrażenie, że wiatr zrywa pokrycie, a my odlecimy razem z nim. Nie ubarwiamy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny