System rynnowy z PVC - przykładowa wycena

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
System rynnowy z PVC - przykładowa wycena

Wycena systemu rynnowego z PVC na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500.

aktualizacja: 2019-11-08 12:15:08

PVC jest jednym z popularniejszych ma­teriałów używanych do produkcji syste­mów rynnowych. Jest stosunkowo lekkie, nie ulega korozji, jest odporne na pta­sie odchody i czynniki agresywne, dzię­ki barwieniu w masie nie widać na nim drobnych zarysowań, a przede wszystkim - jest rozwiązaniem zdecydowanie najtań­szym.

Charakteryzuje się jednak stosun­kowo wysoką rozszerzalnością temperatu­rową, co oznacza, że elementy wymagają specyficznego łączenia, umożliwiające­go swobodne zmiany wymiarów wraz ze zmianami temperatury. Służą do tego celu specjalne uszczelki z tworzywa EPDM. W temperaturze poniżej 0°C PVC staje się też kruche - co grozi uszkodzeniami w okresie zimowym.

Pewnym problemem może być także instalacja na bardzo skom­plikowanych dachach, na których nie wy­starczą standardowe elementy systemu (na przykład narożniki). Rozwiązaniem jest tu zamawianie elementów u producenta wg indywidualnego projektu (część firm wytwarzających systemy rynnowe z PVC oferuje taką usługę), znacznie podnosi to jednak koszty. Trwałość systemów rynno­wych z PVC oceniana jest na około 50 lat.

Wycenę systemów rynnowych przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość okapu - 14,64 m; wys. okapu nad pow. terenu - 3,76 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu 10,8 m.

System rynnowy wykonany z PVC, rozmiar 150/100 (rynna/rura spustowa)

Może cię zainteresować
Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Co to jest drewno klejone? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jaka papa na deskowanie? Renowacja różnych powierzchni za pomocą papy w płynie Jurga
Zobacz więcej Zwiń
Rodzaj Koszt
Hak rynnowy z PVC, zapotrzebowanie 60 szt.; przyjęto cenę 8 zł/szt. 480 zł
Rynna (dł. 4 m), zapotrzebowanie 30 m; przyjęto cenę 75 zł/szt. - zakupiono 8 rynien po 4 m 600 zł
Łącznik rynny, zapotrzebowanie 10 szt.; przyjęto cenę 22 zł/szt. 220 zł
Denko rynny; zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 13 zł/szt. 26 zł
Lej spustowy, zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 23 zł/szt. 46 zł
Kolano rury spustowej 45°, zapotrzebowanie 4 szt.; przyjęto cenę 20 zł/szt. 80 zł
Rura spustowa (dł. 4 m), zapotrzebowanie 7,5 m; przyjęto cenę 62 zł/szt. - zakupiono 2 rury po 4 m 124 zł
Obejma PVC rury spustowej, zapotrzebowanie 4 szt.; przyjęto cenę 6 zł/szt. 24 zł
Dybel 180 mm, zapotrzebowanie 4 szt.; przyjęto cenę 4 zł/szt. 16 zł
Osadnik uniwersalny z akcesoriami, zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 38 zł/szt. 76 zł
Robocizna: przyjęto cenę 25 zł/m 750 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 2442 zł

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Najczęściej system rynnowy montuje wykonawca układający pokrycie dachu - przy kompleksowej realizacji dachu i jego elementów warto negocjować ceny zarówno robocizny, jak i materiałów.

Monika Dąbrowska
fot. Gamrat

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!