System rynnowy z PVC - przykładowa wycena

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
System rynnowy z PVC - przykładowa wycena

Wycena systemu rynnowego z PVC na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500.

aktualizacja: 2019-11-08 12:15:08

PVC jest jednym z popularniejszych ma­teriałów używanych do produkcji syste­mów rynnowych. Jest stosunkowo lekkie, nie ulega korozji, jest odporne na pta­sie odchody i czynniki agresywne, dzię­ki barwieniu w masie nie widać na nim drobnych zarysowań, a przede wszystkim - jest rozwiązaniem zdecydowanie najtań­szym.

Charakteryzuje się jednak stosun­kowo wysoką rozszerzalnością temperatu­rową, co oznacza, że elementy wymagają specyficznego łączenia, umożliwiające­go swobodne zmiany wymiarów wraz ze zmianami temperatury. Służą do tego celu specjalne uszczelki z tworzywa EPDM. W temperaturze poniżej 0°C PVC staje się też kruche - co grozi uszkodzeniami w okresie zimowym.

Pewnym problemem może być także instalacja na bardzo skom­plikowanych dachach, na których nie wy­starczą standardowe elementy systemu (na przykład narożniki). Rozwiązaniem jest tu zamawianie elementów u producenta wg indywidualnego projektu (część firm wytwarzających systemy rynnowe z PVC oferuje taką usługę), znacznie podnosi to jednak koszty. Trwałość systemów rynno­wych z PVC oceniana jest na około 50 lat.

Wycenę systemów rynnowych przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość okapu - 14,64 m; wys. okapu nad pow. terenu - 3,76 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu 10,8 m.

System rynnowy wykonany z PVC, rozmiar 150/100 (rynna/rura spustowa)

Może cię zainteresować
Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Co to jest drewno klejone? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje?
Zobacz więcej Zwiń
Rodzaj Koszt
Hak rynnowy z PVC, zapotrzebowanie 60 szt.; przyjęto cenę 8 zł/szt. 480 zł
Rynna (dł. 4 m), zapotrzebowanie 30 m; przyjęto cenę 75 zł/szt. - zakupiono 8 rynien po 4 m 600 zł
Łącznik rynny, zapotrzebowanie 10 szt.; przyjęto cenę 22 zł/szt. 220 zł
Denko rynny; zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 13 zł/szt. 26 zł
Lej spustowy, zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 23 zł/szt. 46 zł
Kolano rury spustowej 45°, zapotrzebowanie 4 szt.; przyjęto cenę 20 zł/szt. 80 zł
Rura spustowa (dł. 4 m), zapotrzebowanie 7,5 m; przyjęto cenę 62 zł/szt. - zakupiono 2 rury po 4 m 124 zł
Obejma PVC rury spustowej, zapotrzebowanie 4 szt.; przyjęto cenę 6 zł/szt. 24 zł
Dybel 180 mm, zapotrzebowanie 4 szt.; przyjęto cenę 4 zł/szt. 16 zł
Osadnik uniwersalny z akcesoriami, zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 38 zł/szt. 76 zł
Robocizna: przyjęto cenę 25 zł/m 750 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 2442 zł

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Najczęściej system rynnowy montuje wykonawca układający pokrycie dachu - przy kompleksowej realizacji dachu i jego elementów warto negocjować ceny zarówno robocizny, jak i materiałów.

Monika Dąbrowska
fot. Gamrat

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!