Dach kryty blachodachówką - przykładowa wycena

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dach kryty blachodachówką - przykładowa wycena

Wycena dachu pokrytego blachodachówką na podstawie dachu dwuspadowego (o powierzchni 197 m2) z projektu o nazwie Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Blachodachówki można układać zarówno na dachach budynków nowych, jak i poddawa­nych renowacji - jeśli, oczywiście, zachowa­ny jest odpowiedni spadek dachu. Ze względu na swoją lekkość, pokrycie to nie wymaga za­zwyczaj przeróbek ani wzmacniania konstruk­cji dachu, jeżeli ta nie jest zbytnio zniszczona. Konieczna może być tylko wymiana warstw izolacyjnych. Pod pokrycie to trzeba ułożyć ruszt z kontrłat i łat. Rozstaw łat powinien wy­nosić od kilkunastu do 40 cm (czasem więcej). 

Blachodachówki z posypką układa się w kierunku odwrotnym, niż w innych po­kryciach dachowych (też odmiennie, niż inne blachodachów­ki), zaczyna się bo­wiem od rzędu pod kalenicą, a następne rzędy paneli wsu­wa się pod te leżące wyżej.

Po ułożeniu kilku rzędów blachy, przy­bija się ją do łat specjalnymi gwoździami "od czoła" (producenci zalecają zabezpie­czanie gwoździ klejem i posypką). Należy zwracać uwagę na zachowanie wzajemnego przesunięcia arkuszy blachy w kolejnych rzędach, żeby zakłady pionowe nie były ni­gdzie widoczne. Rząd pod gąsiorem mon­tuje się zazwyczaj nieco później, tzn. przed montażem gąsiorów. Na kalenicę zakłada się gąsiory i przybija gwoździami do łat ka­lenicowych. W ciągu jednego dnia trzyoso­bowa ekipa dekarzy może pokryć blachoda­chówką nawet 70-100 m2 prostego dachu.

Panele przy rynnie są na ogół nieco wy­sunięte poza okap - mocuje się je do pierw­szej łaty gwoździami od góry. Obróbka oka­pu może być wykonana z blachy płaskiej z posypką lub standardowej powlekanej. Również kosze dachowe można pokryć ob­róbkami z blachy powlekanej lub zastoso­wać gotowe elementy od danego wytwórcy.

Kosz musi leżeć na kontrłatach, zamocowa­ny klamerkami do łat. Odstęp między kra­wędziami paneli po obu stronach kosza nie powinien być mniejszy niż 10 cm: panele nie mogą się stykać. W koszach panele pod­gina się do dołu lub docina bez podgięcia, ale z wykorzystaniem uszczelki koszowej.

Panele przylegające do komina odgina się na szerokość około 5 cm do góry, a następnie nakłada się obróbkę przyścienną i mocuje ją do ściany. Obróbka to zwykle element go­towy, ale można ją wykonać własnoręcznie z blachy powlekanej. Tuż za kominem nie powinno być połączeń paneli.

Arkusze blachodachówek powlekanych układa się od okapu do kalenicy, a nie (jak na przykład dachówki ceramiczne) rzędami wzdłuż okapu. Do ich mocowania używa się wyłącznie wkrętów samonawiercających - tak zwanych farmerskich - z podkładką gumową. Umieszcza się je zawsze w dole przetłoczenia po 5-6 szt./m2.

Wzdłuż okapu i przy kalenicy blachę przytwierdza się w każdym zagłębieniu fali. Wkrętów nie można dokręcać zbyt silnie, bo wtedy unie­możliwią ruchy pokrycia wywołane waha­niem temperatury, co może doprowadzić do zdeformowania blachy. Zbyt luźno zamoco­wane arkusze blachodachówki mogą być z kolei podrywane przez wiatr. Wkręty są poprawnie dokręcone, jeżeli krawędź uszczelki nieznacznie wystaje spod kołnie­rza dociskowego wkrętu.

Po ułożeniu ar­kuszy, na całym dachu mocuje się obróbki ścian szczytowych oraz gąsiory kalenico­we. W kalenicy trzeba pozostawić około 5 cm szczelinę wentylacyjną między schodzący­mi się pokryciami. Po ułożonej blachoda­chówce można chodzić jedynie w miękkim obuwiu, by nie porysować powłoki ochron­nej, a jeśli ulegnie ona uszkodzeniu, trzeba to miejsce jak najszybciej pokryć farbą za­prawkową.

Wycenę pokrycia dachowego przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość dachu - 14,64 m; dł. jednego szczytu dachu - 7 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu - 10,8 m; powierzchnia dachu - 197 m2

Dach kryty blachodachówką

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Rodzaj materiału Koszt
Membrana wstępnego krycia, wysokoparoprzepuszczalna (dł. 50 m, szer. 1,5 m);
zapotrzebowanie 220 m²; przyjęto cenę 5 zł/m²
1100 zł
Taśma do membrany wstępnego krycia (1 rolka 25 m); przyjęto cenę 2,2 zł/m 55 zł
Łaty (4 x 5 cm) i kontrłaty (2,5 x 5 cm); zapotrzebowanie 850 m; przyjęto cenę 2,35 zł/m 1997,50 zł
Blachodachówka, przyjęto cenę 40 zł/m² 7880 zł
Gąsiory kalenicowe (dł. efektywna 40,5 cm); zapotrzebowanie 38 szt.; przyjęto cenę 22 zł/szt. 836 zł
Zakończenie gąsiora; zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 10 zł/szt. 20 zł
Obróbka szczytu dachu - wiatrownica (dł. efektywna 1,9 m); zapotrzebowanie: 28 m blachy;
przyjęto cenę 68 zł/szt.
1020 zł
Obróbka - okap (dł. efektywna 1,9 m); zapotrzebowanie 30 m; przyjęto cenę 15 zł/szt. 736 zł
Listwa wentylacyjna okapu z grzebieniem (dł. 1 m); przyjęto cenę 6 zł/szt. 90 zł
Siatka ochronna okapu (rolka szer. 80 mm); zapotrzebowanie 30 m blachy;
przyjęto cenę 15 zł/m
450 zł
Blacha do obróbki komina (arkusze 40 x 200 cm); przyjęto cenę 40 zł/m² 160 zł
Robocizna: wykonanie całości pokrycia dachowego; przyjęto cenę 35 zł/m² 6895 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 21 239,50 zł*

* Zastosowanie blachodachówki z posypką mineralną podniesie koszt wykonania dachu o ‭8668‬ zł (przyjęto cenę materiału 88 zł/m²).

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Dokładną wycenę pokrycia każdorazowo przeprowadza hurtownia lub wykonawca - warto też wypatrywać wyprzedaży lub się targować.

Monika Dąbrowska
fot. Ahi Roofing

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość niech się buja dekarz

25 Sie 2020, 10:55

dekarze to tacy specjaliści że wygórowane ceny jak u specjalisty lekarza który przeprowadza skomplikowane operacje. Ludzie przestańcie płacić takie kwoty jak dałem do wyceny dach 180 metrów dwuspadowy to wyrwało mnie z butów. 15 tys materiał 16 tys robota jakiś żart

time image

Gość Elektryk

24 Lip 2020, 04:40

Dekarze, mogą naciągać ? Nie jestem dekarzem ale uważam że od kilku lat płaci się już za wiedzę i umiejętności a nie za pracę .....Jeśli to takie proste, i jest komuś za drogo niech zakasa rękawy i weźmie się do roboty. łatwo jest tworzyć projekty czy kosztorysy na komputerze....a ...

time image

Gość Tomasz

04 Lis 2019, 22:08

Dekarze myślą że mogą naciągać klientów. Kto mądry to zna ceny roboty. Nawet specjaliści w chirurgii za 3 dni pracy nie biorą 20 tysi!

time image

Gość Dekarz

20 Cze 2019, 09:34

35 zł za lacenie, foliowanie, obrobki blacharskie, kominy, rynny itd.. powodzenia w szukaniu wykonawcy w takiej cenie

time image

Gość J23

24 Paź 2017, 20:14

Do tego orynnowanie, jakieś 2000,oraz okna dachowe, też pewnie ze 3000.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje