Dach kryty blachodachówką - przykładowa wycena

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dach kryty blachodachówką - przykładowa wycena

Wycena dachu pokrytego blachodachówką na podstawie dachu dwuspadowego (o powierzchni 197 m2) z projektu o nazwie Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Blachodachówki można układać zarówno na dachach budynków nowych, jak i poddawa­nych renowacji - jeśli, oczywiście, zachowa­ny jest odpowiedni spadek dachu. Ze względu na swoją lekkość, pokrycie to nie wymaga za­zwyczaj przeróbek ani wzmacniania konstruk­cji dachu, jeżeli ta nie jest zbytnio zniszczona. Konieczna może być tylko wymiana warstw izolacyjnych. Pod pokrycie to trzeba ułożyć ruszt z kontrłat i łat. Rozstaw łat powinien wy­nosić od kilkunastu do 40 cm (czasem więcej). 

Blachodachówki z posypką układa się w kierunku odwrotnym, niż w innych po­kryciach dachowych (też odmiennie, niż inne blachodachów­ki), zaczyna się bo­wiem od rzędu pod kalenicą, a następne rzędy paneli wsu­wa się pod te leżące wyżej.

Po ułożeniu kilku rzędów blachy, przy­bija się ją do łat specjalnymi gwoździami "od czoła" (producenci zalecają zabezpie­czanie gwoździ klejem i posypką). Należy zwracać uwagę na zachowanie wzajemnego przesunięcia arkuszy blachy w kolejnych rzędach, żeby zakłady pionowe nie były ni­gdzie widoczne. Rząd pod gąsiorem mon­tuje się zazwyczaj nieco później, tzn. przed montażem gąsiorów. Na kalenicę zakłada się gąsiory i przybija gwoździami do łat ka­lenicowych. W ciągu jednego dnia trzyoso­bowa ekipa dekarzy może pokryć blachoda­chówką nawet 70-100 m2 prostego dachu.

Panele przy rynnie są na ogół nieco wy­sunięte poza okap - mocuje się je do pierw­szej łaty gwoździami od góry. Obróbka oka­pu może być wykonana z blachy płaskiej z posypką lub standardowej powlekanej. Również kosze dachowe można pokryć ob­róbkami z blachy powlekanej lub zastoso­wać gotowe elementy od danego wytwórcy.

Kosz musi leżeć na kontrłatach, zamocowa­ny klamerkami do łat. Odstęp między kra­wędziami paneli po obu stronach kosza nie powinien być mniejszy niż 10 cm: panele nie mogą się stykać. W koszach panele pod­gina się do dołu lub docina bez podgięcia, ale z wykorzystaniem uszczelki koszowej.

Panele przylegające do komina odgina się na szerokość około 5 cm do góry, a następnie nakłada się obróbkę przyścienną i mocuje ją do ściany. Obróbka to zwykle element go­towy, ale można ją wykonać własnoręcznie z blachy powlekanej. Tuż za kominem nie powinno być połączeń paneli.

Arkusze blachodachówek powlekanych układa się od okapu do kalenicy, a nie (jak na przykład dachówki ceramiczne) rzędami wzdłuż okapu. Do ich mocowania używa się wyłącznie wkrętów samonawiercających - tak zwanych farmerskich - z podkładką gumową. Umieszcza się je zawsze w dole przetłoczenia po 5-6 szt./m2.

Wzdłuż okapu i przy kalenicy blachę przytwierdza się w każdym zagłębieniu fali. Wkrętów nie można dokręcać zbyt silnie, bo wtedy unie­możliwią ruchy pokrycia wywołane waha­niem temperatury, co może doprowadzić do zdeformowania blachy. Zbyt luźno zamoco­wane arkusze blachodachówki mogą być z kolei podrywane przez wiatr. Wkręty są poprawnie dokręcone, jeżeli krawędź uszczelki nieznacznie wystaje spod kołnie­rza dociskowego wkrętu.

Po ułożeniu ar­kuszy, na całym dachu mocuje się obróbki ścian szczytowych oraz gąsiory kalenico­we. W kalenicy trzeba pozostawić około 5 cm szczelinę wentylacyjną między schodzący­mi się pokryciami. Po ułożonej blachoda­chówce można chodzić jedynie w miękkim obuwiu, by nie porysować powłoki ochron­nej, a jeśli ulegnie ona uszkodzeniu, trzeba to miejsce jak najszybciej pokryć farbą za­prawkową.

Wycenę pokrycia dachowego przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość dachu - 14,64 m; dł. jednego szczytu dachu - 7 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu - 10,8 m; powierzchnia dachu - 197 m2

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dach kryty blachodachówką

Rodzaj materiału Koszt
Membrana wstępnego krycia, wysokoparoprzepuszczalna (dł. 50 m, szer. 1,5 m);
zapotrzebowanie 220 m²; przyjęto cenę 5 zł/m²
1100 zł
Taśma do membrany wstępnego krycia (1 rolka 25 m); przyjęto cenę 2,2 zł/m 55 zł
Łaty (4 x 5 cm) i kontrłaty (2,5 x 5 cm); zapotrzebowanie 850 m; przyjęto cenę 2,35 zł/m 1997,50 zł
Blachodachówka, przyjęto cenę 40 zł/m² 7880 zł
Gąsiory kalenicowe (dł. efektywna 40,5 cm); zapotrzebowanie 38 szt.; przyjęto cenę 22 zł/szt. 836 zł
Zakończenie gąsiora; zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 10 zł/szt. 20 zł
Obróbka szczytu dachu - wiatrownica (dł. efektywna 1,9 m); zapotrzebowanie: 28 m blachy;
przyjęto cenę 68 zł/szt.
1020 zł
Obróbka - okap (dł. efektywna 1,9 m); zapotrzebowanie 30 m; przyjęto cenę 15 zł/szt. 736 zł
Listwa wentylacyjna okapu z grzebieniem (dł. 1 m); przyjęto cenę 6 zł/szt. 90 zł
Siatka ochronna okapu (rolka szer. 80 mm); zapotrzebowanie 30 m blachy;
przyjęto cenę 15 zł/m
450 zł
Blacha do obróbki komina (arkusze 40 x 200 cm); przyjęto cenę 40 zł/m² 160 zł
Robocizna: wykonanie całości pokrycia dachowego; przyjęto cenę 35 zł/m² 6895 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 21 239,50 zł*

* Zastosowanie blachodachówki z posypką mineralną podniesie koszt wykonania dachu o ‭8668‬ zł (przyjęto cenę materiału 88 zł/m²).

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Dokładną wycenę pokrycia każdorazowo przeprowadza hurtownia lub wykonawca - warto też wypatrywać wyprzedaży lub się targować.

Monika Dąbrowska
fot. Ahi Roofing

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Tomasz

04 Lis 2019, 22:08

Dekarze myślą że mogą naciągać klientów. Kto mądry to zna ceny roboty. Nawet specjaliści w chirurgii za 3 dni pracy nie biorą 20 tysi!

time image

Gość Dekarz

20 Cze 2019, 09:34

35 zł za lacenie, foliowanie, obrobki blacharskie, kominy, rynny itd.. powodzenia w szukaniu wykonawcy w takiej cenie

time image

Gość J23

24 Paź 2017, 20:14

Do tego orynnowanie, jakieś 2000,oraz okna dachowe, też pewnie ze 3000.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny