Trwałość i żywotność rynien

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Trwałość i żywotność rynien

Rynny powinny być trwałe, to znaczy odporne na oddziaływania atmosferyczne i uszkodzenia, a ich właściwości nie powinny ulegać zmianom przez cały czas eksploatacji: korozja czy nadmierne odkształcanie się mogą sprawić, że przestaną dobrze wypełniać swoją funkcję.

W opisie orynnowania z różnych materiałów podajemy zatem jego trwałość w warunkach zgodnych z przeznaczeniem.

Rynny z blachy stalowej powlekanej lub lakierowanej – 50 lat

Ze względu na powłokę ochronną (ocynk i powłoka tytanowo-cynkowa lub warstwa plastycznego tworzywa), która uodparnia je na korozję i uszkodzenia mechaniczne, są dużo trwalsze niż rynny ze stali ocynkowanej. Nie są polecane do domów stojących wśród wysokich drzew, których gałęzie mogą powodować zarysowania powłok.

 

Rynny stalowe zabezpiecza się przed korozją czterema warstwami
Rynny stalowe zabezpiecza się przed korozją czterema warstwami

Dobrze sprawdzają się natomiast w rejonach o obfitych opadach śniegu oraz na dachach silnie nasłonecznionych, ponieważ są bardzo wytrzymałe i nie odkształcają się wskutek zmian temperatury.

 

Podobnie jak inne metale używane do produkcji orynnowania, stal jest odporna na promieniowanie UV, które przyspiesza niszczenie innych materiałów, na przykład tworzyw sztucznych. Rynny stalowewymagają regularnej konserwacji oraz kontrolowania, czy nie powstały ogniska korozji.

Rynny z blachy aluminiowej – 120 lat

Rynny z aluminium pokrytego lakierem lub powłoką z poliestru albo akrylu. Można je kupić gotowe lub zamówić wykonanie bezpośrednio na budowie – według zamówienia.

 

Polega to na formowaniu kształtek dowolnej długości (do 30 m) przez specjalną maszynę, którą firma przywozi na budowę na czas robót dekarskich. Montowanie orynnowania z takich długich odcinków zmniejsza liczbę połączeń na długości i tym samym minimalizuje ryzyko powstania nieszczelności.

 

Tak jak stalowe, rynny z blachy aluminiowejdobrze znoszą wysoką temperaturę, ale uwaga: korodują wskutek kontaktu z innymi metalami i z betonem, polecane są więc głównie na dachy pokryte blachą aluminiową lub dachówką ceramiczną. Trzeba jednak uwzględnić dużą rozszerzalność cieplną aluminium.

Rynny z blachy cynkowo-tytanowej – od 80 do 120 lat

Produkowane ze stopu cynku z niewielkim dodatkiem tytanu i miedzi: są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji, gdyż podobnie jak rynny miedziane, utleniając się, pokrywają się patyną, która jest ich powłoką ochronną. Są dosyć drogie, chociaż tańsze od rynien miedzianych. Stosuje się je często w obiektach zabytkowych. Rynny z blachy tytanowo-cynkowej można kupić w metalicznoszarym kolorze lub patynowane fabrycznie – droższe od niepatynowanych. Polecane do pokryć z blachy cynkowo-tytanowej lub dachówki.

 

Rynny z blachy cynkowo-tytanowej są odporne na skrajne warunki atmosferyczne, duże obciążenia śniegiem i lodem oraz promieniowanie UV (fot. Rheinzing) Rynny z blachy cynkowo-tytanowej są odporne na skrajne warunki atmosferyczne, duże obciążenia śniegiem i lodem oraz promieniowanie UV

Rynny z blachy miedzianej – do 150 lat

Stosuje się je głównie na dachy pokryte blachą miedzianą lub dachówką, nie można ich natomiast układać na pokryciach blaszanych z metali innych niż miedź, ponieważ woda deszczowa wypłukująca ich jony powodowałaby korozję miedzi. Najtrwalsze są rynny z czystej miedzi, czasami powlekanej cynkiem lub akrylem.

 

W systemach rynnowych z miedzi zarówno haki, jak i obejmy są miedziane, aby nie łączyć rynien miedzianych z innymi metalami, ponieważ przyspieszyłoby to ich korozję W systemach rynnowych z miedzi zarówno haki, jak i obejmy są miedziane, aby nie łączyć rynien miedzianych z innymi metalami, ponieważ przyspieszyłoby to ich korozję
(fot. Plastmo)

Rynny z PVC – około 40 lat

rynny_zywotnosc4_200
Rynny z PVC są praktyczne, ponieważ nie korodują i w związku z tym nie wymagają konserwacji
(fot. Gamrat)

Rynny z PVC są niedrogie, a dzięki pokrywaniu powierzchni tlenkiem tytanu, malowaniu farbami akrylowymi lub stabilizowaniu przeciwko promieniowaniu UV mają zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza na wgniecenia) oraz na kwaśne deszcze.

 

Można je stosować nawet w rejonach o silnym zanieczyszczeniu powietrza, gdzie częste są kwaśne opady, szkodliwe dla metali, PVC jest bowiem całkowicie odporne na korozję i nie wymaga okresowego odnawiania.

 

Ze względu na to, że PVC jest barwione w masie, nie widać na nim zarysowań, ale mimo to lepiej nie narażać na to rynien i gałęzie drzew rosnących w pobliżu budynku odpowiednio często przycinać. Należy pamiętać, że PVC ma dość dużą rozszerzalność termiczną.

 

Dla zapewnienia swobody tych odkształceń stosuje się złączki ze specjalnymi uszczelkami z EPDM. Uszczelki te umożliwiają swobodny ruch elementów i zarazem zapewniają szczelność systemu orynnowania.

 

Olimpia Wolf

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje