Nowoczesny dom z dużymi przeszkleniami na leśnej działce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Nowoczesny dom z dużymi przeszkleniami na leśnej działce

Beata i Jan zbudowali dom z dużymi przeszkleniami, ponieważ chcieli widzieć otaczający go las. Wspólnie z autorem projektu zadbali, żeby nowoczesna bryła z płaskim dachem miała proporcje pasujące do najbliższego otoczenia, a materiały fasadowe były odporne na trudniejsze warunki środowiskowe.

Dom murowany, dwukondygnacyjny; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm, na poziomie parteru ocieplenie z 12 cm wełny mineralnej, na poziomie piętra - z 12 cm styropianu; płaski dach (o spadku 2%) pokryty specjalną papą.

 • Powierzchnia działki: 3600 m2.
 • Powierzchnia użytkowa domu: 194 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 16 286 zł.

Pradziadkowie Jana kupili kilka zalesionych działek w przeddzień II wojny światowej - 31 sierpnia 1939 roku (od jednej z hrabin, która w obliczu wojennego zagrożenia postanowiła wyjechać z Polski).

Po ich śmierci ziemię odziedziczyli trzej synowie, a w 2005 r. właścicielem części gruntu stał się Jan wraz z żoną, Beatą. Para przeprowadziła postępowanie spadkowe zaraz po zmianie statusu tutejszych parceli z leśnych na leśne z prawem zabudowy i jako pierwsza z rodziny wzniosła tu dom.

BUDOWA DOMU BEZ SZKODY DLA LASU

Odziedziczona posesja znajduje się w odległości 10 km od miasteczka, w którym Beata i Jan się wychowali, mieszkali, pracowali. Wyprowadzając się z bloku (w którym kupili kawalerkę z poddaszem), niczego nie musieli zatem zmieniać, poza adresem.

Oboje przyznają, że poważnym argumentem za budową były przyzwyczajenia wyniesione z dzieciństwa, spędzonego w dużych jednorodzinnych domach rodziców. Szybko rozpoczęli projektowanie własnej siedziby (z architektem ciut starszym od nich i myślącym podobnie, poleconym przez znajomą).

Nowoczesna bryła budynku subtelnie wtapia się w istniejący las
Nowoczesna bryła budynku subtelnie wtapia się w istniejący las. Elewację na parterze wykończono wiatroizolacyjnymi płytami włókno-cementowymi w neutralnym kolorze betonu oraz dużymi przeszkleniami (odbijają się w nich drzewa). Na piętrze ściany zewnętrzne przykryto tynkiem mineralnym i farbą silikatową w kolorze białym. Stalowa balustrada na balkonie i pergola nad tarasem dodają bryle lekkości.
Narożny taras o powierzchni 40 m2
Narożny taras o powierzchni 40 m2, skierowany na południe i zachód, ulokowano na poziomie gruntu i wykończono ryflowanymi deskami z egzotycznego drewna bangkirai (jest ono odporne na polską pogodę). Do postawienia stalowej konstrukcji dużych przeszkleń użyto dźwigu.

- Oboje mamy zbliżony gust i zgodnie ustaliliśmy, że bryła ma być nowoczesna - opowiada Jan. - Wykluczyliśmy polski dworek i inne tradycyjne budownictwo. Koniecznie chcieliśmy "wpuścić" do wszystkich pomieszczeń las, więc do tego celu, oczywiście, potrzebne było zaprojektowanie dużej ilości przeszkleń w ścianach zewnętrznych.

Kolejny ważny wyznacznik dla architekta był następujący - skoro wszechobecny las przez dziesięciolecia grał na parceli pierwsze skrzypce, chcieliśmy, żeby nadal tak było. Unikaliśmy zatem nadmiernej wycinki drzew, zbyt dużej bryły domu oraz jej inwazyjnego wyglądu. Pamiętam, że w początkowej fazie projektowania zamierzaliśmy wykończyć elewacje na parterze gładką blachą, w której drzewa odbijałyby się jak w lustrze. Z powodu wysokiej ceny blachy zrezygnowaliśmy z tego zamysłu na rzecz elewacyjnych wiatroizolacyjnych płyt włókno-cementowych w kolorze betonu.

Co prawda, szare płyty nie zwielokrotniają zarysu drzew, za to w naturalny sposób zespoliły się z zielonym otoczeniem. Pożądany efekt lustrzanego odbicia dają jedynie ogromne przeszklenia w jadalni i w salonie na parterze oraz w bibliotece i gabinecie na piętrze. Kształt i wielkość bryły ustalił architekt - nie wtrącałem się w jego prace projektowe, chociaż sam zaliczyłem kilka lat studiów w tym kierunku, a ostatecznie stałem się grafikiem komputerowym. Grunt, że proporcje obu kondygnacji są odpowiednie, podobnie jak bryła domu w stosunku do, wyciętej w lesie, polany.

- Autor projektu zaproponował skromne główne wejście, które ulokował w długiej bocznej ścianie i osłonił małym wypuszczonym daszkiem - dodaje Beata. - Trafia się na drzwi wejściowe niemalże mimochodem, idąc przez las. To nietypowe i przewrotne rozwiązanie uznałam za lepsze od reprezentacyjnej i oficjalnej strefy wejściowej na wielkim ganku. Spodobała mi się również ścianka-wiatrochron przy tarasie, bo zapewnia poczucie większej prywatności w strefie wypoczynku wewnątrz i na zewnątrz domu, nie zasłaniając widoków na las.

Skromne główne wejście do budynku usytuowano w długiej wschodniej ścianie, której fasadę utworzono z elewacyjnych płyt włókno-cementowych. Drewniane drzwi osłonięto małym wysuniętym dachem, a światło dzienne wpuszczono do wiatrołapu przez szklane górne doświetle i trójkątny świetlik w dachu.

DOM W LESIE - DUŻE PRZESZKLENIA I CIEKAWA KOMUNIKACJA

Możliwość obserwowania lasu uzyskano dzięki wielkim przeszkleniom o wysokości całej kondygnacji. W połączonej strefie dziennej, rozciągającej się na parterze, ze szkła powstały aż dwie ściany zewnętrzne (południowa i zachodnia). W kuchni oraz w małżeńskiej sypialni architekt zaprojektował mniejsze poziome okna, natomiast w otwartym wiatrołapie - świetlik w dachu.

Podobny zabieg zastosował na piętrze. Do biblioteki i gabinetu (usytuowanych na antresoli, wiszącej nad strefą dzienną) wpuścił światło dzienne przez duże przeszklenie w zachodniej ścianie, a do pomieszczeń dzieci - przez małe poziome okna (w jednej z sypialni umieścił okno tarasowe łączące ją z dużym balkonem).

Niestandardowo rozplanował ciągi komunikacyjne między kondygnacjami. Zamiast zwyczajowej jednej klatki schodowej oddał właścicielom do dyspozycji aż dwie, argumentując, że znacząco ułatwią dostęp do różnych stref użytkowych.

Strefa dzienna
W połączonej strefie dziennej autor projektu umieścił aż dwie klatki schodowe - w centralnej części ażurową jednobiegową (prowadzącą na antresolę), w głębi holu murowaną półokrągłą (skierowaną na antresolę oraz do strefy sypialnianej dzieci na piętrze). Cały budynek można ogrzać albo kominkiem z płaszczem wodnym (w salonie), albo pompą ciepła (w kotłowni). Wentylacja pomieszczeń odbywa się sposobem mechanicznym z odzyskiem ciepła.

- Od razu zgodziłem się na to rozwiązanie, ponieważ z dzieciństwa w domu rodziców dobrze wspominam możliwość wchodzenia do określonych pomieszczeń z kilku stron, nie mówiąc już o jeżdżeniu na rowerkach po pokojach na okrętkę - opowiada właściciel.

U nas pierwszy trakt między kondygnacjami tworzą jednobiegowe ażurowe schody, dostępne z jadalni i skracające odległość do miejsca pracy na antresoli. Natomiast drugi trakt, wielobiegowy, architekt obudował murowanymi zaokrąglonymi ścianami i na poziomie piętra, poprzez rozgałęzienie, skierował na antresolę oraz do strefy mieszkalnej dzieci. Chociaż w domach jednorodzinnych zwykle ogranicza się powierzchnię tzw. komunikacji, nasze rozbudowane ciągi w praktyce są funkcjonalne. Ponadto celowo zostały tak zaprojektowane, żeby dekorowały strefę wspólną.

Projekt - Pracownia projektowa C+HoAr; Rzut parteru i rzut piętra

BUDOWA DOMU W LESIE - TRUDNE DETALE ORAZ INSTALACJE

Wznoszenie i wyposażanie budynku trwało dwa i pół roku, przy czym wykonawcy posługiwali się wieloma szczegółowymi projektami (autor projektu rozrysował dla nich dodatkowo m.in. monolityczny strop żelbetowy i drewnianą konstrukcję antresoli, stalową konstrukcję do umocowania przeszkleń z aluminiowymi ramami, układ fasadowych płyt włókno-cementowych). Jednak podczas realizacji zabrakło jego autorskiego nadzoru (wyjechał za granicę), a wykonawców i inspektora nadzoru przerosły niestandardowe rozwiązania.

- Dom budowaliśmy w momencie, kiedy najlepsi specjaliści woleli pracować w Anglii - mówią właściciele. - Nasz generalny wykonawca był niesłowny, jego ekipy miały marne umiejętności. Na przykład zupełnie nie zdali egzaminu dekarze. Płaski dach wykończyli wadliwie, potem nie umieli usunąć usterek. Specjalna papa dachowa rozszczelniła się w jednym miejscu, powodując zamakanie płyt OSB, natomiast w wyniku niewłaściwego ułożenia stalowego orynnowania, woda ciekła na fragment ściany.

Dwa lata temu naprawy dachu i obróbek blacharskich dokonali inni fachowcy. Na istniejących elementach nabili nowe legary, zwiększając spadki, a na nich zamontowali nowe płyty OSB i papę oraz wykonali obróbki z blachy. Dach podniósł się o 20 cm, więc trzeba było dobudować na piętrze szczyty ścian i je ocieplić. Potem zleciliśmy otynkowanie i odmalowanie całych ścian na wyższej kondygnacji.

Przeszklona ściana od południa i zachodu
Na poziomie parteru całkowicie przeszklono ścianę od południa i zachodu (przy strefie dziennej), dzięki czemu domownicy mają szeroką panoramę na las. Przy przeszkleniach zamontowano grzejniki kanałowe, w podsadzce - ogrzewanie podłogowe (grzejniki ścienne w łazienkach, na antresoli, w sypialniach).
Widok na bibliotekę na antresoli od strony wiatrołapu
Widok na bibliotekę na antresoli od strony wiatrołapu. Kolor żywicy zabarwionej w masie, którą wykończono posadzkę w strefie dziennej, właściciele idealnie zgrali z zabudową kuchenną. W ciągu kuchennym, na granicy wewnętrznego holu i kuchni, celowo zaprojektowali szybę. W wykańczaniu wnętrz wspierał ich architekt budynku.

Chociaż na początku działka nie miała dostępu do mediów, nie mieliśmy problemu z uzbrojeniem domu w instalacje. Przed startem budowy zorganizowaliśmy doprowadzone prądu z odległości 50 m, zleciliśmy wydrążenie studni głębinowej, później wykonaliśmy szambo.

System ogrzewania najpierw oparliśmy na kominku z płaszczem wodnym, dwa lata później dodaliśmy powietrzną pompę ciepła o mocy 14 kW. Pompa wspaniale usprawniła system grzewczy, dlatego nie zamierzamy korzystać z nowo zbudowanej sieci z gazem ziemnym. Już w fazie projektowania domu architekt rozprowadził kanały do wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

WC z prysznicem
W oddzielnym WC z prysznicem, sąsiadującym z sypialnią na parterze, Beata i Jan wykorzystali materiały w czarno-białą szachownicę. Podobnie wykończyli łazienkę na parterze z wanną i pomieszczenie gospodarcze przy garażu.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Przyłącze energii elektrycznej - 5000 zł.
 • Wydrążenie studni o głębokości 40 m - 5200 zł.
 • Stacja uzdatniania wody ze studni - 6000 zł.
 • Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem - 18 000 zł.

 

Koszty, i gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 16 286 zł.

Korzystanie z licznych elektrycznych urządzeń (w tym z pompy ciepła, mocnej pompy czerpiącej wodę ze studni, urządzeń od uzdatniania wody, kominka z płaszczem wodnym, silnego napędu w bramie wjazdowej) powoduje zużycie energii elektrycznej za około 900 zł miesięcznie, co rocznie daje 10 800 zł. W kominku spala się brykiety za około 400 zł.

Wywóz śmieci kosztuje miesięcznie 27 zł/osoba, czyli 12 × 108 zł (1296 zł). Natomiast usługa wywozu ścieków z szamba 12 × 150 zł (czyli 1800 zł).

Inne koszty: monitoring 12 × 70 zł (840 zł), ubezpieczenie domu 500 zł, podatek od nieruchomości 400 zł, uzdatnienie wody ze studni 250 zł.

 

Właściciel domu w lesie
Jan, właściciel - Powtórzyłbym projektowanie na zamówienie, bo wtedy możliwe jest dopasowanie domu do specyfiki rodziny i działki. Nie udała się nam współpraca z generalnym wykonawcą. Okazało się, że niestandardowe rozwiązania z naszego projektu przerastają umiejętności jego podwykonawców. Niektórym z nich w pracy nie pomagały nawet drobiazgowe szkice - niestety, budowaliśmy w momencie, kiedy najlepsi specjaliści wyjechali z kraju! Na przykład zupełnie nie zdała egzaminu ekipa dekarzy - płaski dach wykonali wadliwie, więc po kilku latach musieliśmy utworzyć od nowa wierzchnie pokrycie z płyt OSB i specjalnej papy oraz naprawić orynnowanie z blachy.

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Beata - Budowa okazała się drogą przez mękę, współpraca z niesłownym generalnym wykonawcą była trudna, zabrakło solidnych fachowców. Rada - chcąc stawiać dom z niestandardowymi rozwiązaniami, trzeba koniecznie znaleźć wykwalifikowanych ludzi i sprawdzić, czy mają za sobą podobne realizacje. Im bardziej skomplikowany budynek, tym lepsi fachowcy są niezbędni! Oczywiście, należy nastawić się na wyższe koszty materiałów i robocizny. Do przygotowania konstrukcji dużych przeszkleń niezbędny był dźwig, a okna były droższe od typowych, ponieważ musiały mieć trwałe i wytrzymałe ramy z aluminium. Płyty fasadowe włókno-cementowe również nie były tanie (pierwotnie planowana blacha elewacyjna była jeszcze droższa).
 • Szczególnie udała się strefa dzienna - ma wyjątkowy nastrój i ładny widok, jest wygodna, wszyscy lubimy w niej przebywać. Budynek oceniamy jako funkcjonalny, dobrze dostosowany do czteroosobowej rodziny. Jedyne, co musimy dodać, to składzik ogrodowy na narzędzia. Postawimy go na patio, tuż za bramą wjazdową.
 • Jan - Ostrzegam, działki na leśnym terenie zazwyczaj nie są uzbrojone. Od razu nastawiłem się na korzystanie ze studni i szamba - niestety, okazują się drogie w eksploatacji. Po zbadaniu parametrów wody ze studni, musiałem zainstalować rozbudowaną stację uzdatniania wody za 6000 zł, a teraz regularnie ją serwisuję.
 • Polecam system grzewczy z pompą ciepła! Nasze urządzenie znakomicie się sprawdza do temperatury -10°C. Jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej tej wartości, uruchamiam kominek z płaszczem wodnym. W zimie 2018/2019 wkład pracował 10 dni, w 2019/2020 jeszcze rzadziej. Jestem bardzo zadowolony z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem - to świetna instalacja dla naszych alergików, sprawdza się w łazienkach i kuchni.
 • Spadające z drzew szyszki, igły, liście i gałązki zaśmiecają płaski dach i rynny. Muszę je usuwać 3 razy w roku! Pomagam sobie dmuchawą, zamierzam zamontować na ścianie drabinkę ułatwiającą wejście na dach.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Patryk Tokarek

27 Kwi 2020, 10:51

Wykorzystanie płyt elewacyjnych z betonu wzmacnianego włóknem szklanym to coraz częstsze rozwiązanie nie tylko w budownictwie komercyjnym jak biurowce, ale także w budownictwie mieszkaniowym. Jest to świetna metoda na rewitalizację starszej elewacji oraz na stworzenie ponadczasowych ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje