Okładzina elewacyjna z płytek włókno-cementowych - koszty materiałów i robocizny
Płytki z włókno-cementu, w zależności od wielkości, kosztują 2-10 zł za sztukę. Przy kryciu z podwójnym zakładem, na 1 m² potrzeba 12 elementów o wielkości 30 × 60 cm (ok. 10 zł/szt.) - a więc koszt okładziny wynosi 120 zł/m². Układanie to przynajmniej 40 zł/m². Doliczyć trzeba jeszcze cenę rusztu i ocieplenia metodą lekką suchą - ok. 100 zł/m². Łączny koszt - ok. 260 zł/m².
Charakterystyka okładziny elewacyjnej z płytek włókno-cementowych
Na ruszcie można też montować elementy z włókno-cementu, np. prostokątne lub kwadratowe płytki, wykorzystywane pierwotnie jako pokrycie dachowe. Z wyglądu przypominają one łupek. Powierzchnia może być gładka albo z fakturą imitującą kamień. Powstają z cementu portlandzkiego, włókien celulozowych i włókien z polialkoholu winylowego. Najbardziej pasują do nowoczesnych domów - jednakowy materiał na dachu i ścianach wyróżnia budynek i sprawia, że jego bryła wydaje się monolitem.
Płytki są dość lekkie, wykazują pełną odporność na tzw. korozję biologiczną i zniekształcenie. Ich właściwości nie zmieniają się wraz z upływem czasu. Nie wymagają żadnej impregnacji, w razie potrzeby wystarczy je wyczyścić wodą z dodatkiem łagodnych środków myjących.
Płytki można układać na wiele sposobów, jednak zawsze na zakład. Mocowanie do drewnianego rusztu odbywa się za pomocą gwoździ i haczyków. Te ostatnie zabezpieczają okładzinę przed zerwaniem przez wiatr. Niektóre wyroby mają fabrycznie przygotowane otwory na gwoździe, w innych trzeba je wywiercić. Jeżeli chcemy, aby elewacja wyglądała dobrze, szukajmy fachowców przeszkolonych przez producenta.
- Jak montować elewacyjne okładziny ścienne i detale architektoniczne z Verolithu?
- Jak zamontować lamele elewacyjne?
- Beton na elewacji i wokół domu - całkiem nowa odsłona
- Jak zabezpieczyć gonty drewniane?
Elastyczny beton architektoniczny STONO to materiał doskonale imitujący wykończenie ścian betonem architektonicznym.
Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Creaton