Koszty wykonania okładziny elewacyjnej z płytek z włókno-cementu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty wykonania okładziny elewacyjnej z płytek z włókno-cementu

Okładzina kamienna na elewacji to ponadczasowa propozycja dla inwestorów ceniących elegancję. Oto orientacyjne koszty jej wykonania.

Okładzina z płytek włókno-cementowych - koszty materiałów i robocizny

Płytki z włókno-cementu, w zależności od wielkości, kosztują 2-10 zł za sztukę. Przy kryciu z podwójnym zakładem, na 1 m² potrzeba 12 elementów o wielkości 30 × 60 cm (ok. 10 zł/szt.) - a więc koszt okładziny wynosi 120 zł/m². Układanie to przynajmniej 40 zł/m². Doliczyć trzeba jeszcze cenę rusztu i ocieplenia metodą lekką suchą - ok. 100 zł/m². Łączny koszt - ok. 260 zł/m².

Charakterystyka okładziny elewacyjnej z płytek włókno-cementowych

Na ruszcie można też montować elementy z włókno-cementu, np. prostokątne lub kwadratowe płytki, wykorzystywane pierwotnie jako pokrycie dachowe. Z wyglądu przypominają one łupek. Powierzchnia może być gładka albo z fakturą imitującą kamień. Powstają z cementu portlandzkiego, włókien celulozowych i włókien z polialkoholu winylowego. Najbardziej pasują do nowoczesnych domów - jednakowy materiał na dachu i ścianach wyróżnia budynek i sprawia, że jego bryła wydaje się monolitem.

Płytki są dość lekkie, wykazują pełną odporność na tzw. korozję biologiczną i zniekształcenie. Ich właściwości nie zmieniają się wraz z upływem czasu. Nie wymagają żadnej impregnacji, w razie potrzeby wystarczy je wyczyścić wodą z dodatkiem łagodnych środków myjących.

Płytki można układać na wiele sposobów, jednak zawsze na zakład. Mocowanie do drewnianego rusztu odbywa się za pomocą gwoździ i haczyków. Te ostatnie zabezpieczają okładzinę przed zerwaniem przez wiatr. Niektóre wyroby mają fabrycznie przygotowane otwory na gwoździe, w innych trzeba je wywiercić. Jeżeli chcemy, aby elewacja wyglądała dobrze, szukajmy fachowców przeszkolonych przez producenta.

 

Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton

Elastyczny beton architektoniczny STONO to materiał doskonale imitujący wykończenie ścian betonem architektonicznym.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Creaton

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje