Koszty wykonania okładziny elewacyjnej z płytek z włókno-cementu

Koszty wykonania okładziny elewacyjnej z płytek z włókno-cementu

Okładzina kamienna na elewacji to ponadczasowa propozycja dla inwestorów ceniących elegancję. Oto orientacyjne koszty jej wykonania.

Okładzina elewacyjna z płytek włókno-cementowych - koszty materiałów i robocizny

Płytki z włókno-cementu, w zależności od wielkości, kosztują 2-10 zł za sztukę. Przy kryciu z podwójnym zakładem, na 1 m² potrzeba 12 elementów o wielkości 30 × 60 cm (ok. 10 zł/szt.) - a więc koszt okładziny wynosi 120 zł/m². Układanie to przynajmniej 40 zł/m². Doliczyć trzeba jeszcze cenę rusztu i ocieplenia metodą lekką suchą - ok. 100 zł/m². Łączny koszt - ok. 260 zł/m².

Charakterystyka okładziny elewacyjnej z płytek włókno-cementowych

Na ruszcie można też montować elementy z włókno-cementu, np. prostokątne lub kwadratowe płytki, wykorzystywane pierwotnie jako pokrycie dachowe. Z wyglądu przypominają one łupek. Powierzchnia może być gładka albo z fakturą imitującą kamień. Powstają z cementu portlandzkiego, włókien celulozowych i włókien z polialkoholu winylowego. Najbardziej pasują do nowoczesnych domów - jednakowy materiał na dachu i ścianach wyróżnia budynek i sprawia, że jego bryła wydaje się monolitem.

Płytki są dość lekkie, wykazują pełną odporność na tzw. korozję biologiczną i zniekształcenie. Ich właściwości nie zmieniają się wraz z upływem czasu. Nie wymagają żadnej impregnacji, w razie potrzeby wystarczy je wyczyścić wodą z dodatkiem łagodnych środków myjących.

Płytki można układać na wiele sposobów, jednak zawsze na zakład. Mocowanie do drewnianego rusztu odbywa się za pomocą gwoździ i haczyków. Te ostatnie zabezpieczają okładzinę przed zerwaniem przez wiatr. Niektóre wyroby mają fabrycznie przygotowane otwory na gwoździe, w innych trzeba je wywiercić. Jeżeli chcemy, aby elewacja wyglądała dobrze, szukajmy fachowców przeszkolonych przez producenta.

 

Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton

Elastyczny beton architektoniczny STONO to materiał doskonale imitujący wykończenie ścian betonem architektonicznym.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Creaton

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz