Schowany system rynnowy - za mało wpustów, pojawiły się przecieki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Schowany system rynnowy - za mało wpustów, pojawiły się przecieki

Po pięciu latach użytkowania systemu rynnowego, zaczynam się obawiać, że ilość wpustów jest za mała. Budując dziś, poprosiłbym o trzeci zapasowy na każdej połaci - mówi Mariusz, który system rynnowy założył w 2017 r.

aktualizacja: 2022-09-14 11:12:01

Dom:

  • Dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2 plus garaż 51 m2.
  • Położenie - w słońcu, z dala od drzew.
  • Dach: płaski, powierzchnia 140 m2, kąt nachylenia 3°, niewentylowany, typu odwróconego, trzyczęściowy, z attyką.
  • Pokrycie wierzchnie - otoczaki.

System rynnowy:

  • Z PVC, schowany.
  • Wpusty attykowe - po dwa na każdym z trzech dachów, z instalacją przeciwoblodzeniową, termostatem i automatycznym regulatorem.
  • Rury spustowe - 6 sztuk, okrągłe, schowane w warstwie ocieplenia ze styropianu (25 cm), zakończone dolnymi wpustami odpływowymi i podłączone do instalacji kanalizacji deszczowej, dalej do rur rozsączających i studni chłonnych.

Decyzja: Dom w stylu modernistycznym ma rozrzeźbioną bryłę oraz trzy płaskie dachy. Pierwszy przykrywa dwukondygnacyjną część mieszkalną, drugi - taras nad fragmentem parteru, trzeci - garaż. Do każdego z nich architektka zaprojektowała system rynnowy schowany, obliczyła parametry składowych z PVC i opisała je w projekcie, który przekazałem generalnemu wykonawcy.

Ekipa wymurowała na dachach attyki, przygotowała w nich otwory do systemu odprowadzania deszczówki. Potem założyła w nich wpusty attykowe (z koszyczkami) oraz instalację przeciwoblodzeniową z automatycznym sterowaniem i termostatem (przy tarasie). Od każdego wpustu poprowadziła rury spustowe. Są one niewidoczne, ponieważ biegną w grubej (25 cm) termoizolacji ze styropianu (w zewnętrznej części dwuwarstwowego muru).

Bezpośredni dostęp mam tylko do dolnych wpustów odpływowych u spodu każdej rury spustowej. Wpusty attykowe i instalacja przeciwoblodzeniowa na płaskich dachach zostały przykryte kratką oraz otoczakami.

Wpusty attykowe z instalacją przeciwoblodzeniową zasłaniają kratki i otoczaki
Wpusty attykowe z instalacją przeciwoblodzeniową zasłaniają kratki i otoczaki.

Schowany system rynnowy - rady i przestrogi:

Po pięciu latach użytkowania systemu rynnowego, zaczynam się obawiać, że ilość wpustów jest za mała. Budując dziś, poprosiłbym o trzeci zapasowy na każdej połaci. Istniejące mają przepisowy przekrój, lecz już trzeba było naprawić drobne przecieki przy kominie i przy otworze w stropie, przez który elektryk poprowadził przeciwoblodzeniowe przewody elektryczne - niekiedy wody na dachu jest za dużo (to skutek ulew, które stają się coraz intensywniejsze).

Regularnie czyszczę koszyczki we wpustach. Usuwam śmieci i nasiona, które przynoszą ptaki, np. w ubiegłym roku na jednym z wpustów dachowych wyrosła paproć. Kilka razy w roku kontroluję cały system. W zimie lód i śnieg nie czopują odpływów, bo włączam instalację przeciwoblodzeniową. Współdziała ona automatycznie z termostatem, w zakresie od +3 do -3°C. Przy płaskim dachu i ukrytym systemie rynnowym taka opcja jest niezbędna. Jestem zadowolony z zastosowanego systemu - jego składowe nie oszpecają czystej modernistycznej bryły domu.

Przy schowanym w ścianach systemie na zewnątrz dostępne są dolne wpusty odpływowe (ciemne kratki w ścieżce)
Przy schowanym w ścianach systemie na zewnątrz dostępne są dolne wpusty odpływowe (ciemne kratki w ścieżce).
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Koszty wykonania schowanego systemu rynnowego:

  • w koszcie budowy domu (systemem generalnego wykonawcy), naprawa przecieków (przy instalacji przeciwoblodzeniowej i kominie 2200 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!