Schowany system rynnowy - za mało wpustów, pojawiły się przecieki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Schowany system rynnowy - za mało wpustów, pojawiły się przecieki

Po pięciu latach użytkowania systemu rynnowego, zaczynam się obawiać, że ilość wpustów jest za mała. Budując dziś, poprosiłbym o trzeci zapasowy na każdej połaci - mówi Mariusz, który system rynnowy założył w 2017 r.

aktualizacja: 2022-09-14 11:12:01

Dom:

  • Dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2 plus garaż 51 m2.
  • Położenie - w słońcu, z dala od drzew.
  • Dach: płaski, powierzchnia 140 m2, kąt nachylenia 3°, niewentylowany, typu odwróconego, trzyczęściowy, z attyką.
  • Pokrycie wierzchnie - otoczaki.

System rynnowy:

  • Z PVC, schowany.
  • Wpusty attykowe - po dwa na każdym z trzech dachów, z instalacją przeciwoblodzeniową, termostatem i automatycznym regulatorem.
  • Rury spustowe - 6 sztuk, okrągłe, schowane w warstwie ocieplenia ze styropianu (25 cm), zakończone dolnymi wpustami odpływowymi i podłączone do instalacji kanalizacji deszczowej, dalej do rur rozsączających i studni chłonnych.

Decyzja: Dom w stylu modernistycznym ma rozrzeźbioną bryłę oraz trzy płaskie dachy. Pierwszy przykrywa dwukondygnacyjną część mieszkalną, drugi - taras nad fragmentem parteru, trzeci - garaż. Do każdego z nich architektka zaprojektowała system rynnowy schowany, obliczyła parametry składowych z PVC i opisała je w projekcie, który przekazałem generalnemu wykonawcy.

Ekipa wymurowała na dachach attyki, przygotowała w nich otwory do systemu odprowadzania deszczówki. Potem założyła w nich wpusty attykowe (z koszyczkami) oraz instalację przeciwoblodzeniową z automatycznym sterowaniem i termostatem (przy tarasie). Od każdego wpustu poprowadziła rury spustowe. Są one niewidoczne, ponieważ biegną w grubej (25 cm) termoizolacji ze styropianu (w zewnętrznej części dwuwarstwowego muru).

Bezpośredni dostęp mam tylko do dolnych wpustów odpływowych u spodu każdej rury spustowej. Wpusty attykowe i instalacja przeciwoblodzeniowa na płaskich dachach zostały przykryte kratką oraz otoczakami.

Wpusty attykowe z instalacją przeciwoblodzeniową zasłaniają kratki i otoczaki
Wpusty attykowe z instalacją przeciwoblodzeniową zasłaniają kratki i otoczaki.

Schowany system rynnowy - rady i przestrogi:

Po pięciu latach użytkowania systemu rynnowego, zaczynam się obawiać, że ilość wpustów jest za mała. Budując dziś, poprosiłbym o trzeci zapasowy na każdej połaci. Istniejące mają przepisowy przekrój, lecz już trzeba było naprawić drobne przecieki przy kominie i przy otworze w stropie, przez który elektryk poprowadził przeciwoblodzeniowe przewody elektryczne - niekiedy wody na dachu jest za dużo (to skutek ulew, które stają się coraz intensywniejsze).

Regularnie czyszczę koszyczki we wpustach. Usuwam śmieci i nasiona, które przynoszą ptaki, np. w ubiegłym roku na jednym z wpustów dachowych wyrosła paproć. Kilka razy w roku kontroluję cały system. W zimie lód i śnieg nie czopują odpływów, bo włączam instalację przeciwoblodzeniową. Współdziała ona automatycznie z termostatem, w zakresie od +3 do -3°C. Przy płaskim dachu i ukrytym systemie rynnowym taka opcja jest niezbędna. Jestem zadowolony z zastosowanego systemu - jego składowe nie oszpecają czystej modernistycznej bryły domu.

Przy schowanym w ścianach systemie na zewnątrz dostępne są dolne wpusty odpływowe (ciemne kratki w ścieżce)
Przy schowanym w ścianach systemie na zewnątrz dostępne są dolne wpusty odpływowe (ciemne kratki w ścieżce).
Może cię zainteresować
Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jaka papa na deskowanie? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej
Zobacz więcej Zwiń

Koszty wykonania schowanego systemu rynnowego:

  • w koszcie budowy domu (systemem generalnego wykonawcy), naprawa przecieków (przy instalacji przeciwoblodzeniowej i kominie 2200 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!