Na co zwrócić uwagę podczas doboru wymienników ciepła?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na co zwrócić uwagę podczas doboru wymienników ciepła?

Wymiennik ciepła to urządzenie służące do przekazywania energii cieplnej między dwoma lub więcej medium (np. woda, powietrze, glikol), mającymi różne temperatury, bez mieszania się tych mediów ze sobą. Podstawowym celem stosowania tego typu urządzeń jest przekazanie ciepła z medium, które jest gorące, do medium, które jest zimne. Wymienniki są powszechnie stosowane do współpracy z pompami ciepła. Na jakie ich cechy należy zwrócić uwagę podczas wyboru?

aktualizacja: 2023-10-23 08:54:32
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest wymiennik ciepła i do czego służy?
  • Z jakimi medium najczęściej współpracują pompy ciepła?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze wymiennika ciepła?
  • Jakie znaczenie ma materiał, z jakiego wykonany jest wymiennik?
  • Jakie są kluczowe cechy wymienników ciepła marki Termica?
  • Jakie źródła ciepła można wykorzystać w wymiennikach?
  • Jakie mogą być skutki złego dobrania wymiennika ciepła?

Jaki wymiennik do pompy ciepła?

Pompy ciepła najczęściej współpracują z wymiennikami posiadającymi dwa obiegi - glikolowy i wodny. Wynika to m.in. z ceny glikolu - zastosowanie go w całej instalacji skutkowałoby podwyższeniem ceny urządzeń, a ze względu na to, że pompy ciepła montowane są na zewnątrz, glikol stosowany jest w obiegu pierwotnym - zapobiega zamarzaniu.

Wybór odpowiedniego typu wymiennika ciepła jest kluczowy dla osiągnięcia efektywności energetycznej oraz optymalizacji procesów w różnych systemach i instalacjach.

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas wyboru wymiennika?

Przed zakupem wymiennika ciepła, należy zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. Istotne są m.in. właściwości chemiczne oraz fizyczne zastosowanych w nim płynów, właściwości materiałów w tym ich wytrzymałość, współczynnik przewodzenia ciepła i rozszerzalność cieplna, wymagania dotyczące czyszczenia, określenie dopuszczalnych strat ciśnienia oraz temperatura obiegów grzewczych.

Duże znaczenie ma m.in. materiał, z jakiego wykonany jest wymiennik oraz to, czy posiada on atest Państwowego Zakładu Higieny. Zbiorniki do pomp ciepła powinny być wykonane z niezawodnej i niepodatnej na uszkodzenia stali nierdzewnej. W ofercie rynkowej znaleźć można co najmniej kilku producentów tego typu urządzeń. W każdym z przypadków warto zapoznać się jednak z warunkami gwarancji - często obejmują one kosztowne przeglądy. Natomiast takiego wymogu nie mają wymienniki polskiej marki Termica, wykonane z atestowanej stali nierdzewnej renomowanych europejskich producentów. Produkowane przez Termica wymienniki wyposażone są dodatkowo w zawory bezpieczeństwa. W ofercie znajdują się zbiorniki o pojemności od 200 do 500 l.

Kluczowa dla wymienników ciepła jest powierzchnia grzewcza. W przypadku urządzeń Termica są to wężownice. W ofercie dostępne są zarówno modele z jedną, jak i z dwiema wężownicami. W przypadku jednej wężownicy, powierzchnia grzewcza w zależności od pojemności zbiornika może wynieść 2, 2,6 i 3,2 m². W urządzeniach z dwiema wężownicami powierzchnia grzewcza wynosi 1,7 + 1,7 m² oraz 2,6 + 2,6 m².

Wartym rozważenia może być także wybór zbiornika kombinowanego do pomp ciepła, czyli wymiennika z wężownicą 230 l i 95-litrowym buforem, który również znaleźć można w ofercie Termica.

Wymiennik w zależności od źródła ciepła

Wymienniki współpracujące z pompami ciepła powinny być dedykowane do tego konkretnego źródła ciepła. Ze względu na wysoką cenę konwencjonalna energia elektryczna do grzania c.w.u ma raczej pomocniczy charakter. Co innego, gdy instalacja współpracuje z fotowoltaiką. Wybierając wymiennik do współpracy z instalacją fotowoltaiczną możemy zdecydować, czy będzie to grzanie autonomiczne, czy wykorzystamy również energię elektryczną z sieci (taki zasobnik wymagał będzie przynajmniej dwóch grzałek) czy inne źródła ciepła (np. wymiennik z wężownicą lub płaszczowy z dodatkową mufą na grzałkę).

Bez względu na rodzaj zasilania, wybierając wymiennik trzeba wziąć pod uwagę takie jego cechy jak materiał, z którego jest wykonany (a co za tym idzie, jego trwałość i odporność na korozję) oraz klasę energetyczną. Warto też sprawdzić, czy warunki gwarancji wymagają wymiany anody ochronnej lub płatnych przeglądów.

Skutki złego dobrania wymiennika ciepła

Wybór nieodpowiedniego wymiennika ciepła będzie mieć negatywny wpływ na działanie całej instalacji. Dlatego tak ważne jest przeanalizowanie wszystkich parametrów. Źle dobrany wymiennik może powodować spore straty temperatury między obiegiem pierwotnym a wtórnym, niewykorzystywanie pełnej mocy wymiennika, taktowanie urządzenia, czyli doprowadzanie do zbyt krótkich cykli pracy, przegrzewanie się lub niedogrzanie medium w obiegu wtórnym czy problemy z odszranianiem. Wszystko to prowadzi do niskiej efektywności systemu.


https://www.termica.pl/

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły