Kotły czy pompy ciepła - co wybrać do ogrzewania? Porównujemy technologie

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Kotły czy pompy ciepła -  co wybrać do ogrzewania? Porównujemy technologie

W obliczu kryzysu energetycznego i chwiejnego rynku paliw wielu z nas zastanawia się, jak zapewnić sobie ciepło w domu w sposób bezpieczny i ekonomiczny. Rozwiązaniem jest dywersyfikacja źródeł ogrzewania, czyli połączenie kilku systemów grzewczych bazujących na różnych surowcach. Artykuł ten pomoże Ci zrozumieć zalety i wady popularnych rozwiązań, takich jak kotły na pellet, kotły gazowe czy pompy ciepła. Podpowiemy również, jakie dofinansowania można uzyskać na wymianę starego kotła na bardziej ekologiczny model.

aktualizacja: 2024-03-18 08:41:21
ZMK SAS Spółka z o. o.

Bezpieczeństwo energetyczne to sformułowanie, które od dłuższego czasu odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Mimo, że z najtrudniejszej fazy kryzysu energetycznego udało nam się już wyjść, to nadal mierzymy się z jego skutkami wywołanymi pandemią COVID-19 oraz rosyjską napaścią na Ukrainę. Pozrywane łańcuchy dostaw podzespołów i surowców, embargo na rosyjski węgiel i gaz, brak importowanego peletu z Ukrainy i podwyżki cen prądu spowodowały, że rynki paliw i urządzeń grzewczych dotknęły liczne problemy. Zrozumiano tym samym jak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii, czyli zróżnicowanie miksu energetycznego, który zapewni bezpieczeństwo nawet w przypadku nagłego spadku podaży jednego z nich.

Dokładnie te same tendencje widoczne zaczynają być w naszych gospodarstwach domowych, chcemy zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, decydując się często nie na jedno, a kilka źródeł ogrzewania bazujących na różnych surowcach. Łączymy je w układy kaskadowe lub hybrydowe, mając pewność, że w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń będziemy mogli opierać się nie tylko na ekologicznym, ale także ekonomicznym źródle ciepła.

Co mamy do wyboru?

Kotły peletowe o podwyższonym standardzie

Kotły peletowe to obecnie najpopularniejsze urządzenia na paliwa stałe. W ofercie firmy SAS poza standardowym typoszeregiem znajdują się urządzenia kwalifikujące się do dofinansowania z Programu Czyste Powietrze. Kotły SAS BIO COMPACT PLUS i SAS BIO EFEKT PLUS wpisane są na listę ZUM i umożliwiają uzyskanie nawet do 20 400 zł dopłaty. To wszystko dzięki obniżonej emisji pyłów PM ≤20 mg/m3. Kotły te wyposażone są w sprawdzony i ceniony na rynku palnik peletowy MultiFlame.

Kotły peletowe o podwyższonym standardzie

Charakterystyczną cechą palnika jest automatyczne, wysokoefektywne, samooczyszczające się palenisko spalające dokładnie taką porcję paliwa, jaka jest niezbędna do uzyskania zadanej przez użytkownika temperatury na sterowniku. Bezpieczny transport biomasy możliwy jest dzięki mechanizmowi dwóch ślimaków, rozdzielonych kanałem przesypowym, co uniemożliwia cofnięcie płomienia do zasobnika.

Ruch podajników ślimakowych odbywa się przy pomocy kół zębatych napędzanych łańcuchem za pośrednictwem motoreduktora. Kotły wyposażone są w zaawansowany technologicznie kolorowy, dotykowy sterownik TECH ST-555P z obsługą 2 zaworów, 4 pomp i Ethernetem w standardzie. Sterować kotłem można poprzez stronę https://emodul.pl/login oraz aplikację na telefon umożliwiającą pełen, darmowy dostęp do parametrów i ustawień sterownika.

Kotły zasypowe również do dotacji!

Innym rozwiązaniem wykorzystującym paliwo stałe są kotły na zgazowanie drewna VARMO PLUS - te również posiadają podwyższony standard dzięki obniżeniu emisji pyłów - PM ≤20 mg/m3 i mogą być dotowane z Programu Czyste Powietrze. Występują one w mocach 10, 15, 20 oraz 25 kW. Kotły SAS VARMO PLUS przeznaczone są do pracy z mocą nominalną, dlatego też wymagają podłączenia zbiornika akumulacyjnego np. z serii SAS BST. Zadaniem zbiorników akumulacyjnych jest magazynowanie okresowego nadmiaru energii, w sytuacji zmiennego zapotrzebowania na ciepło dla potrzeb grzewczych.

Dodatkowo zastosowanie zbiornika wpływa na pełne wykorzystanie ciepła powstającego procesie spalania, kocioł pracujący z mocą nominalną uzyskuje najwyższą sprawność przy zachowaniu emisji zanieczyszczeń na poziomie poniżej dopuszczalnych wartości określonych przepisami. Wytworzona w kotle energia podczas procesu spalania paliwa zostaje stopniowo przekazana za pośrednictwem czynnika grzewczego do izolowanego zbiornika akumulacyjnego. Może ona zostać wykorzystana w późniejszym okresie w miarę wzrostu zapotrzebowania na ciepło na cele centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej. W naszej ofercie znajdziecie zbiorniki buforowe przeznaczone dla każdej mocy kotły VARMO PLUS.

Kotły zasypowe SAS

Polskie pompy ciepła SAS VESTA

Najbardziej ekologicznym źródłem ogrzewania pozostają pompy ciepła - szczególnie te pracujące na naturalnych czynnikach. W najnowocześniejszych pompach ciepła stosuje się czynnik niepodlegający ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Jest to propan (R290), który jest niewątpliwie czynnikiem przyszłości branży HVAC. Z biegiem czasu stanie się jednym z nielicznych dopuszczonych dla pomp ciepła. Wyróżnia go bezpieczeństwo oraz niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego - im jest niższy, tym mniejszy ma na niego wpływ.

Decydując się na VESTĘ nie trzeba dokonywać płatnych, obowiązkowych kontroli przewidzianych przepisami ustawy F-gazowej. Nie ma również konieczności jej rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) ani jej instalacji przez specjalistę posiadającego uprawnienia F-gaz.

Polskie pompy ciepła SAS VESTA

VESTA to pompa ciepła typu monoblok o wysokim spółczynniku COP do 4.2 dla A2W35 (w cyklu grzania) i SCOP = 3,3 i klasa A ++ dla klimatu umiarkowanego. Sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że użytkownik otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu, co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu.

W przypadku wielu producentów bezpośrednim gwarantem dla użytkownika końcowego jest instalator montujący urządzenie. W przypadku naszej pompy ciepła klient ma zagwarantowane wsparcie techniczne i opiekę producenta z ponad 40-letnim doświadczeniem w branży urządzeń grzewczych.

Kondensacyjne kotły gazowe

Ogrzewanie gazowe nadal ma ogromny udział w całym rynku urządzeń grzewczych. Przemawiają za nim zwłaszcza niskie koszty inwestycyjne, szczególnie gdy na miejscu instalacji jest doprowadzony gaz i nie ma konieczności inwestowania w jego zbiornik. Ponadto, kotły te nadal są obejmowane programami dotacji, zarówno lokalnymi jak i programem Czyste Powietrze.

Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego kotły gazowe sprawdzą się zarówno w nowych jak i modernizowanych budynkach. Kocioł jednofunkcyjny SAS CONDENS (19, 24, 30, 42 kW) zaprojektowany został dla potrzeb centralnego ogrzewania, można jednak podłączyć do niego zewnętrzny zasobnik c.w.u., co umożliwi przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Kocioł w wersji dwufunkcyjnej SAS CONDENS PLUS (19, 24, 30 kW) zaprojektowano zarówno do centralnego ogrzewania jak i do produkcji c.w.u. przepływowo za pośrednictwem wbudowanego płytowego wymiennika ciepła.

Kocioł kondensacyjny - jedno czy dwufunkcyjny?

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma typami kotłów polega na tym, że jednofunkcyjny służy do ogrzewania pomieszczeń, a dwufunkcyjny dzięki wbudowanemu wymiennikowi dodatkowo przygotowuje ciepłą wodę użytkową. W mieszkaniach i małych domach, w których można zainstalować kocioł blisko kuchni i łazienki (czyli długości instalacji CWU są niewielkie) oraz nie ma bardzo dużego zapotrzebowania na CWU, stosuje się najczęściej kotły dwufunkcyjne. Natomiast w domach większych, gdzie punktów poboru ciepłej wody jest więcej, zdecydowanie lepszym wyborem jest montaż urządzenia jednofunkcyjnego z zasobnikiem.

Jak to działa?

W wymienniku ciepła gorące spaliny powstałe w wyniku spalania gazu przekazują energię do wody grzewczej. Doprowadzenie powietrza do spalania odbywa się przewodem powietrznym, produkty spalania odprowadzone są na zewnątrz przewodem spalinowym, natomiast kondensat usuwany jest na zewnątrz kotła i odprowadzany do instalacji kanalizacyjnej (bezpośrednio lub poprzez neutralizator kondensatu).

Ciepło powstałe w procesie spalania paliwa gazowego w palniku przekazywane jest do obiegu kotłowego poprzez wymiennik kotła, a stamtąd do instalacji grzewczej. Kocioł w wersji dwufunkcyjnej może dodatkowo produkować ciepłą wodę użytkową przepływowo za pośrednictwem wbudowanego płytowego wymiennika ciepła wykonanego ze stali nierdzewnej. Woda przepływa przez wymiennik płytowy, a następnie za pośrednictwem instalacji łączy się z instalacją ciepłej wody użytkowej. Funkcje te realizowane są za pomocą zamontowanej w korpusie kotła grupy hydraulicznej. 

Jak powstają polskie kotły gazowe SAS można zobaczyć na filmie

Nowoczesny design i liczne udogodnienia

Kotły gazowe muszą harmonijnie zgrywać się z wnętrzami, nie potrzebują one kotłowni, więc często są montowane w kuchniach, łazienkach czy przedpokojach. Ponadczasowa biel frontu o ciekawej fakturze wraz z szarym akcentem i dyskretnym logotypem będzie pasować zarówno do modernistycznych pomieszczeń jak i tych w klasycznym stylu.

Dla jeszcze większej estetyki instalacji opartej na kotle gazowym, szczególnie tym dwufunkcyjnym, przygotowaliśmy widoczną na zdjęciu maskownicę, która pozwoli zakryć elementy instalacji. Dostępna jest ona w dwóch wysokościach, co pozwala optymalnie dobrać ją do potrzeb. Montaż osłony jest niezwykle prosty oraz możliwy nawet po zakończeniu prac instalatorskich.

Kotły gazowe SAS

Kotły z serii CONDENS/CONDENS PLUS wyposażone są w duży czytelny wyświetlacz z komunikatami tekstowymi oraz posiadają zaawansowany system autodiagnostyki. Mogą pracować w oparciu o automatykę pogodową oraz z dodatkowymi modułami, np. modułem strefowym 959ZH.

Aby jeszcze łatwiej sterować instalacją opartą na naszych kotłach gazowych polecamy do nich regulator pokojowy OpenTherm ST-2801 Wi-Fi. Regulatory pokojowe OpenTherm pozwalają na uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego. Działanie urządzenia polega na inteligentnym, intuicyjnym utrzymywaniu komfortowych warunków w pomieszczeniu zgodnie z ustawionym przez użytkownika harmonogramem lub nastawioną stałą temperaturą.

 

Więcej o ekologicznych urządzeniach grzewczych na www.sas.busko.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły