Rozmowa o wyborze pompy ciepła do domu

Rozmowa o wyborze pompy ciepła do domu

Według specjalistów z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, ponad połowa pomp ciepła na polskim rynku nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta! Jak zatem wybrać dobrą pompę ciepła do ogrzewania domu? Ekspert budowlany podpowiada.

Streszczenie artykułu
Według specjalistów z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, większość pomp ciepła na polskim rynku nie spełnia deklarowanych przez producentów parametrów. Pompy ciepła, stając się coraz bardziej popularne jako ekologiczne i efektywne źródła ogrzewania, różnią się od tradycyjnych kotłów grzewczych tym, że nie generują ciepła, lecz przetwarzają je z otoczenia, wykorzystując do tego celu grunt, powietrze lub wodę. Ich działanie wymaga energii elektrycznej, najlepiej pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznej, co obniża koszty eksploatacji. Boom na pompy ciepła wynika z rosnących cen paliw kopalnych i potrzeby przejścia na odnawialne źródła energii. Pompy ciepła mogą czerpać energię z gruntu, wody oraz powietrza, z różnymi metodami pozyskiwania i efektywnością. Pompy najlepiej współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym, oferując niższe koszty eksploatacji przy wyższej efektywności. Mogą również służyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynków. Ważne jest wybranie urządzeń od renomowanych producentów i zwrócenie uwagi na klasę energetyczną, współczynnik COP oraz SCOP, które określają efektywność energetyczną. Moc pompy powinna być dostosowana do potrzeb budynku, co wymaga konsultacji z instalatorem.

Inwestor: - Dzień dobry. Głównym "bohaterem" dzisiejszej rozmowy będą pompy ciepła, które zasługują na szersze omówienie. Urządzenia te stały się ostatnio niezwykle popularne. Żeby zrozumieć ten fenomen, chciałbym się dowiedzieć, jak działają i czym różnią się od kotłów grzewczych?

Ekspert budowlany: - Pompy ciepła, tak jak i kotły, są urządzeniami grzewczymi, ale w przeciwieństwie do nich nie są źródłem ciepła, tylko pobierają je z otoczenia i przetwarzają na użyteczną postać. Otoczenie to nazywamy źródłem dolnym. Może to być grunt, powietrze zewnętrzne lub woda. Zgromadzone tam ciepło przekazywane jest przez wymiennik pompy ciepła (parownik), który wypełniony jest oziębionym czynnikiem roboczym. Czynnik roboczy pod wpływem ciepła z otoczenia ogrzewa się i przechodzi w postać gazową. Następnie sprężarka spręża gaz - jego objętość maleje, za to temperatura rośnie. W skraplaczu gaz oddaje ciepło, które trafia do układu odbiorczego (tzw. źródła górnego), a ochłodzony przepływa przez zawór rozprężny, wraca do parownika i cały cykl rozpoczyna się ponownie.

Pompy ciepła umożliwiają wykorzystanie do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej energii zgromadzonej w otoczeniu
Pompy ciepła umożliwiają wykorzystanie do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej energii zgromadzonej w otoczeniu. Ponieważ jest ona darmowa, urządzenia te cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością. (fot. Galmet)
Pompy ciepła to urządzenia dość kompaktowe - jednostkę wewnętrzną można wpasować w rząd mebli
Pompy ciepła to urządzenia dość kompaktowe - jednostkę wewnętrzną można wpasować w rząd mebli. (fot. Mitsubishi Electric
W wielu zamożniejszych krajach pompy ciepła już od dawna są najpopularniejszymi urządzeniami grzewczymi. U nas być może też tak będzie, choć na razie barierą w ich upowszechnianiu są wysokie koszty zakupu.

- Czyli do działania pompy potrzebna jest energia elektryczna?

- Tak, jest ona niezbędna do działania sprężarki. Energię można pozyskiwać z sieci albo z domowej instalacji fotowoltaicznej (PV), która zmienia w prąd energię promieniowania słonecznego. To drugie rozwiązanie jest najkorzystniejsze pod względem finansowym, bo na budowę mikroinstalacji PV można otrzymać wsparcie z różnych programów. Pompę można wykorzystać nie tylko do ogrzewania domu, ale też przygotowywania c.w.u. czy chłodzenia budynku.

- A skąd wziął się ten boom na pompy ciepła?

- Kryzys energetyczny w UE jest faktem - ceny paliw kopalnych rosną, co wynika z ich kurczących się zasobów, unijnej polityki klimatycznej, a ostatnio - sytuacji międzynarodowej. Wymusza to przestawienie się na odnawialne źródła energii. Dlatego rośnie zainteresowanie pompami ciepła, które są przyjazne środowisku, a także niedrogie i łatwe w eksploatacji. Są w zasadzie bezobsługowe - dzięki nowoczesnym systemom sterowania można bardzo łatwo zarządzać temperaturą ogrzewanych pomieszczeń. W przeciwieństwie do kotłów nie wymagają budowy komina, przyłącza gazowego ani magazynu na opał.

W wielu zamożniejszych krajach pompy ciepła już od dawna są najpopularniejszymi urządzeniami grzewczymi. U nas być może też tak będzie, choć na razie barierą w ich upowszechnianiu są wysokie koszty zakupu. Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z programów "Czyste Powietrze", "Moje Ciepło" lub "Mój Prąd" można pozyskać dofinansowanie na zakup pompy ciepła sięgające nawet kilkunastu tys. zł.

Ogromną zaletą pomp ciepła jest to, że są praktycznie bezobsługowe. (fot. z lewej: Stiebel Eltron, fot. z prawej: Panasonic)

Polecamy szczególnej uwadze artykuł: Jakie warunki musi spełniać dom, aby ogrzewanie pompą ciepła było efektywne?

- Porozmawiajmy o tych dolnych źródłach ciepła. W jaki sposób energię udaje się pozyskiwać z gruntu?

- Grunt zasilany promieniowaniem słonecznym oraz ciepłem z wnętrza Ziemi jest ogromnym akumulatorem energii cieplnej. Sposobów na jej pozyskanie jest kilka. Najprostszy i najtańszy to wykonanie gruntowego kolektora poziomego. To wężownice z rur wypełnionych niezamarzającym wodnym roztworem glikolu etylowego lub propylenowego, które zakopuje się na głębokości ok. 1,5 m. Krążący w rurach płyn odbiera ciepło z gruntu, a następnie przez wymiennik ciepła przekazuje je pompie ciepła. Taki wariant mogą brać pod uwagę tylko właściciele dużych działek, bo instalacja zajmuje nawet kilkaset metrów kwadratowych.

Na podobnej zasadzie działają kolektory pionowe. Różnica polega na tym, że umieszcza się je w pionowych odwiertach, głębokich na przynajmniej kilkadziesiąt metrów. Ten sposób jest droższy, bo potrzebne jest użycie specjalistycznego sprzętu wiertniczego. Daje jednak lepsze efekty, bo ziemia na dużej głębokości ma stale temperaturę nawet powyżej 10°C, niezależnie od pory roku. W przypadku zastosowania kolektorów poziomych jako typową temperaturę przyjmuje się zaś ok. 0°C. Kolektory pionowe mają i tę przewagę, że praktycznie nie zajmują powierzchni na działce, a ich okolica może być utwardzona i pokryta roślinnością.

Ciepło z gruntu można również pozyskać układając w ziemi kolektor ziemny w systemie z bezpośrednim odparowaniem. Są to miedziane rury, w których zamiast glikolu krąży czynnik roboczy pompy ciepła. Rurociąg pełni funkcję parownika, dzięki czemu wyeliminowany jest jeden wymiennik ciepła - pomiędzy płynem niezamarzającym w kolektorze ziemnym a czynnikiem roboczym pompy. Taki układ ma większą sprawność energetyczną.

Aby zainstalować pompę gruntową, potrzebna jest odpowiednio duża działka
Aby zainstalować pompę gruntową, potrzebna jest odpowiednio duża działka. (fot. Clima Komfort)
Grunt zasilany promieniowaniem słonecznym oraz ciepłem z wnętrza Ziemi jest ogromnym akumulatorem energii cieplnej.

- A czy woda może być dobrym źródłem ciepła?

- Tak! Temperatura wody podziemnej wynosi zwykle ok. 10°C. Aby pozyskać energię z wody gruntowej potrzebne są dwie studnie - czerpna i zrzutowa. Woda zasysana z pierwszej przepływa przez wymiennik pompy ciepła i ochłodzona trafia do studni zrzutowej. Mankamentem tego rozwiązania jest to, że wody gruntowe często zawierają duże ilości żelaza i manganu, które zatykają filtry i wymiennik pompy ciepła. Bardzo wydajne są też kolektory poziome na dnie zbiornika wodnego (stawu, rzeki), które działają analogicznie do gruntowych kolektorów poziomych. W tym przypadku nie ma problemu z nadmierną ilością minerałów. Ale konieczność dostępu do zbiornika wodnego sprawia, że takie pompy stosowane są u nas dość rzadko.

Schemat: Pompy ciepła mogą czerpać energię z: gruntu - za pomocą kolektora poziomego (a) lub pionowego (b), wody (c) bądź powietrza (d)
Pompy ciepła mogą czerpać energię z: gruntu - za pomocą kolektora poziomego (a) lub pionowego (b), wody (c) bądź powietrza (d).

- Trudniej mi sobie wyobrazić, jak pozyskiwać energię z powietrza, zwłaszcza zimą.

- Nie dziwię się pańskiemu zdziwieniu. Faktycznie, powietrze nie jest tak dobrym źródłem ciepła, jak grunt, do tego jest najzimniejsze wtedy, gdy w domu potrzeba maksimum ciepła. Mimo to tego typu urządzenia są obecnie najbardziej popularne. Wynika to przede wszystkim z tego, że są tańsze od gruntowych. Niepotrzebna jest bowiem żadna instalacja w gruncie, ponieważ wszystkie elementy - wymiennik ciepła i wentylatory wymuszające ruch powietrza - mieszczą się w obudowie, a taką jednostkę stawia się po prostu koło ściany domu i łączy za pomocą instalacji rurowej z systemem wewnętrznym. Nie ma więc znaczenia wielkość działki czy rodzaj gruntu. Co ważne, montaż można przeprowadzić w dowolnym momencie, również w użytkowanym domu. W przypadku pomp gruntowych jest to trudniejsze, bo wykonanie instalacji wiązałoby się z rozkopaniem zagospodarowanego terenu.

Powietrze nie jest tak dobrym źródłem ciepła, jak grunt, ale bazujące na nim urządzenia są tańsze, dlatego cieszą się większą popularnością od modeli gruntowych. (fot. z lewej: Thermosilesia (Rotenso), fot. z prawej: Baxi (De Dietrich))

Wracając do pańskiego pytania - pompy powietrzne są stale udoskonalane. Niektóre modele mogą działać nawet przy bardzo dużym mrozie, około -25°C. Mimo to cechują się mniejszą efektywnością pracy od urządzeń gruntowych, dlatego w okresie dużych mrozów konieczne może być wspomaganie się drugim źródłem ciepła w postaci wbudowanych grzałek, kotła lub kominka.

Zaletą powietrznych pomp ciepła jest to, że niepotrzebne są żadne wykopy, a jednostkę wystarczy po prostu postawić koło domu. (fot. Viessmann)
Nowoczesne pompy powietrzne mogą działać nawet przy temperaturze około -25°C. (fot. z lewej: Daikin, fot. z prawej: Hewalex)

- W jaki sposób ciepło pozyskane przez pompę najlepiej rozprowadzić po budynku? Czyli jakie źródła górne są do wyboru?

- Pompa może współpracować z ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym, sufitowym lub ściennym), albo z grzejnikami.

Zdecydowanie bardziej polecana jest pierwsza opcja. To dlatego, że pompa ciepła najefektywniej pracuje wtedy, gdy temperatura wody w instalacji jest możliwie niska (30-40°C). Właśnie taka jest w przypadku ogrzewania płaszczyznowego, którego duża powierzchnia równoważy niską temperaturę. Grzejniki ścienne mają znacznie mniejszą powierzchnię, dlatego zazwyczaj muszą być zasilane wodą o temperaturze 55-75°C. Jeżeli już zdecydujemy się na grzejniki, to powinniśmy wybrać specjalne modele, które wyposażone są w wentylatory wymuszające intensywny ruch powietrza i efektywną wymianę ciepła. Mogą one efektywnie pracować nawet przy temperaturze zasilania ok. 40°C.

Pompa ciepła może pracować w układzie z dodatkowym źródłem ciepła. Może to być wbudowana grzałka elektryczna, elektryczny dogrzewacz, kocioł czy kominek. Taki system grzewczy nazywamy biwalentnym. W przypadku kotła urządzenie to uruchamiane jest tylko czasowo, przy bardzo silnych mrozach, gdy pompa jest niewystarczająco wydolna lub jej działanie staje się nieekonomiczne. W wariancie z kominkiem z dystrybucją gorącego powietrza oba urządzenia mogą pracować równocześnie, a ich moce cieplne się sumują.

Rury wodnego ogrzewania podłogowego
Pompa ciepła pracuje z największą skutecznością wtedy, gdy temperatura w obiegu źródła górnego nie jest zbyt wysoka. Dlatego najlepiej sprawdza się w duecie z ogrzewaniem płaszczyznowym. (fot. RWC)
Kominek w salonie
W tzw. biwalentnym systemie grzewczym pompa ciepła wspomagana jest w okresie najsilniejszych mrozów przez drugie źródło ciepła, np. kominek. (fot. Kratki)
Pompa ciepła najefektywniej pracuje wtedy, gdy temperatura wody w instalacji jest możliwie niska (30-40°C). Właśnie taka jest w przypadku ogrzewania płaszczyznowego, którego duża powierzchnia równoważy niską temperaturę.

- Wspomniał pan, że pompa może służyć nie tylko do ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u., ale też do chłodzenia budynku. Jak to możliwe?

- To proste, wystarczy tylko odwrócić kierunek przepływu ciepła - to pobierane z budynku jest przekazywane do dolnego źródła. Aby optymalnie wykorzystać taki tryb pracy, instalację wewnętrzną najlepiej rozbudować o klimakonwektory zasilane wodą z pompy ciepła. To specjalne grzejniki wyposażone dodatkowo w wentylatory. Mniej popularne jest zastosowanie jednostek wewnętrznych działających w systemie powietrze/powietrze, podobnych do tych z systemów klimatyzacyjnych.

Do chłodzenia można też wykorzystać instalację ogrzewania płaszczyznowego. W sezonie grzewczym przez rurki płynie ciepła woda, natomiast latem - na potrzeby chłodzenia - woda oziębiona. Dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła takiej chłodzącej powierzchni nie trzeba bardzo oziębiać, żeby temperatura we wnętrzach spadła, co wpływa korzystnie na zmniejszenie kosztów działania klimatyzacji. Najlepszy pod tym względem jest system sufitowy, bo z sufitem nie mamy bezpośredniego kontaktu (nie odczuwamy więc, na ile jest zimny), a oziębione powietrze samoistnie, powoli opada ku podłodze.

Klimakonwektor
Pompa ciepła może służyć też do chłodzenia domu. Aby było to możliwe, potrzebne są klimakonwektory, czyli specjalne grzejniki wyposażone w wentylatory. (fot. Hewalex)

Pompy do c.w.u.

Dosyć sporym zainteresowaniem w naszym kraju cieszą się pompy, które nie służą do ogrzewania domu, a wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Ich atutem jest przystępna cena. Mają mniejszą moc od urządzeń do ogrzewania - zwykle wynosi ona od 1,5 do 4 kW. Innym ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy ich wyborze, jest najniższa temperatura, w jakiej może pracować pompa. Od tego zależy, czy będzie ona w stanie przygotowywać c.w.u. przez niemal cały rok, czy tylko poza sezonem grzewczym. Różnice są spore - niektóre modele działają nawet przy -10°C, inne zaś gdy jest przynajmniej +5°C.

Tego typu pompy są zazwyczaj zintegrowane z zasobnikiem wody. Warto dobrze przemyśleć jego pojemność - standard to 150-200 l. Tyle wystarczy w przypadku 4-osobowej rodziny, ale gdy w domu mieszka więcej osób, zasobnik powinien być większy. Przyjmuje się, że jedna osoba w gospodarstwie domowym zużywa min. 50 litrów ciepłej wody dziennie.

Pompy ciepła przeznaczone do c.w.u.
Pompy ciepła przeznaczone do c.w.u. polecane są np. posiadaczom kotłów na paliwa stałe, które nie muszą być uruchamiane poza sezonem grzewczym wyłącznie do podgrzewania wody. (fot. De Dietrich)

- Na koniec proszę jeszcze powiedzieć, czym się kierować przy wyborze pompy ciepła. Oczywiście wiem już o podstawowym kryterium, czyli o rodzaju źródła dolnego, z którego urządzenie będzie czerpać energię. Ostatnio rzuciło mi się w oczy kilka wiadomości o tym, że posiadacze pomp ciepła narzekają na ich jakość.

- Faktycznie, wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła na rynku pojawiło się wiele urządzeń wątpliwej jakości. Ostatnio trafiłem na zatrważające dane - według specjalistów z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, ponad połowa pomp ciepła na polskim rynku faktycznie nie ma parametrów deklarowanych przez producenta! Dlatego warto wybierać urządzenia od sprawdzonych firm, żeby później nie okazało się, że inwestycja będzie nietrafiona, bo pompa szybko się zepsuje albo będzie droga w eksploatacji.

Ważnym parametrem wyboru jest klasa energetyczna urządzenia oraz jego sprawność. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jaką wartość ma współczynnik COP pompy. To skrót od angielskich słów Coefficient of Performance, określający stosunek otrzymanej ilości ciepła do zużytej energii napędowej. Zależy on od różnicy temperatury między powietrzem, z którego urządzenie pobiera ciepło, a źródłem górnym, czyli instalacją grzewczą, a także od sprawności samej pompy ciepła. I tak np. model o COP = 4 przy pobranej z sieci elektrycznej mocy 1 kW ogrzewa dom z mocą 4 kW, z czego 3 kW pozyskiwane jest za darmo z otoczenia. W domach jednorodzinnych standardem są pompy, których współczynnik COP wynosi 3-5. Sprawność tego typu urządzeń zdecydowanie przewyższa więc inne, tradycyjne urządzenia grzewcze.

Niestety, COP nie jest współczynnikiem doskonałym do porównywania, bo nie jest wartością stałą. Spada, gdy obniża się temperatura po stronie źródła dolnego albo rośnie temperatura wody w obiegu źródła górnego. Jeżeli więc producent poda nam jego wartość np. przy +7°C na zewnątrz, ale nie dowiemy się, jaki COP osiąga np. przy -3°C, to obraz będzie szczątkowy. Rzeczywistą skuteczność działania pompy da tylko analiza jej pełnej charakterystyki pracy w zależności od temperatury.

Pompy ciepła różnią się od siebie mocą. Z dobrze zaizolowanym budynku z reguły wystarcza urządzenie o mocy nominalnej ok. 10 kW. (fot. z lewej: Termet, fot. z prawej Wolf Technika Grzewcza)
Ważnym parametrem przy wyborze pompy jest jej moc. Dobór pod tym kątem to zadanie dla instalatora, który powinien wziąć pod uwagę to, jak duże są straty ciepła budynku i czy urządzenie ma je pokrywać samodzielnie, czy też będzie działać w układzie biwalentnym.

- To jak zorientować się, jaką sprawność ma pompa?

- Bardziej miarodajny jest współczynnik SCOP, czyli sezonowy współczynnik efektywności. Inaczej mówiąc, to uśredniona wartość COP w ciągu całego sezonu grzewczego. Ale i on nie daje pełnego obrazu, bo producenci podają zazwyczaj jego wartość tylko dla tzw. strefy klimatu umiarkowanego, który jest łagodniejszy niż ten w naszym kraju.

Ważnym parametrem przy wyborze pompy jest jej moc. Dobór pod tym kątem to zadanie dla instalatora, który powinien wziąć pod uwagę to, jak duże są straty ciepła budynku i czy urządzenie ma je pokrywać samodzielnie, czy też będzie działać w układzie biwalentnym. Szacuje się, że w dobrze zaizolowanym domu o powierzchni 150-160 m² wystarcza urządzenie o mocy nominalnej ok. 10 kW. Tu też jednak ważne jest zastrzeżenie - moc bardzo mocno zależy od tego, w jakich warunkach pracuje pompa. Spada gdy obniża się temperatura źródła dolnego, albo rośnie temperatura źródła górnego. Dlatego podobnie jak w przypadku współczynnika COP, należy dokładnie sprawdzić, jakie parametry osiąga pompa w zależności od warunków pracy.

Według specjalistów z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, ponad połowa pomp ciepła na polskim rynku nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta!

- Dziękuję za rozmowę.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Nibe-Biawar

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak działają pompy ciepła i czym różnią się od kotłów grzewczych?

    Pompy ciepła pobierają ciepło z otoczenia (gruntu, powietrza zewnętrznego lub wody) i przetwarzają je na użyteczną postać do ogrzewania. Działają na zasadzie przekazywania ciepła przez wymiennik (parownik), sprężanie gazu (podnoszącego temperaturę), oddawanie ciepła przez skraplacz do układu odbiorczego, i powrót czynnika roboczego do stanu początkowego przez zawór rozprężny. Różnią się od kotłów, które są źródłem ciepła, podczas gdy pompy ciepła ciepło tylko przekazują.
  • Czy do działania pompy potrzebna jest energia elektryczna?

    Tak, energia elektryczna jest niezbędna do działania sprężarki w pompie ciepła. Może być pozyskiwana z sieci lub z domowej instalacji fotowoltaicznej.
  • Skąd wziął się boom na pompy ciepła?

    Boom na pompy ciepła wynika z kryzysu energetycznego, rosnących cen paliw kopalnych, unijnej polityki klimatycznej i korzyści środowiskowych oraz ekonomicznych płynących z ich eksploatacji. Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, niedrogie w eksploatacji i praktycznie bezobsługowe.
  • W jaki sposób energię udaje się pozyskiwać z gruntu, wody oraz powietrza?

    Z gruntu: przez gruntowe kolektory poziome lub pionowe, gdzie ciepło przekazywane jest do pompy ciepła. Z wody: przez studnie czerpną i zrzutową, gdzie woda podziemna przepływa przez wymiennik pompy ciepła. Z powietrza: pomimo niższej efektywności w zimie, poprzez wymiennik ciepła i wentylatory w obudowie pompy.
  • Jak rozprowadzić ciepło pozyskane przez pompę ciepła po budynku i czy pompa może służyć do innych celów?

    Ciepło najlepiej rozprowadzić za pomocą ogrzewania płaszczyznowego, które jest bardziej efektywne przy niskich temperaturach wody. Pompa ciepła może również służyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz do chłodzenia budynku przez odwrócenie kierunku przepływu ciepła.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz