Jak walczyć z kamieniem osadzającym się w łazience i w kuchni?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak walczyć z kamieniem osadzającym się w łazience i w kuchni?

Odpowiedź eksperta: Trudno usuwalne osady wodorowęglanowe stanowią znany problem w eksploatacji sanitariatów, wanien, umywalek, zlewozmywaków i armatury.

W większości obszarów Polski występuje woda twarda lub średnio twarda. Tradycyjnym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych są systemy zmiękczania wody, wymagające dostarczania soli, energii elektrycznej oraz wody (do płukania złoża). Ich eksploatacja wiąże się z ciągłymi kosztami. Niestety w efekcie wymiany jonowej, dostarczania soli do takiego procesu, uzyskujemy wodę o zmienionym składzie chemicznym - wodę miękką.

Zgodnie ze światowymi zaleceniami WHO i innych organizacji powinniśmy spożywać wodę twardą, bogatą w rozpuszczone w niej minerały: Mg, Ca i inne jony. W związku z tym, coraz większą popularność zdobywają systemy alternatywne względem tradycyjnych zmiękczaczy wody. Technologia TAC (Template Assisted Crystalization) wykorzystuje wkład w formie granulek, który przyciąga jony wapnia i magnezu obecne w twardej wodzie. Następnie zmienia je w mikroskopijne kryształy, które przenoszone są dalej przez wodę i tracą zdolność osadzania się w postaci kamienia.

W rezultacie pozwala to na utrzymanie urządzeń sanitarnych wolnych od kamienia. Powstające nieznaczne osady są łatwe do usunięcia, a woda ma niezmieniony skład chemiczny. Technologia krystalizacji TAC zastosowana w systemach OneFlow i innych nie wymaga dostarczania soli i innych substancji chemicznych, ani energii elektrycznej. Ponadto nie generuje ścieków.

mgr. Inż. Jacek Ragus
Watts Industries Polska Sp z o.o.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

08 Kwi 2020, 06:52

Na osady kamienia stosuję kamix do kupienia w drogieriach. Moim zdaniem najbardziej skuteczny.

time image

Gość Olga

08 Kwi 2020, 06:25

Mam stację uzdatniania wody dzięki niej ten kamień się praktycznie nie osadza, ale na wszelki wypadek zawsze pod ręką mam odkamieniacz biozym. Wystarczy spryskać miejsce gdzie kamień się pojawia a potem spłukać wodą. Nic w tym trudnego a kamień się nie osadza i bateria czy kran ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje