Jak walczyć z kamieniem osadzającym się w łazience i w kuchni?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak walczyć z kamieniem osadzającym się w łazience i w kuchni?

Odpowiedź eksperta: Trudno usuwalne osady wodorowęglanowe stanowią znany problem w eksploatacji sanitariatów, wanien, umywalek, zlewozmywaków i armatury.

W większości obszarów Polski występuje woda twarda lub średnio twarda. Tradycyjnym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych są systemy zmiękczania wody, wymagające dostarczania soli, energii elektrycznej oraz wody (do płukania złoża). Ich eksploatacja wiąże się z ciągłymi kosztami. Niestety w efekcie wymiany jonowej, dostarczania soli do takiego procesu, uzyskujemy wodę o zmienionym składzie chemicznym - wodę miękką.

Zgodnie ze światowymi zaleceniami WHO i innych organizacji powinniśmy spożywać wodę twardą, bogatą w rozpuszczone w niej minerały: Mg, Ca i inne jony. W związku z tym, coraz większą popularność zdobywają systemy alternatywne względem tradycyjnych zmiękczaczy wody. Technologia TAC (Template Assisted Crystalization) wykorzystuje wkład w formie granulek, który przyciąga jony wapnia i magnezu obecne w twardej wodzie. Następnie zmienia je w mikroskopijne kryształy, które przenoszone są dalej przez wodę i tracą zdolność osadzania się w postaci kamienia.

W rezultacie pozwala to na utrzymanie urządzeń sanitarnych wolnych od kamienia. Powstające nieznaczne osady są łatwe do usunięcia, a woda ma niezmieniony skład chemiczny. Technologia krystalizacji TAC zastosowana w systemach OneFlow i innych nie wymaga dostarczania soli i innych substancji chemicznych, ani energii elektrycznej. Ponadto nie generuje ścieków.

mgr. Inż. Jacek Ragus
Watts Industries Polska Sp z o.o.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

08 Kwi 2020, 06:52

Na osady kamienia stosuję kamix do kupienia w drogieriach. Moim zdaniem najbardziej skuteczny.

time image

Gość Olga

08 Kwi 2020, 06:25

Mam stację uzdatniania wody dzięki niej ten kamień się praktycznie nie osadza, ale na wszelki wypadek zawsze pod ręką mam odkamieniacz biozym. Wystarczy spryskać miejsce gdzie kamień się pojawia a potem spłukać wodą. Nic w tym trudnego a kamień się nie osadza i bateria czy kran ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje