W większości obszarów Polski występuje woda twarda lub średnio twarda. Tradycyjnym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych są systemy zmiękczania wody, wymagające dostarczania soli, energii elektrycznej oraz wody (do płukania złoża). Ich eksploatacja wiąże się z ciągłymi kosztami. Niestety w efekcie wymiany jonowej, dostarczania soli do takiego procesu, uzyskujemy wodę o zmienionym składzie chemicznym - wodę miękką.
Zgodnie ze światowymi zaleceniami WHO i innych organizacji powinniśmy spożywać wodę twardą, bogatą w rozpuszczone w niej minerały: Mg, Ca i inne jony. W związku z tym, coraz większą popularność zdobywają systemy alternatywne względem tradycyjnych zmiękczaczy wody. Technologia TAC (Template Assisted Crystalization) wykorzystuje wkład w formie granulek, który przyciąga jony wapnia i magnezu obecne w twardej wodzie. Następnie zmienia je w mikroskopijne kryształy, które przenoszone są dalej przez wodę i tracą zdolność osadzania się w postaci kamienia.
W rezultacie pozwala to na utrzymanie urządzeń sanitarnych wolnych od kamienia. Powstające nieznaczne osady są łatwe do usunięcia, a woda ma niezmieniony skład chemiczny. Technologia krystalizacji TAC zastosowana w systemach OneFlow i innych nie wymaga dostarczania soli i innych substancji chemicznych, ani energii elektrycznej. Ponadto nie generuje ścieków.
- Pompa samozasysająca. Jak działa, jakie ma zalety i gdzie się sprawdzi?
- Kiedy i gdzie należy stosować zawory antyskażeniowe? Opcja czy konieczność?
- Jakie wybrać pompy do odprowadzania i wykorzystywania wody deszczowej?
- Wszystko o rurach spustowych
mgr. Inż. Jacek Ragus
Watts Industries Polska Sp z o.o.