Zmiękczacz wody - domowy sposób na uzdatnianie wody

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zmiękczacz wody - domowy sposób na uzdatnianie wody

Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z jakości wody. Powodem - oprócz np. nieprzyjemnego zapachu chloru - jest bardzo często kamień, osadzający się np. w urządzeniach AGD. Właściciele domów z własnymi studniami nierzadko borykają się z wodą o wysokiej zawartości związków żelaza i manganu. Jak uniknąć tego typu problemów?

Na czym polega działanie zmiękczaczy wody?

Woda przepuszczana jest przez złoże filtracyjne, zwane żywicą jonowymienną. Zawiera ona związki, które wyłapują kationy wapnia i magnezu. W rezultacie do domowej instalacji wodociągowej trafia woda miękka (rys. 1) lub - po odpowiednim zmieszaniu z wodą surową - średnio miękka.

Oczywiście złoże nie może tak funkcjonować bez końca - w pewnym momencie zostaje bowiem nasycone jonami wapnia i magnezu. Wtedy konieczna jest tzw. regeneracja złoża, polegająca na przepłukaniu go solanką. W urządzeniach różnych producentów realizowane jest to rozmaicie, ale najważniejsze etapy to zawsze solankowanie i płukanie złoża.

Co kilka lub kilkanaście dni, gdy pobór wody w domu jest znikomy (najczęściej w środku nocy), urządzenie napełnia miękką wodą zbiornik z solą tabletkowaną (rys. 2). Następnie roztwór solanki przepuszczany jest przez złoże filtracyjne, co powoduje, że kationy sodu wypierają z niego zalegające tam kationy wapnia i magnezu (rys. 3). Popłuczyny kierowane są do kanalizacji.

Kolejny etap to przepłukanie złoża wodą surową (w dobrych urządzeniach etap ten jest w rzeczywistości podzielony na kilka podetapów, zapewniających właściwe wypłukanie, a potem spulchnienie i ułożenie kulek żywicy), popłuczyny znów trafiają do kanalizacji.

Schemat: Działanie przykładowego zmiękczacza w trakcie uzdatniania wody oraz regeneracji złoża
Działanie przykładowego zmiękczacza w trakcie uzdatniania wody (rys. 1) oraz regeneracji złoża: napełnianie zbiornika (rys. 2) i solankowanie (rys. 3) (rys. Epuro Polska)
Zmiękczacz wody - co musisz wiedzieć?
Jak obsługiwać zmiękczacz wody?
Dlaczego warto mieć zmiękczacz?

Warto podkreślić niektóre aspekty tego procesu:

  • od chwili rozpoczęcia solankowania do zakończenia procesu płukania złoża urządzenie nie jest w stanie zmiękczać wody, zatem w tym czasie do domowej instalacji trafia po prostu woda surowa, co jednak w środku nocy ma znaczenie marginalne (oczywiście warto o tym pamiętać, ustawiając np. timer na pralce);
  • działanie zmiękczacza nie ma nic wspólnego z dodawaniem soli do wody pitnej (bywa to przedmiotem nieporozumień). Sól używana jest wyłącznie do regeneracji złoża. Jest natomiast prawdą, że woda zmiękczona zawiera nieco więcej jonów sodu, bo trafiają one do niej w zamian za zatrzymane w procesie zmiękczania jony wapnia i magnezu. Jednak obawiać się czegokolwiek mogą jedynie osoby skazane na dietę bezsolną. Wypijając bowiem 3 litry kranówki zmiękczonej z 18 do 4 dH, wprowadzimy do organizmu tyle sodu, ile zawarte jest w jednej kromce zwykłego białego pieczywa.

Własność wody nazywana twardością wynika z obecności rozpuszczonych w niej soli. Chodzi przede wszystkim o związki wapnia i magnezu. Oba te pierwiastki łatwo krystalizują, co powoduje powstawanie dobrze znanych nam wszystkim osadów, pojawiających się wszędzie tam, gdzie dociera woda - od wylewki prysznicowej po czajnik elektryczny.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 r. woda trafiająca do naszych kranów powinna mieć twardość w granicach 3,4-28 dH (stopni niemieckich), co odpowiada zawartości CaCO3 na poziomie 60-500 mg/l.

Jeśli spojrzeć na mapę Polski, to wodą średnio miękką (3-7 dH) mogą cieszyć się nieliczni mieszkańcy rejonów, położonych przede wszystkim na południu kraju. Dominuje u nas woda średnio twarda i twarda, a w wielu rejonach dostępna jest wyłącznie woda bardzo twarda (ponad 21 dH). I to właśnie powoduje, że coraz popularniejsze stają się w naszych domach urządzenia do zmiękczania wody, czyli usuwania nadmiaru wapnia i magnezu.

Mapa twardości wody w Polsce
Mapa twardości wody w Polsce (rys. Epuro)

Zalety korzystania z miękkiej wody

Korzystanie ze zmiękczonej wody ma wiele zalet:

  • natychmiast kończą się problemy z osadami na armaturze sanitarnej i ścianach kabiny prysznicowej;
  • w urządzeniach grzewczych nie powstaje kamień kotłowy, co zwiększa ich sprawność i znacznie wydłuża okres eksploatacji (wrażliwe na twardą wodę są wymienniki ciepła w kotłach dwufunkcyjnych i wszelkich przepływowych podgrzewaczach wody);
  • z dnia na dzień można ograniczyć zużycie wszelkich środków myjących i piorących, a o tabletkach czy płynach zmiękczających do pralki czy zmywarki można po prostu zapomnieć;
  • czysty, pozbawiony wapiennych osadów czajnik, to już drobiazg (przy powyższych zaletach). 
Schemat: Zalecany sposób montażu zmiękczacza wody
Zalecany sposób montażu zmiękczacza wody (wg firmy Epuro Polska)

Twarda woda to problem

Twarda woda to problem, z którym borykają się zwykle klienci zakładów wodociągowych. Właściciele domów z własnymi studniami równie często narzekają na wysoką zawartość związków żelaza i manganu (tzw. woda żelazista). Jej skutkiem - oprócz brzydkiej barwy, fatalnych walorów smakowych i mętności wody - jest wytwarzanie się w instalacji osadów, które nie dość, że utrudniają przepływ wody, to jeszcze sprzyjają rozwojowi kolonii bakterii, w tym także tych z rodziny Legionella.

Na tym tle fakt, iż białe koszule po kilku praniach w takiej wodzie stają się żółtobeżowe to już tylko drobna, choć bardzo przykra niedogodność. Oczywiście i z tym można sobie jakoś poradzić.

Wiodący producenci oferują już urządzenia do uzdatniania wody z tzw. złożami multifunkcyjnymi, które usuwają z wody zarówno wapń i magnez, jak i żelazo i mangan, a często również i inne szkodliwe związki. Ze względu na różnorodność rozwiązań, trudno tu opisać ich działanie, jedno wszakże jest pewne: nie należy samodzielnie kupować takich urządzeń w sklepie ani w Internecie, kierując się jedynie hasłami reklamowymi.

Rozpocząć należy od wezwania instalatora (lub przedstawiciela technicznego) oferującej je firmy, który na podstawie badań fizykochemicznych własności wody z danego ujęcia zaproponuje dopasowane do jakości wody rozwiązania.  

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Watersystem

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość B52

31 Gru 2019, 16:37

myślenie nie jest sprawą bolesną męka woda tylko do urządzeń a nie do konsumpcji gdyby tak było to lekarze by zalecali picie wody do akumulatora tu gdzie występuje woda męka czajnik żyje długo właściciel krótko

time image

Gość Bartek S.

06 Sty 2019, 13:44

Czy ktoś z Was może korzysta ze zmiękczaczy wody Viteco? Zastanawiam się nad https://allegro.pl/zmiekczacz-wody-stacja-uzdatniania-viteco-kzw-20l-i7440695356.html Cena ok. 1600 wydaje mi się całkiem rozsądna, ew rozważam też https://allegro.pl/zmiekczacz-wody-stacja-viteco-exclusive-carbon-30-i7731952186.html ...

time image

Gość Miszkiń

27 Cze 2017, 12:30

Jakby nie patrzeć myślę, że zmiękczacz wody jest niezbędny w każdym gospodarstwie domowym, świetna rzecz. Warto tylko zwracać uwagęnna kilka rzeczy np. długość gwarancji, typ złoża czy głowicę (sugeruję wybierać modele z 4-cyklową głowicą up-flow).

time image

Gość Zibi

23 Cze 2016, 09:00

Prawie przy kazdym artykule piszecie,że nie nalezy samemu i wezwać fachowca/instalatora itp. Prawda jednak jest taka, że większość fachowców z którymi współpracowałem była ignorantami. Ponieważ zawsze zgłębiam temat czytając fora, porady, szukając literatury, to przeważnie ...

time image

Gość Marek

20 Sie 2015, 07:04

Miękka woda ma kilka zalet opisanych w artykule ale ma również wiele wad. Pozbawiona jest minerałów takich jak wapń i magnez które konieczne są do prawidłowego funkcjonowania organizmów.Powoduje przyspieszoną korozję instalacji oraz wpływa na elementy wykonane z miedzi(rury)i jej ...

time image

Gość gosc5677

26 Maj 2015, 16:52

Dobry artykuł, sam jestem zwolennikiem uzdatnia czy wody. Posiadam model domowy i sprawdza się świetnie.

time image

Gość Paweł

21 Sty 2015, 09:05

Ja zamówiłem Instalatora do montażu zmiękczacza i jak potem się przekonałem niepotrzebnie.Nie ma żadnej filozofii i zamontuje go każdy kto ma podstawowe pojęcie o hydraulice.Jeśli potrafisz zamontować filtr do wody to zamontujesz też zmiękczacz.Przed podjęciem decyzji o zakupie ...

time image

09 Paź 2014, 11:11

A jest sens uzdatniać wodę w całym domu? Rozumiem tę do picia i jedzenia, ale taką do mycia czy kibla? Czy to aby jest konieczne? Jasne, rozumiem, że pralka mi będzie zachodzić kamieniem, ale z tym można sobie radzić innymi sposobami... Wydaje mi się, że to zbędny wydatek.

time image

Gość Marcin Wroński

08 Wrz 2014, 09:12

Również należę do osób, które zakupiły zmiękczacz wody bez wizyty hydraulika. Po przeczytaniu w internecie tony opinii na temat zmiękczacza wody zakupiłem takowy sprzęt i nawet udało mi się go samemu zainstalować przy pomocy instrukcji obsługi. Ile czasu? W sumie prawie 2 godziny, ...

time image

Gość Jerzy Knapp

12 Sie 2014, 07:10

Nie zgadzam się, że nie można kupować filtrów uzdatniających wodę samodzielnie. Jeżeli wyniki analizy wody wskazują tylko nadmiar wapnia i magnezu (jony twardości), to czemu mamy wydawać dodatkową kasę na wizyty hydraulika lub sprzedawcy?Tym bardziej, że produkty zakupione przez ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje