Jak uniknąć bakterii lagionelli w instalacji ciepłej wody zasilanej z zasobnika?

Jak uniknąć bakterii lagionelli w instalacji ciepłej wody zasilanej z zasobnika?

Słyszałam o możliwości namnażania się bakterii legionelli w instalacji ciepłej wody zasilanej z zasobnika. W jaki sposób można uniknąć tego zagrożenia? W domu mam zainstalowany zbiornik na ciepłą wodę o pojemności 300 litrów.

Odpowiedź eksperta: W zasobnikach ciepłej wody powinna być utrzymywana temperatura na poziomie 50–60°C, co nie sprzyja rozwojowi tych bakterii, gdyż optymalna dla nich temperatura to 38–42°C. Jednak podczas okresowych przestojów, w instalacji c.w.u. temperatura w rurach obniża się, zwłaszcza w odcinkach oddalonych od zbiornika. Dlatego co 2–3 tygodnie konieczna jest dezynfekcja termiczna całej instalacji. Polega ona na podwyższeniu temperatury wody do ponad 70°C przez 30 minut. W układach z cyrkulacją wystarczy uruchomić obieg wody w czasie przegrzewu, natomiast w instalacji bez cyrkulacji konieczne jest otwarcie zaworów czerpanych.

 

Ze względu na wysoką temperaturę wody w bateriach powinno nastąpić domieszanie wody zimnej. Strumień wypływu z baterii warto utrzymać na możliwie niskim poziomie, aby nie powodować niepotrzebnych strat wody i energii cieplnej.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz