Oczyszczalnia czy szambo: które z tych rozwiązań jest tańsze i mniej kłopotliwe w eksploatacji?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oczyszczalnia czy szambo: które z tych rozwiązań jest tańsze i mniej kłopotliwe w eksploatacji?

Planuję rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego i nurtuje mnie, w jaki sposób najlepiej pozbyć się ścieków? Zorientowałem się, że w rejonie przewidywanej budowy nie ma sieci kanalizacyjnej, pozostaje więc wybór między szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków. Które z tych rozwiązań jest tańsze i mniej kłopotliwe w eksploatacji?

aktualizacja: 2019-05-21 08:36:43

Odpowiedź eksperta: Pod względem kosztów eksploatacyjnych przydomowa oczyszczania jest znacznie tańsza od częstego opróżniania szamba, choć nakłady inwestycyjne na jej budowę będą wyższe niż na sam zbiornik. Jednak o możliwości budowy przydomowej oczyszczalni ścieków decydują przede wszystkim uregulowania formalno-prawne, dotyczące konkretnej nieruchomości. Władze samorządowe ustalają, w jaki sposób mają być gromadzone i odprowadzane ścieki z gospodarstw domowych na określonym terenie.

Te regulacje prawne zamieszczane są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), decyzji o warunkach zabudowy lub w uchwale samorządu i zależnie od nich dopuszczalna jest jedna lub alternatywne możliwości usuwania ścieków.

Schemat: Oczyszczalnia z drenażem - minimalne odległości wymagane prawem.
Oczyszczalnia z drenażem - minimalne odległości wymagane prawem.

Jeśli oczyszczalnia albo bezodpływowy zbiornik na nieczystości płynne, zwany popularnie szambem, będą budowane w ramach jednego przedsięwzięcia inwestycyjnego z budynkiem mieszkalnym, w dokumentacji projektowej powinien znaleźć się projekt oraz plan zagospodarowania działki z zaznaczoną lokalizacją tego urządzenia. Dołącza się je do zgłoszenia lub wniosku o wydanie pozwolenia. Przepisy prawa budowlanego dopuszczają budowę przydomowej oczyszczalni ścieków na podstawie zgłoszenia, jeśli dobowy przepływ nie przekracza 7,5 m3.

Szambo
Tradycyjne szambo nie zawsze jest betonowe, bezodpływowe zbiorniki produkowane są również z tworzywa. (fot. Archiwum BD)

Istotnym ograniczeniem możliwości realizacji takich inwestycji jest konieczność zachowania wymaganych odległości od granicy działki, budynku, ujęć wody (studni). Szczególnie trudnym do spełnienia wymogiem jest warunek zachowania odległości 30 m między studnią a miejscem odprowadzenia ścieków (ciągiem drenarskim, studnią chłonną), co w przypadku małych posesji w praktyce eliminuje możliwość budowy oczyszczalni. Niezależnie od tych ogólnych regulacji MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy może określać minimalną wielkość działki, przy której dopuszczalna jest budowa oczyszczalni.

Spełnienie wymagań formalno-prawnych również nie oznacza, że bez problemu da się ją posadowić, bo to warunki wodno-gruntowe na działce przesądzają o kosztach i opłacalności budowy oraz rodzaju systemu oczyszczania ścieków. Podstawowy problem związany z budową oczyszczalni to konieczność odprowadzenia, już po oczyszczeniu, dużej objętości wody. Musi ona pozostać w granicach nieruchomości, jej odprowadzenie poza działkę (np. do rowu melioracyjnego) wymaga uzyskania pozwolenia wodno-prawnego i nie zawsze jest możliwe.

Przy korzystnych warunkach gruntowych, gdy woda przesiąka do gleby - podobnie jak deszczówka - nie ma konieczności jej odprowadzania. Optymalne warunki do budowy oczyszczalni to podłoże przepuszczalne o poziomie wód gruntowych poniżej 2 m. Wówczas można wybudować stosunkowo tanią i wygodną w użytkowaniu oczyszczalnię z drenażem rozsączającym. Zajmuje ona jednak dość dużą powierzchnię (ok. 100 m2 dla 4-osobowej rodziny), dreny co prawda są schowane w ziemi, ale ograniczają swobodę zagospodarowania działki - nie powinny nad nimi przebiegać np. podjazdy, głęboko korzeniącą się roślinność można sadzić w odległości przynajmniej 3 m.

Wymiana złóż filtracyjnych i oczyszczenie drenów
Po kilkunastu latach eksploatacji oczyszczalni konieczna może być wymiana złóż filtracyjnych i oczyszczenie drenów. (fot. J. Werner)

Raz do roku trzeba usuwać osady ze zbiornika, w razie potrzeby dodawać preparaty przyspieszające rozkład, a okres eksploatacji oczyszczalni wynosi przeciętnie 15-20 lat i po tym czasie konieczna może być wymiana złóż filtracyjnych i oczyszczenie drenów rozsączających.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Za szambo zapłacimy mniej, niż za budowę oczyszczalni, lecz w eksploatacji jest to rozwiązanie dużo droższe. (fot. Archiwum BD)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Arek

22 Maj 2019, 14:52

Mam przydomową oczyszczalnie ścieków i złego słowa nie mogę powiedzieć. Wszystko elegancko działa jak powinno. Jedynie czasem nieprzyjemny zapach się unosi, ale wtedy wsypuje miarkę biopreparatu do toalety i przykre zapachy ustępują. Staram się raz na tydzień powtarzać to działanie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny