Na jakie błędy uważać podczas doprowadzania wody do domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na jakie błędy uważać podczas doprowadzania wody do domu

Nieprzeprowadzenie próby jakości studni, instalacja urządzeń do uzdatniania wody bez pomocy fachowca czy przystępowanie do prac przy instalacji wodnej bez wcześniejszego dokładnego rozplanowania kuchni i łazienek - to tylko niektóre błędy popełniane podczas doprowadzania wody do domu. Zobacz, na co jeszcze uważać.

Umiejscowienie przyłącza wodociągowego albo zespołu hydroforowego w lokalizacji niepozwalającej na montaż urządzeń do uzdatniania wody

Nawet jeśli jakość wody nie budzi zastrzeżeń w momencie, kiedy budujemy dom, to odkamienianie i/lub odżelazianie jej może okazać się niezbędne po kilku czy kilkunastu latach. Jeśli brak miejsca uniemożliwi na zamontowanie odpowiednich urządzeń, będziemy mieli kłopot.

Nieprzeprowadzenie próby jakości studni

Po jej wykonaniu należy czerpać wodę do chwili, kiedy nie będzie miała ona widocznych zmętnień i zanieczyszczeń. Twardość wody można wstępnie ocenić poprzez sprawdzenie, czy pieni się w niej mydło. Na zbyt dużą zawartość związków żelaza wskazuje brunatny osad pojawiający się w wodzie odstawionej w pojemniku na kilka godzin.

Instalacja urządzeń do uzdatniania wody bez pomocy fachowca

Kupowanie ich w sklepie, na podstawie ulotek reklamowych, nie ma sensu. Zawsze należy zacząć od wykonania szczegółowej analizy zanieczyszczeń obecnych w pobieranej wodzie (oferują to wyspecjalizowane firmy, a także stacje sanepidu) i na jej podstawie dobrać urządzenie odpowiednie ze względu na wykryte związki chemiczne oraz wymaganą wydajność (prędkość przepływu). W przeciwnym razie uzdatnianie wody może okazać się nieskuteczne, można też niepotrzebnie przepłacić.

Ulokowanie zestawu hydroforowego w sąsiedztwie pomieszczeń przeznaczonych do długotrwałego pobytu ludzi

Praca zespołu silnik-pompa samozasysająca będzie dokuczliwie hałaśliwa, nawet gdy dołożymy wszelkich starań, by go wyciszyć. W żadnym razie nie należy montować go przez ścianę z sypialnią. W niektórych wypadkach konieczne może stać się wykonanie studzienki hydroforowej na zewnątrz budynku, bezpośrednio nad studnią. Inne rozwiązanie to umieszczenie pompy w studni, a zbiornika w budynku.

Układanie instalacji wodociągowej z rur miedzianych w rejonach, gdzie woda ma kwaśny odczyn lub jest bardzo miękka

W takiej sytuacji stężenie jonów miedzi w wodzie przekracza dopuszczalny poziom, a rury ulegają przyspieszonej korozji.

Przystępowanie do prac przy instalacji wodnej bez wcześniejszego dokładnego rozplanowania kuchni i łazienek

Prowadzi to do konieczności przerabiania wykonanych już instalacji, co jest tym bardziej kłopotliwe i kosztowne, im później dostrzeżona zostanie konieczność przeróbek. W razie stwierdzenia takiej potrzeby nie wolno zwlekać z poprawkami, bo po położeniu tynków i płytek ceramicznych wszelkie modyfikacje będą już bardzo kosztowne.

Prowadzenie rur z wodą zimną w miejscach narażających je na nagrzewanie, brak izolacji między przewodami z wodą ciepłą i zimną

Zimna woda musi być naprawdę zimna - w przeciwnym wypadku w rurach mogą namnażać się szkodliwe bakterie. Ponadto silne nagrzewanie rur z tworzyw (np. w wyniku poprowadzenia ich przy przewodzie kominowym) może skutkować rozszczelnieniem połączeń. W razie konieczności ułożenia ich w miejscach na to narażonych, należy je izolować cieplnie, np. przy użyciu wełny mineralnej lub odpowiednich otulin.

Niewykonanie pętli cyrkulacyjnej w instalacji z centralnym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej

Można z tego zrezygnować jedynie wtedy, gdy odległość kilku punktów poboru wody od źródła wody ciepłej wynosi co najwyżej 3-4 m (ale wtedy zwykle montuje się po prostu kocioł dwufunkcyjny lub ogrzewacz przepływowy). W każdej innej sytuacji brak pętli cyrkulacyjnej bardzo obniża komfort i prowadzi do marnotrawienia wody w oczekiwaniu na dopływ ciepłej.

Nieprzemyślane i niestaranne wykonanie przyłączy do baterii ściennych

Złe umiejscowienie przyłączy rodzi problemy z doborem armatury, powoduje też, że baterie źle wyglądają i niewygodnie się z nich korzysta. Niestaranne wykonanie sprawia, że estetyczny montaż baterii będzie utrudniony.

Położenie rur wodociągowych w zbyt płytkich bruzdach ściennych

Nieuniknionym skutkiem jest pękanie pokrywającej je warstwy tynku, z którym to zjawiskiem właściwie nie sposób sobie poradzić. W skrajnych wypadkach może to również powodować kłopoty na etapie montażu armatury (brak możliwości zlicowania baterii i zaworów ze ścianą).

Redaktor: Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: UST-M

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Lut 2015, 12:09

Z własnego doświadczenia powiem wam, że najlepiej to jak ma się możliwość podłączenia do wody miejskiej. Z wodą studzienną to zazwyczaj same problemy. Chociażby ze względu na to, że tak naprawdę nie wiadomo jakiej ona jest jakości. Jednemu trafi się, że woda ze studni będzie ...

time image

Gość a_k

10 Lut 2015, 21:36

Jak w domu czy mieszkaniu che się mić gładkie rury w środku to często to wystarczy kilka razy w miesiącu zamykać kran z wodą ,odkręcić gdzieś kran i nagle otworzyć zawór odcinający .Wtedy ippet wody napełniający puste rury czyści i odszlamowuje je !!!! Kilka razy szybko zamknąć ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje