Umiejscowienie przyłącza wodociągowego albo zespołu hydroforowego w lokalizacji niepozwalającej na montaż urządzeń do uzdatniania wody
Nawet jeśli jakość wody nie budzi zastrzeżeń w momencie, kiedy budujemy dom, to odkamienianie i/lub odżelazianie jej może okazać się niezbędne po kilku czy kilkunastu latach. Jeśli brak miejsca uniemożliwi na zamontowanie odpowiednich urządzeń, będziemy mieli kłopot.
Nieprzeprowadzenie próby jakości studni
Po jej wykonaniu należy czerpać wodę do chwili, kiedy nie będzie miała ona widocznych zmętnień i zanieczyszczeń. Twardość wody można wstępnie ocenić poprzez sprawdzenie, czy pieni się w niej mydło. Na zbyt dużą zawartość związków żelaza wskazuje brunatny osad pojawiający się w wodzie odstawionej w pojemniku na kilka godzin.
Instalacja urządzeń do uzdatniania wody bez pomocy fachowca
Kupowanie ich w sklepie, na podstawie ulotek reklamowych, nie ma sensu. Zawsze należy zacząć od wykonania szczegółowej analizy zanieczyszczeń obecnych w pobieranej wodzie (oferują to wyspecjalizowane firmy, a także stacje sanepidu) i na jej podstawie dobrać urządzenie odpowiednie ze względu na wykryte związki chemiczne oraz wymaganą wydajność (prędkość przepływu). W przeciwnym razie uzdatnianie wody może okazać się nieskuteczne, można też niepotrzebnie przepłacić.
Ulokowanie zestawu hydroforowego w sąsiedztwie pomieszczeń przeznaczonych do długotrwałego pobytu ludzi
Praca zespołu silnik-pompa samozasysająca będzie dokuczliwie hałaśliwa, nawet gdy dołożymy wszelkich starań, by go wyciszyć. W żadnym razie nie należy montować go przez ścianę z sypialnią. W niektórych wypadkach konieczne może stać się wykonanie studzienki hydroforowej na zewnątrz budynku, bezpośrednio nad studnią. Inne rozwiązanie to umieszczenie pompy w studni, a zbiornika w budynku.
Układanie instalacji wodociągowej z rur miedzianych w rejonach, gdzie woda ma kwaśny odczyn lub jest bardzo miękka
W takiej sytuacji stężenie jonów miedzi w wodzie przekracza dopuszczalny poziom, a rury ulegają przyspieszonej korozji.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Przystępowanie do prac przy instalacji wodnej bez wcześniejszego dokładnego rozplanowania kuchni i łazienek
Prowadzi to do konieczności przerabiania wykonanych już instalacji, co jest tym bardziej kłopotliwe i kosztowne, im później dostrzeżona zostanie konieczność przeróbek. W razie stwierdzenia takiej potrzeby nie wolno zwlekać z poprawkami, bo po położeniu tynków i płytek ceramicznych wszelkie modyfikacje będą już bardzo kosztowne.
Prowadzenie rur z wodą zimną w miejscach narażających je na nagrzewanie, brak izolacji między przewodami z wodą ciepłą i zimną
Zimna woda musi być naprawdę zimna - w przeciwnym wypadku w rurach mogą namnażać się szkodliwe bakterie. Ponadto silne nagrzewanie rur z tworzyw (np. w wyniku poprowadzenia ich przy przewodzie kominowym) może skutkować rozszczelnieniem połączeń. W razie konieczności ułożenia ich w miejscach na to narażonych, należy je izolować cieplnie, np. przy użyciu wełny mineralnej lub odpowiednich otulin.
Niewykonanie pętli cyrkulacyjnej w instalacji z centralnym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej
Można z tego zrezygnować jedynie wtedy, gdy odległość kilku punktów poboru wody od źródła wody ciepłej wynosi co najwyżej 3-4 m (ale wtedy zwykle montuje się po prostu kocioł dwufunkcyjny lub ogrzewacz przepływowy). W każdej innej sytuacji brak pętli cyrkulacyjnej bardzo obniża komfort i prowadzi do marnotrawienia wody w oczekiwaniu na dopływ ciepłej.
Nieprzemyślane i niestaranne wykonanie przyłączy do baterii ściennych
Złe umiejscowienie przyłączy rodzi problemy z doborem armatury, powoduje też, że baterie źle wyglądają i niewygodnie się z nich korzysta. Niestaranne wykonanie sprawia, że estetyczny montaż baterii będzie utrudniony.
Położenie rur wodociągowych w zbyt płytkich bruzdach ściennych
Nieuniknionym skutkiem jest pękanie pokrywającej je warstwy tynku, z którym to zjawiskiem właściwie nie sposób sobie poradzić. W skrajnych wypadkach może to również powodować kłopoty na etapie montażu armatury (brak możliwości zlicowania baterii i zaworów ze ścianą).
Redaktor: Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: UST-M