Uzdatnianie wody z wodociągu kompaktowym zmiękczaczem

Uzdatnianie wody z wodociągu kompaktowym zmiękczaczem

Zastosowanie zmiękczacza zaplanowałem już na etapie projektowania instalacji grzewczej i wodnej. Siostra, mieszkająca po sąsiedzku oraz inni mieszkańcy, narzekali na twardą wodę z wodociągu - mówi Mariusz, który wodę z wodociągu uzdatnia od 2018 r.

Woda:

  • Czerpana z wodociągu.
  • Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu.
  • Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji zbiorczej.

Uzdatnianie:

  • Kompaktowy zmiękczacz wody (wymiary 270 × 480 × 804 mm), ze złożem o pojemności 20 l i sterowaniem automatycznym, przepływ nominalny 1,68 m3/h.
  • Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni.
  • Liczba stałych użytkowników - 3.
  • Liczba łazienek - 3.

Decyzja: Zastosowanie zmiękczacza zaplanowałem już na etapie projektowania instalacji grzewczej i wodnej. Siostra, mieszkająca po sąsiedzku oraz inni mieszkańcy, narzekali na twardą wodę z wodociągu. Objawiało się to osadzaniem soli mineralnych na wyposażeniu łazienek, czajniku itp. Kolega wspomniał, że przestał mieć problem z kamieniem po dodaniu urządzenia zmiękczającego.

Postanowiłem zatem od razu przeciwdziałać takiemu zjawisku, poprosiłem hydraulika do dobranie odpowiedniego automatycznego sprzętu (nie chciałem trudnej obsługi) i montaż. W kotłowni zainstalował kompaktowy jednokolumnowy model, wyposażony w wielodrożny zawór sterujący z kontrolą mikroprocesorową. Zapewnił, że urządzenie charakteryzuje się niskim zużyciem soli do regeneracji złoża jonowymiennego, jego obsługa jest prosta i nieczęsta, został wykonany z materiałów najwyższej jakości.

Zmiękczacz umieszczono na rurze wodnej, za wodomierzem, przed kotłem grzewczym
Zmiękczacz umieszczono na rurze wodnej, za wodomierzem, przed kotłem grzewczym.
W zbiorniku, wokół kolumny ze złożem żywicowym, rozpuszcza się sól w pastylkach
W zbiorniku, wokół kolumny ze złożem żywicowym, rozpuszcza się sól w pastylkach.

Uzdatnianie wody - rady i przestrogi:

  • Instalator włączył sprzęt uzdatniający do rury wodnej za wodomierzem, przed kotłem grzewczym (nie zastosował dodatkowych wymiennych filtrów mechanicznych). Pomieszczenie techniczne jest obszerne, więc jest wygodny dostęp do sprzętu, co ułatwia mi dosypywanie do zbiornika soli w pastylkach. Zgodnie z instrukcją, wypełniam zbiornik do połowy. Rocznie zużywam około 6 worków po 25 kg. Poziom soli sprawdzam co kilka tygodni. Przed montażem zbadałem, przy pomocy specjalnego testera, twardość wody. Było to potrzebne do wprowadzenia danych do automatyki zmiękczacza. Zrobiłem to samodzielnie, zgodnie z instrukcją producenta. Zadane parametry od razu były trafne - miękka woda nie pozostawia osadu na urządzeniach, deszczownica i słuchawki pryszniców nie zatykają się (m.in. na to narzeka siostra), ani razu nie czyściliśmy wnętrza czajnika (wodę do picia filtrujemy w specjalnym dzbanku), serwisant kotła gazowego chwali brak kamienia. Po kąpieli skóra i włosy są miękkie w dotyku, przy czym nie zużywamy do mycia i prania dużych ilości środków.
  • Płukanie złoża odbywa się automatycznie, w godzinach nocnych. Nie słyszymy szumu wody, ponieważ śpimy w odległym do kotłowni skrzydle domu. Raz się zdarzyło, że z kranów płynęła słona woda, prawdopodobnie po awarii prądu lub wodociągu. Odkręciłem krany, po chwili wszystko wróciło do normy.

Koszty uzdatniania wody z wodociągu:

  • Zmiękczacz 3000 zł + montaż.
  • Eksploatacja - sól w pastylkach 6 worków po 25 kg, każdy za 32 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz