Uzdatnianie wody z wodociągu kompaktowym zmiękczaczem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Uzdatnianie wody z wodociągu kompaktowym zmiękczaczem

Zastosowanie zmiękczacza zaplanowałem już na etapie projektowania instalacji grzewczej i wodnej. Siostra, mieszkająca po sąsiedzku oraz inni mieszkańcy, narzekali na twardą wodę z wodociągu - mówi Mariusz, który wodę z wodociągu uzdatnia od 2018 r.

Woda:

 • Czerpana z wodociągu.
 • Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu.
 • Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji zbiorczej.

Uzdatnianie:

 • Kompaktowy zmiękczacz wody (wymiary 270 × 480 × 804 mm), ze złożem o pojemności 20 l i sterowaniem automatycznym, przepływ nominalny 1,68 m3/h.
 • Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni.
 • Liczba stałych użytkowników - 3.
 • Liczba łazienek - 3.

Decyzja: Zastosowanie zmiękczacza zaplanowałem już na etapie projektowania instalacji grzewczej i wodnej. Siostra, mieszkająca po sąsiedzku oraz inni mieszkańcy, narzekali na twardą wodę z wodociągu. Objawiało się to osadzaniem soli mineralnych na wyposażeniu łazienek, czajniku itp. Kolega wspomniał, że przestał mieć problem z kamieniem po dodaniu urządzenia zmiękczającego.

Postanowiłem zatem od razu przeciwdziałać takiemu zjawisku, poprosiłem hydraulika do dobranie odpowiedniego automatycznego sprzętu (nie chciałem trudnej obsługi) i montaż. W kotłowni zainstalował kompaktowy jednokolumnowy model, wyposażony w wielodrożny zawór sterujący z kontrolą mikroprocesorową. Zapewnił, że urządzenie charakteryzuje się niskim zużyciem soli do regeneracji złoża jonowymiennego, jego obsługa jest prosta i nieczęsta, został wykonany z materiałów najwyższej jakości.

Zmiękczacz umieszczono na rurze wodnej, za wodomierzem, przed kotłem grzewczym
Zmiękczacz umieszczono na rurze wodnej, za wodomierzem, przed kotłem grzewczym.
W zbiorniku, wokół kolumny ze złożem żywicowym, rozpuszcza się sól w pastylkach
W zbiorniku, wokół kolumny ze złożem żywicowym, rozpuszcza się sól w pastylkach.

Uzdatnianie wody - rady i przestrogi:

 • Instalator włączył sprzęt uzdatniający do rury wodnej za wodomierzem, przed kotłem grzewczym (nie zastosował dodatkowych wymiennych filtrów mechanicznych). Pomieszczenie techniczne jest obszerne, więc jest wygodny dostęp do sprzętu, co ułatwia mi dosypywanie do zbiornika soli w pastylkach. Zgodnie z instrukcją, wypełniam zbiornik do połowy. Rocznie zużywam około 6 worków po 25 kg. Poziom soli sprawdzam co kilka tygodni. Przed montażem zbadałem, przy pomocy specjalnego testera, twardość wody. Było to potrzebne do wprowadzenia danych do automatyki zmiękczacza. Zrobiłem to samodzielnie, zgodnie z instrukcją producenta. Zadane parametry od razu były trafne - miękka woda nie pozostawia osadu na urządzeniach, deszczownica i słuchawki pryszniców nie zatykają się (m.in. na to narzeka siostra), ani razu nie czyściliśmy wnętrza czajnika (wodę do picia filtrujemy w specjalnym dzbanku), serwisant kotła gazowego chwali brak kamienia. Po kąpieli skóra i włosy są miękkie w dotyku, przy czym nie zużywamy do mycia i prania dużych ilości środków.
 • Płukanie złoża odbywa się automatycznie, w godzinach nocnych. Nie słyszymy szumu wody, ponieważ śpimy w odległym do kotłowni skrzydle domu. Raz się zdarzyło, że z kranów płynęła słona woda, prawdopodobnie po awarii prądu lub wodociągu. Odkręciłem krany, po chwili wszystko wróciło do normy.

Koszty uzdatniania wody z wodociągu:

 • Zmiękczacz 3000 zł + montaż.
 • Eksploatacja - sól w pastylkach 6 worków po 25 kg, każdy za 32 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje