Jeden klimatyzator do kilku pomieszczeń

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jeden klimatyzator do kilku pomieszczeń

O ile budujący wiedzą, że ich nowy dom będzie wyposażony w system klimatyzacji, o tyle wątpliwości pojawiają się na etapie wyboru konkretnego rozwiązania. Czy za pomocą jednego urządzenia możemy zapewnić komfort termiczny w całym domu? Jak pogodzić indywidualne potrzeby domowników w ramach jednego sytemu klimatyzacji? Split, multisplit, a może klimatyzacja kanałowa i zarządzanie strefowe Airzone. Eksperci Rotenso wyjaśniają ograniczenia i zalety dostępnych rozwiązań.

aktualizacja: 2022-05-10 12:33:43

Jeden klimatyzator, jedno pomieszczenie, czyli klimatyzacja split

Jeżeli zależy nam, aby zapewnić optymalne warunki termiczne przestrzeni wspólnych, w których skupia się aktywności domowników przez większą cześć dnia – na przykład w otwartym salonie połączonym z aneksem kuchennym zazwyczaj wystarczy nam jeden klimatyzator. W tej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzacji typu split. W tym przypadku jeden klimatyzator, najczęściej naścienny jest zasilany za pomocą jednego agregatu skraplającego tzw. jednostki zewnętrznej. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na zagospodarowanie poddasza na cele sypialne powinniśmy wiedzieć, że w lecie nawet w nowym, dobrze izolowanym domu małe pomieszczenia mogą się nadmiernie nagrzewać, a jeden klimatyzator nie zdoła schłodzić powietrza w zamkniętych pokojach.

Zalety klimatyzacji multi split

Zapewnienie odpowiednich warunków we wszystkich pomieszczeniach wymaga, aby w każdym z nich znajdował się klimatyzator. Wówczas możemy zdecydować się na drugi i trzeci zestaw klimatyzacji typu split, ale firma instalacyjna z pewnością doradzi wybór klimatyzacji multi split. Dlaczego? Otóż system multi split pozwoli nam podłączyć do jednego agregatu do 5 klimatyzatorów pokojowych. Poza względami estetycznymi (konieczność montażu na elewacji bądź dachu jednego agregatu zamiast wielu). Jeżeli do systemu podłączmy klimatyzatory ścienne instalacja nie będzie się wiązała z duża ingerencją, poza koniecznością ukrycia miedzianych rur przeznaczonych do transportu czynnika chłodniczego i odprowadzenia skroplin na zewnątrz.

Klimatyzatory pokojowe Rotenso Teta i Rotenso Elis

Stylistyka klimatyzatorów pokojowych

Bez względu na to jaki styl wnętrz preferujemy z łatwością dopasujemy odpowiedni design urządzenia. Miłośnicy stylu glamour zwracają uwagę na ekskluzywny panel klimatyzatora Rotenso Versu. Dostępny w trzech wariantach kolorystycznych: szampańskim, grafitowym i srebrnym, klimatyzator Rotenso Versu podwieszony na ścianie nie zaburzy estetyki wnętrza. Zwolenników minimalizmu i stylu skandynawskiego zainteresuje minimalistyczny i całkowicie matowy panel klimatyzatora Rotenso TETA. Z kolei nowoczesny design klimatyzatora Rotenso Elis z panelem frontowym imitującym taflę ciemnego szkła będzie komponował się doskonale we wnętrzach w stylu loft czy industrialnym, szczególnie tam gdzie dominują ciemne ściany.

Jeden klimatyzator do kliku pomieszczeń, czyli klimatyzacja kanałowa Rotenso Nevo

Co jednak jeżeli eksponowanie klimatyzatora w pieczołowicie zaprojektowanym wnętrzu nie wchodzi w grę? Wówczas powinniśmy wybrać system klimatyzacji, który pozwala na całkowitą zabudowę zarówno urządzenia jak i kanałów np. w suficie. Tego rodzaju rozwiązaniem jest przeznaczona do zabudowy klimatyzacja kanałowa np. Rotenso Nevo. Urządzenie można zamontować np. na poddaszu i stamtąd w sufitach poprowadzić kanały nawiewne do kilku pomieszczeń, w których widoczne będą jedynie kratki nawiewne.

Odpowiednio zaprojektowany system klimatyzacji Rotenso Nevo umożliwi skuteczne i dyskretne klimatyzowanie nawet kilku odrębnych pomieszczeń za pomocą jednego urządzenia. Klimatyzator kanałowy Rotenso Nevo, dysponujący sprężem nawet do 160 Pa, umożliwia dystrybucję powietrze rozległą instalacją wentylacyjną na znaczne odległości od urządzenia. Klimatyzator ten dostępny aż w 10 wydajnościach (od 2,1 kW do 16 kW) pozwala stworzyć sprawny system klimatyzacji dla pomieszczeń o różnym charakterze. Rotenso Nevo posiada ponadto wysoką wydajność grzewczą. Zastosowana technologia inverterowa umożliwia sprawną pracę klimatyzatora w trybie grzania nawet w temperaturze -20°C na zewnątrz.

Klimatyzator Rotenso Versu Gold sprawdzi się w różnych stylach wnętrz

System zarządzania strefowego Airzone

Co oprócz względów estetycznych powinno nas przekonać do wyboru klimatyzacji kanałowej? Dużym udogodnieniem jest możliwość doposażenia klimatyzacji kanałowej w inteligentny system zarządzania wielostrefowego Airzone. Innowacyjne rozwiązanie usprawnia pracę klimatyzacji kanałowej (opartej na jednym urządzeniu) pozwalając na niezależną dystrybucję powietrza, kontrolę i regulację temperatury w wielu odrębnych pomieszczeniach. Możliwość zadania innej temperatury w każdym z pomieszczeń poprzez Airzone to zasługa termostatów współpracujących z przepustnicami wyposażonymi w siłownik sterujący.

Każdy termostat jest jednocześnie zadajnikiem i czujnikiem temperatury, a ponadto ma czujnik pomiaru wilgotności względnej. Dzięki temu Airzone na podstawie monitorowanych danych na bieżąco zarządza pracą systemu klimatyzacji lub/i ogrzewania, tak aby zapewnić utrzymanie zadanej temperatury w każdym z pomieszczeń. Przeznaczony do klimatyzacji kanałowej np. Rotenso Nevo system Airzone, wykorzystując do odczytu temperatury w danej strefie termostaty, umożliwia również integrację układu z systemem ogrzewania zarówno grzejnikowego, jak i podłogowego np. we współpracy z pompami ciepła Rotenso AQUAMI SPLIT oraz MONOBLOCK.

Klimatyzacja kanałowa Rotenso Nevo do zabudowy sufitowej

Sterowanie strefowe Airzone umożliwia zarządzanie każdą ze stref za pomocą aplikacji Airzone Cloud lub integrację klimatyzatora z systemami inteligentnego budynku BMS (MODBUS, BACNET, KNX). Sterowanie strefowe Airzone dla klimatyzacji kanałowej oznacza wysoką wydajność energetyczną pracy systemu klimatyzacji- jedno precyzyjne dobrane urządzenie zamiast kilku zużywa znacznie mniej energii. Niewątpliwą zaletą jest to, że wielu użytkowników może wybierać indywidualnie różną, odpowiednią dla siebie temperaturę, która dzięki inteligentnemu systemowi zarządzania wielostrefowego zostanie automatycznie utrzymana w każdym z pomieszczeń. System Airzone dla klimatyzacji kanałowej Rotenso Nevo to najwyższy komfort termiczny w pomieszczeniach, a także codzienna wygoda użytkowania.

Kanały nawiewu i zaciągu powietrza możemy zamaskować dekoracyjną kratką wentylacyjną
Kanały nawiewu i zaciągu powietrza możemy zamaskować dekoracyjną kratką wentylacyjną

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje