Przewaga pomp ciepła nad tradycyjnymi źródłami ogrzewania

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przewaga pomp ciepła nad tradycyjnymi źródłami ogrzewania

Firma Daikin jako pierwszy producent w Europie, wprowadziła na rynek pompę ciepła powietrze-woda do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu cieplej wody użytkowej, był to rok 2006. Od tego wydarzenia upłynęło sporo czasu, a popularność pomp ciepła stale rośnie. Dzisiaj inwestorzy indywidualni chętnie biorą pod uwagę pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

aktualizacja: 2021-11-19 09:13:29

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię elektryczną w celu przekazania ciepła z dolnego źródła o niskiej temperaturze do górnego źródła, którym jest np. instalacja centralnego ogrzewania lub powietrze w pomieszczeniu. Energię najczęściej uzyskujemy z gruntu, powietrza lub wody i są to źródła odnawialne, a w całym tym procesie nie ma spalania gazu, węgla, czy oleju, co za tym idzie nie produkuje-
my spalin.

Do wyboru mamy pompy ciepła typu powietrze-powietrze, powietrze-woda lub gruntowe. Pompy ciepła powietrze-woda oraz gruntowe często są wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła dla budynku, np. domu jednorodzinnego. Pełnią wówczas funkcję ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a zdarza się, że również chłodzenia.

Pompy ciepła różnią się od tradycyjnych źródeł ciepła, takich jak kotły gazowe, czy stałopalne tym, że potrzebują tylko zasilania elektrycznego nie wymagają dostarczenia paliwa gazowego, albo stałego (węgiel, drewno, itp.).

Zasilanie elektryczne to darmowa energia z powietrza zewnętrznego lub gruntu. Pokazuje to sezonowy współczynnik efektywności pompy ciepła SCOP. Jeżeli wynosi np. 5, oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej możemy wyprodukować aż 5 kW energii cieplnej. Upraszczając im wyższa wartość SCOP tym lepiej. Dla porównania maksymalna efektywność ogrzewania elektrycznego wynosi 1 - pompa ciepła jest więc 5 razy bardziej wydajna.

Pompa ciepła Daikin Altherma
Pompa ciepła Daikin Altherma

Z zakupu pompy ciepła płyną korzyści nie tylko ekonomiczne ale i ekologiczne. W nowym domu nie będziemy potrzebowali komina, możemy też zrezygnować z kotłowni, ponieważ jednostka wewnętrzna nie wymaga wentylacji, a koszt inwestycji to zakup urządzenia wraz z montażem. Atutem jest bardzo niski koszt eksploatacyjny, a z instalacją fotowoltaiczną - praktycznie zerowy. Wynika to z tego, że dla klasycznych urządzeń grzewczych sprawność wynosi poniżej 100%, a pompa ciepła potrafi wyprodukować z 1000 W energii elektrycznej doprowadzonej do sprężarki, nawet cztery czy pięć razy tyle ciepła. Nie zapominajmy również o tym, że są to urządzenia praktycznie bezobsługowe.

W porównaniu z tradycyjnymi systemami pompa ciepła ma jeszcze jedną niepodważalną zaletę - może być wyposażona w funkcję chłodzenia. Nie musimy montować np. kotła gazowego do ogrzewania i c.w.u. oraz dodatkowego systemu chłodzenia w postaci klimatyzacji, pompa ciepła zrealizuje obie te funkcje. Pompy ciepła są też bardziej elastyczne jeżeli chodzi o wybór odbiorników ciepła, ponieważ oprócz klimakonwektorów świetnie sprawdzają się współpracując z ogrzewaniem podłogowym, a nawet z grzejnikami (np. najnowszy model pompy ciepła Daikin Altherma 3 lub pompa ciepła wysokotemperaturowa Daikin Altherma HT).

Nie można również pominąć nowoczesnego i atrakcyjnego designu pomp ciepła i o ile w takich pomieszczeniach jak pralnia, pomieszczenie techniczne czy gospodarcze wygląd ma mniejsze znaczenie to już w przypadku kuchni czy pokoju jest dosyć istotny. Jednostki wewnętrzne pompy ciepła Daikin Altherma komponują się z każdym wystrojem pomieszczenia, dzięki nowoczesnemu, klasycznemu designowi, w kolorystyce neutralnych barw.

Na przestrzeni lat pompy ciepła przechodziły kolejne zmiany zyskały między innymi wysokie współczynniki efektywności oraz nowoczesny wygląd. W tej chwili wyróżniają się dopracowaną technologią na którą stawia wielu inwestorów indywidualnych. Coraz więcej rodzin, widząc korzyści płynące ze stosowania pomp ciepła inwestuje właśnie w ten produkt. Podsumowując decyzja o zakupie pompy ciepła jest inwestycją w nowoczesny, bezobsługowy i wielofunkcyjny system ogrzewania, chłodzenia i cieplej wody użytkowej, jest inwestycją w przyszłość!


DAIKIN AIRCONDITIONING Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 36, 02-255 Warszawa
tel. 22 319 90 00
www.daikin.pl  office@daikin.pl 

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje