Dla gruntowej pompy ciepła kupiliśmy ten dom

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dla gruntowej pompy ciepła kupiliśmy ten dom

Głównie ze względu na wyposażenie w gruntową pompę ciepła postanowiliśmy kupić ten dom. Natomiast trochę się zdziwiliśmy, że w budynku nie ma podłogówki, tylko same grzejniki. Właściciel zapewniał, że ogrzewanie domu i wody od początku funkcjonuje bez zarzutu - mówią Kamila i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy gruntową pompę ciepła użytkują od 2011 r.

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 170 m2. Wentylacja grawitacyjna.

 

Działka: grunt gliniasty, pow. 1100 m2.

 

Pompa ciepła:

  • Gruntowa, system solanka/woda; moc 10,35 kW. 
  • Źródło dolne – 4 kolektory pionowe o gł. 50 m. 
  • Źródło górne – przewymiarowane grzejniki na ścianach.

Decyzja: głównie ze względu na wyposażenie w gruntową pompę ciepła postanowiliśmy kupić ten dom. Na tym osiedlu oglądaliśmy jeszcze dwa inne, ale ogrzewano je drogim gazem płynnym, to je zdyskwalifikowało. Na początku rzuciliśmy się do czytania o pompach ciepła. Po lekturze bardzo się nam podobało, że dolne źródło tworzą pionowe kolektory. Poprzedni właściciel, który zamontował tę całą instalację w 2006 r., poinformował nas, że wybrał je ze względu na małą powierzchnię działki i sprzyjające warunki glebowe. Poznał je, bo zostały wykonane próbne odwierty.

 

Natomiast trochę się zdziwiliśmy, że w budynku nie ma podłogówki, tylko same grzejniki. Właściciel zapewniał, że ogrzewanie domu i wody od początku funkcjonuje bez zarzutu. Przekazał nam wszystkie papiery dotyczące instalacji i wskazał montera, który ją zakładał i się nią opiekuje. Oczywiście, przed zakupem domu zapytaliśmy go, jak pracowała wcześniej. Powiedział, że absolutnie bezawaryjnie i zawsze utrzymywała komfort cieplny w budynku. Oprócz pompy ciepła w instalacji grzewczej zastaliśmy jeszcze zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny.

W instalacji znajduje się zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny
W instalacji znajduje się zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny

Gruntowa pompa ciepła - rady i przestrogi:

Kocioł elektryczny wykorzystujemy sporadycznie. Dwa razy w roku uruchamiamy go i mocno podgrzewamy wodę w instalacji w celu zlikwidowania bakterii z rodzaju Legionella. Mamy troje dzieci, więc przydaje się nam, kiedy nagle spiętrzają się kąpiele w łazienkach. Pompa ciepła jest rewelacyjna, nie mamy z nią żadnego kłopotu. Żałujemy jedynie, że nie chłodzi pomieszczeń. Tylko raz przestała działać. Wysłaliśmy zdjęcie procesorów do serwisanta, na którym stwierdził, że wyskoczył bezpiecznik i telefonicznie pokierował naprawą. Awaria była wynikiem zmian napięcia w sieci elektrycznej.

Chłodzenie - uboczne zastosowanie powietrznej pompy ciepła Przeczytaj także: Chłodzenie - uboczne zastosowanie powietrznej pompy ciepła

W listopadzie 2016 r. pierwszy raz musiał zrobić przy pompie coś poważniejszego. Zauważyliśmy wyciek glikolu, bo pękła przy niej rurka. Spodziewaliśmy się drogiej naprawy, tymczasem rurka, uzupełnienie glikolu i usługa kosztowały 400 zł. Monter odłączył też wtedy od instalacji regulator pokojowy, zalecając ustawienie temperatury na regulatorze na urządzeniu oraz termostatami na grzejnikach. I chyba rzeczywiście teraz jest lepiej. W pomieszczeniach utrzymujemy temperaturę powietrza 21°C, a dla c.w.u. zadajemy 40°C. Podczas mrozów urządzenie częściej się włącza, ale nie hałasuje.

 

Kiedy brakuje prądu, palimy w kominku z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła i już kilka razy uratował w zimie sytuacje. Wolimy rozłożyć opłaty za prąd i co miesiąc płacić tyle samo. Planujemy budowę nowego domu i absolutnie nie ma innej opcji grzewczej – znowu musi to być pompa!

Gruntowa pompa ciepła - koszty:

  • budowa – 67 500 zł; 
  • eksploatacja – rocznie prąd dla całego budynku 6000 zł (500 zł miesięcznie), okresowy przegląd urządzeń w kotłowni 100 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Regulator na pompie

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny