Porady: Ogrzewanie podłogowe i grzejniki
Jakie są zalety ogrzewania elektrycznego?
Coraz więcej inwestorów indywidualnych decyduje się na ogrzewanie elektryczne. Rozwiązanie to ma wiele zalet i warto je wziąć pod uwagę przy wyborze systemu grzewczego.
Jak wymienić grzejniki stalowe na aluminiowe?
Wymieniam stare grzejniki żeliwne na aluminiowe i mam pytanie - jak połączyć je w większe zestawy, np. w dużym pokoju potrzebuję 15 żeberek, a w sypialniach 12, gdy w sprzedaży są zestawy po 10 elementów. Czy samodzielnie można odkręcić pojedyncze żeberka i ponownie skręcić? Jak to zrobić?
Jak wyregulować ogrzewanie w starym domu?
Mam problem z ogrzewaniem w niedawno kupionym, kilkunastoletnim domu. Na parterze jest ogrzewanie podłogowe, na piętrze grzejniki ścienne. Czujnik sterujący pracą kotła zamontowano na dole i czasem zdarza się, że kocioł wyłącza się, nawet gdy na górze jest zbyt zimno. W nocy chciałbym ograniczyć ogrzewanie dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da się to jakoś sensownie wyregulować?
Jakie są zalety ogrzewania kanałowego?
Odpowiedź eksperta: Ogrzewanie podłogowe cechuje duża bezwładność cieplna, natomiast znacznie bardziej sterowalne grzejniki ścienne wymagają wygospodarowania na nie miejsca na ścianach.
Bezpieczeństwo w instalacji, w której pracuje kocioł na paliwo stałe
Najpopularniejsze, stosowane od wielu lat rozwiązanie to zabezpieczenie instalacji z kotłem na paliwo stałe za pomocą otwartego naczynia wzbiorczego. Inaczej w razie przegrzania wody i wzrostu ciśnienia mogłoby dojść nawet do rozerwania kotła.
Do czego służy mieszacz w kotle?
Można powiedzieć, że kotły na paliwo stałe, "lubią" pracę przy wysokich parametrach, czyli wysokiej temperaturze wody zasilającej oraz powrotnej np. 90/70°C. Co jednak zrobić, jeśli chcemy mieć w domu ogrzewanie podłogowe, pracujące zwykle przy parametrach 40/30°C?
Kiedy wykonać przyłącze do gazu?
Przyłącze gazowe to odcinek odgałęzienia od sieci gazowej łączący budynek z tą siecią. Musi być wykonane zgodnie z projektem instalacji, zatwierdzonym przez zakład gazowniczy.
Na czym polega rozdzielaczowy system prowadzenia rur grzewczych?
W rozdzielaczowym systemie prowadzenia rur grzewczych z rozdzielaczy umieszczonych na wszystkich kondygnacjach indywidualnie odprowadza się rury (zasilającą i powrotną) do każdego grzejnika. W takim układzie wykorzystywane są rury elastyczne, które bez żadnych złączek czy kształtek powinny łączyć rozdzielacz z grzejnikiem. Rury prowadzone są jak najkrótszą drogą pod jastrychem podłogowym lub w kanale instalacyjnym.
Na co warto zwrócić uwagę montując zawory termostatyczne?
W kilku punktach podajemy, na co warto zwrócić uwagę montując zawory termostatyczne?
Jak dobrać system instalacji przeciwoblodzeniowej?
Odpowiedź eksperta: Systemy ogrzewania przeciwoblodzeniowego mają zapewnić naszemu mieniu i zdrowiu bezpieczeństwo w niesprzyjających warunkach zimowych. Jednak aby instalacja zadziałała i spełniła swoje zadanie, musimy pamiętać o spełnieniu pewnych wytycznych w zakresie doboru, instalacji i w końcu eksploatacji systemów ochrony przed śniegiem i lodem.
Jak wymienić grzejniki żeliwne na grzejniki płytowe?
Odpowiedź eksperta: Jesień za naszym oknem w tym roku nie sprzyja długim spacerom z powodu deszczowych dni, ale to jest dobry moment aby przeprowadzić w naszym domu lub mieszkaniu mały remont związany z wymianą grzejników żeliwnych na nowe modele np. grzejniki płytowe.
Typ grzejnika a miejsce montażu i zastosowanie
Odpowiedź eksperta: Przy wyborze i instalowaniu grzejników ściennych powinniśmy brać pod uwagę dostosowanie ich do istniejącej lub projektowanej instalacji c.o. oraz możliwości zamontowania w optymalnych miejscach, co zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniu.
Jakie są zasady ekonomicznego ogrzewania?
Odpowiedź eksperta: Czasem wystarczy zastosować się do tych 5 zasad ekonomicznego ogrzewania, aby pieniądze "same" nie uciekały.
Ogrzewanie domu energooszczędnego - czy może być jeszcze tańsze, a w dodatku dużo bardziej komfortowe?
Odpowiedź eksperta: Odpowiedź na postawione w tytule pytanie brzmi: TAK. Warunkiem jest zastosowanie grzejników o możliwie najmniejszej bezwładności cieplnej.
Jak nie przewymiarować grzejników?
Odpowiedź eksperta: Potrzeby grzewcze słabo ocieplonych domów wynoszą często nawet 150-200 W/m². Potrzeby grzewcze obecnie budowanych domów mieszczą się w przedziale 30-60 W/m². Jest to, wyliczona na podstawie OZC, moc potrzebna do ogrzania takiego domu do temp. +20°C, przy temperaturze na zewnątrz -20°C! Zatem do skutecznego ogrzania domu o powierzchni np. 200 m², podczas takich właśnie mrozów, źródło ciepła musi mieć moc od 6-12 kW. Gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 0°C, wystarczy połowa tej mocy, czyli od 3-6 kW.
Ogrzewać pomieszczenia ciągle czy z przerwami?
Odpowiedź eksperta: Konieczność oszczędności w zużyciu energii do celów grzewczych, wynikająca z przepisów oraz z jej wysokich kosztów, zbliża współczesne budownictwo do cech budownictwa pasywnego. Formułowane są nowe, indywidualnie dopasowane, strategie ogrzewania.
Dlaczego projekt ogrzewania podłogowego jest ważny?
Rozstaw rur do ogrzewania podłogowego jest jednym z kilku ważnych czynników wpływających na finalną temperaturę podłogi w ogrzewanym pomieszczeniu - a więc na odczuwane uczucie komfortu cieplnego.
Układanie ogrzewania antyoblodzeniowego podjazdu z kostki brukowej
Odpowiedź eksperta: Wykonanie instalacji ogrzewania już istniejącego podjazdu z kostki brukowej musimy wykonać w trzech etapach.
Gdzie stosujemy grzejniki kanałowe?
Odpowiedź eksperta: W pomieszczeniach, w których udział przegród przeszklonych jest bardzo duży, doskonałym źródłem ciepła są grzejniki kanałowe. Z powodzeniem stosujemy je zarówno do ogrzewań eleganckich, przestronnych pomieszczeń w budownictwie mieszkalnym jak i użyteczności publicznej.
Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia
Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?
Jak dobrać moc grzejników do domu jednorodzinnego?
Proszę o pomoc w doborze grzejników. Mam piec miałowy, temperatura na kotle będzie w granicach 50-60°C. Nie mogę się zdecydować.
Grzejniki kanałowe a problem kurzu i zanieczyszczeń
W projekcie instalacji grzewczej przewidziano zamontowanie grzejników kanałowych pod drzwiami tarasowymi w salonie. Rozwiązanie takie nie bardzo mi odpowiada, gdyż kratki w podłodze to potencjalnie miejsce gromadzenia się kurzu i innych zanieczyszczeń. Czy takie grzejniki można zastąpić innym urządzeniem grzewczym - tradycyjnego grzejnika nie ma gdzie zawiesić.
Przyczyny niedogrzewania pomieszczeń w domu
Mam problem z uzyskaniem zadowalającej temperatury w niektórych pomieszczeniach, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno (poniżej -10°C). Dom kupiłem od poprzedniego właściciela w ubiegłym roku, a zapewniał on, że centralne ogrzewanie nie sprawia kłopotów. Co może być przyczyną niedogrzewania?
Jakie wykonać odstępy w dylatacji wylewki przy podłogówce?
W jakich odstępach powinny być wykonane dylatacje wylewki, jeśli są w niej rurki ogrzewania podłogowego? Jastrych ma być cementowy, a przy tym dość gruby - 9 cm i na nim mają być postawione murowane ścianki działowe. Podobno dla wykonania dylatacji znaczenie ma nie tylko powierzchnia pojedynczego pola, ale i proporcje jego boków. W jakiej odległości od ścianki działowej powinna biec szczelina dylatacyjna?
Czy kolor grzejnika wpływa na intensywność jego promieniowania?
Czy kolor grzejnika ma wpływ na to jak intensywnie oddaje on ciepło przez promieniowanie? Czy są to jakieś istotne różnice, bo słyszałem, że grzejniki z błyszczącą powłoką (chromowane) są nawet 20-30% mniej wydajne. Zastanawia mnie też czy rodzaj i grubość farby/lakieru, ma tu jakieś znaczenie?
Maty czy przewody grzejne - które ogrzewanie lepsze pod terakotą?
Chciałbym w łazienkach i korytarzu prowadzącym do nich z sypialni uzyskać ciepłą podłogę. Chodzi mi tylko o to by terakota nie była zimna w dotyku, bo ogrzewanie i tak zapewnią grzejniki. Myślę, że najprościej i najtaniej będzie zatopić kable grzewcze w wylewce, ale jaka powinna być w tej sytuacji ich moc i rozstaw?
Jak optymalnie sterować ogrzewaniem podłogowym elektrycznym?
Odpowiedź eksperta: Wybierając optymalne sterowanie, należy najpierw zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać elektryczne ogrzewanie podłogowe i jak często chcemy z niego korzystać.
Jak prawidłowo prowadzić rury do c.o. i w jaki sposób podłączyć grzejniki?
Odpowiedź eksperta: Montując instalację c.o. rury można ułożyć w jednym z dwóch najpopularniejszych rozprowadzeń: rozdzielaczowym lub trójnikowym.
Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą
Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą - "podłogówka" na parterze (zasilana za pośrednictwem mieszacza), grzejniki na piętrze. Czujnik sterujący pracą kotła jest w salonie i często jest tak, że ogrzewanie się wyłącza i na górze robi się zbyt zimno. W nocy chciałbym zaś ograniczyć ogrzewanie dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da się to jakoś sensownie wyregulować? Czy może lepiej kupić bezprzewodowy regulator z czujnikiem temperatury i nocą zabierać go na górę, a "podłogówce" po prostu przymykać w tym czasie zawór, zmniejszając przepływ?
Rozdział instalacji wodnej - górny czy rozdział dolny?
Wszystkie rodzaje instalacji wodnych, czyli dwururowe, zarówno grawitacyjne, jak i pompowe, mogą być z rozdziałem górnym lub dolnym. Co wybrać?
Jak zrobić ogrzewanie podłogowe tylko w łazience na poddaszu?
Chciałbym zrobić ogrzewanie podłogowe w łazience na poddaszu. Nie planuję go w innych pomieszczeniach, ale w łazience jest grzejnik i pomyślałem, że dobrze byłoby wykorzystać instalację c.o., by mieć tam ciepłą podłogę. Tylko jak to zrobić możliwie prosto i tanio? Może wykorzystać wodę powracającą z grzejnika do zasilania pętli podłogowej?
Jakie są dopuszczalne powierzchnie wylewki podłogowej na ogrzewanie podłogowe?
Jakie są dopuszczalne powierzchnie wylewki podłogowej na ogrzewanie podłogowe, tak by nie trzeba było bać się o pękanie powierzchni? Może trzeba wykonać dylatacje albo wzmocnienie z siatki, szczególnie pod ścianki działowe?
Ogrzewanie pompowe czy grawitacyjne?
Coraz powszechniej stosuje się ogrzewanie pompowe, w tym rozdzielaczowe i podłogowe. Jakie wady i zalety mają te rozwiązania
Dlaczego warto zainwestować w system ogrzewania nadmuchowego?
Odpowiedź eksperta: Po pierwsze, ten wielofunkcyjny system ogrzewa, klimatyzuje, wentyluje, filtruje i nawilża powietrze. Żaden inny system grzewczy nie zapewni nam tylu funkcji w jednej instalacji. Dzięki ich zastosowaniu system ogrzewania nadmuchowego sprawia, że dom jest zawsze wypełniony świeżym i czystym powietrzem.
Na czym polega jednorurowy system prowadzenia rur?
Jednorurowy system prowadzenia rur może być stosowany w instalacjach grzewczych, jednak ze względu na skomplikowaną regulację i wysokie koszty zaworów mieszających jest mało popularny.
Co robić, aby ogrzewać efektywnie?
Nie zasłaniaj grzejników. Zasłonięty grzejnik oddaje mniej ciepła do otoczenia.