1. Sterowniki do ogrzewania stają się coraz popularniejsze w polskich domach. Z czego to wynika?
Popularność sterowników zawdzięczamy coraz większą popularnością ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego (ogrzewanie podłogowe, ścienne i chłodzenie sufitowe) oraz pomp ciepła które idealnie współpracują z systemami niskotemperaturowymi.
2. Czy to prawda, że odpowiednia regulacja pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 20%?
Odpowiednie sterowanie, które współpracuje ze źródłem ciepła jest w stanie faktycznie obniżyć koszty ogrzewania. Określenie procentowe jest dość trudne bo to zależy z czym porównujemy taki system. Jednym ze sposobów w jaki sterowniki obniżają zużycie energii to możliwość określenia programów dziennych i tygodniowych pracy komfortowej (gdy jesteśmy w domu) i ekonomicznej (gdy nie ma nas w domu). Zazwyczaj takie programy definiujemy ręcznie na sterowniku, ale istnieję też systemy oparte o glokalizację, które automatycznie przełączają tryb pracy komfortowej i ekonomicznej.
3. Na jakie funkcje urządzenia warto zwrócić przy zakupie sterownika?
Ponieważ ogrzewanie podłogowe w odróżnieniu od grzejnikowego to system o dużej bezwładności czyli powolnej reakcji na zmianę temperatury, niezbędny jest odpowiedni rodzaj sterownika. Idealne do tego typu systemów grzewczych/chłodzących są sterowniki z modulacją szerokości pasma impulsu PWM czyli takie, które np. grzeją impulsem o pewnym czasie trwania i sprawdzają jak zmienia się temperatura w pomieszczeniu, następnie wysyłają krótszy impuls itd. aż do osiągnięcia stałej temperatury w pomieszczeniu. Sterowniki standardowe oparte o histerezę będą przegrzewać i nie dogrzewać pomieszczenia.
Inną ważną cechą jest sterownie z poziomu aplikacji. To wygoda, której nie trzeba tłumaczyć. Programy czasowe wprowadzamy w jednej chwili, możemy je dowolnie modyfikować - mówiąc krótko, obsługa jest znacznie przyjemniejsza. Dobrze jeżeli z poziomu aplikacji możemy blokować regulatory tak aby nikt się nimi nie bawił i nie zmieniał nam ustawień.
Inną funkcją jest algorytm uczenia się regulatora tzn. urządzenie w ciągu 3-4 dni uczy się jak szybko musi włączyć ogrzewanie aby z temperatury ekonomicznej przejść do temperatury komfortowej. Warto również zwrócić uwagę czy system regulacji może sterować ogrzewaniem i chłodzeniem w jednym pomieszczeniu z poziomu tego samego regulatora.
- Jak zmierzyć rozstaw przyłączy grzejnika?
- Klasyka sprawdzona przez miliony - czy grzejnik aluminiowy może pasować do każdego wnętrza?
- Jak zbudowany jest grzejnik niskotemperaturowy?
- Grzejniki elektryczne Bursa
4. Czym wyróżnia się produkt REHAU NEA SMART 2.0 na tle innych ofert dostępnych na rynku?
Główną ceną NEA smart jest fakt, że stworzyła go od podstaw nasza firma w oparciu o doświadczenie działu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Tak, płaszczyznowego gdyż nie mówimy tylko o podłodze, aplikacja daje możliwość wyboru powierzchni takich jak podłoga, ściana czy sufit. Jest to produkt stworzony przez naszą firmę i zawarliśmy w nim nasze wieloletnie doświadczenie o ogrzewaniu i chłodzeniu płaszczyznowym.
Wyróżników jest wiele. Czytelny design, który jest oczywiście kwestią gustu - uważam za trafiony, podświetlane ramki przy regulatorach przewodowych, możliwość łączenia w jeden system regulatorów bezprzewodowych (bateryjnych) oraz przewodowych (bus), geofencing (automatyczne przełączanie temperatury komfortu i ekonomicznej po uwzględnieniu lokalizacji telefonu), komunikacja głosowa poprzez Amazon Alexa czy Google asystent, sterowanie źródłem ciepła i chłodu.
Myślę że to kompleksowość rozwiązania, a więc autoryzowani instalatorzy dla których przygotowujemy profesjonalne projekty ogrzewania podłogowego oraz autorska automatyka stanowią główny wyróżnik NEA Smart 2.0.
Więcej o NEA SMART 2.0 dowiesz się na https://www.rehau.com/pl-pl/regulacja-temperatury