Jakie są korzyści z zastosowania sterowników do ogrzewania i chłodzenia podłogowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są korzyści z zastosowania sterowników do ogrzewania i chłodzenia podłogowego?

Z czego wynika popularność sterowników do ogrzewania podłogowego? Czy pomaga obniżyć koszty ogrzewania? Na jakie jego funkcje zwrócić uwagę?

aktualizacja: 2019-12-05 12:54:43

1. Sterowniki do ogrzewania stają się coraz popularniejsze w polskich domach. Z czego to wynika?

Popularność sterowników zawdzięczamy coraz większą popularnością ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego (ogrzewanie podłogowe, ścienne i chłodzenie sufitowe) oraz pomp ciepła które idealnie współpracują z systemami niskotemperaturowymi.

2. Czy to prawda, że odpowiednia regulacja pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 20%?

Odpowiednie sterowanie, które współpracuje ze źródłem ciepła jest w stanie faktycznie obniżyć koszty ogrzewania. Określenie procentowe jest dość trudne bo to zależy z czym porównujemy taki system. Jednym ze sposobów w jaki sterowniki obniżają zużycie energii to możliwość określenia programów dziennych i tygodniowych pracy komfortowej (gdy jesteśmy w domu) i ekonomicznej (gdy nie ma nas w domu). Zazwyczaj takie programy definiujemy ręcznie na sterowniku, ale istnieję też systemy oparte o glokalizację, które automatycznie przełączają tryb pracy komfortowej i ekonomicznej.

3. Na jakie funkcje urządzenia warto zwrócić przy zakupie sterownika?

Ponieważ ogrzewanie podłogowe w odróżnieniu od grzejnikowego to system o dużej bezwładności czyli powolnej reakcji na zmianę temperatury, niezbędny jest odpowiedni rodzaj sterownika. Idealne do tego typu systemów grzewczych/chłodzących są sterowniki z modulacją szerokości pasma impulsu PWM czyli takie, które np. grzeją impulsem o pewnym czasie trwania i sprawdzają jak zmienia się temperatura w pomieszczeniu, następnie wysyłają krótszy impuls itd. aż do osiągnięcia stałej temperatury w pomieszczeniu. Sterowniki standardowe oparte o histerezę będą przegrzewać i nie dogrzewać pomieszczenia.

Dla ciekawych link do Wikipedii: Modulacja szerokości impulsów

Inną ważną cechą jest sterownie z poziomu aplikacji. To wygoda, której nie trzeba tłumaczyć. Programy czasowe wprowadzamy w jednej chwili, możemy je dowolnie modyfikować - mówiąc krótko, obsługa jest znacznie przyjemniejsza. Dobrze jeżeli z poziomu aplikacji możemy blokować regulatory tak aby nikt się nimi nie bawił i nie zmieniał nam ustawień.

Inną funkcją jest algorytm uczenia się regulatora tzn. urządzenie w ciągu 3-4 dni uczy się jak szybko musi włączyć ogrzewanie aby z temperatury ekonomicznej przejść do temperatury komfortowej. Warto również zwrócić uwagę czy system regulacji może sterować ogrzewaniem i chłodzeniem w jednym pomieszczeniu z poziomu tego samego regulatora.

Sterownik ogrzewania podłogowego REHAU NEA SMART 2.0

4. Czym wyróżnia się produkt REHAU NEA SMART 2.0 na tle innych ofert dostępnych na rynku?

Główną ceną NEA smart jest fakt, że stworzyła go od podstaw nasza firma w oparciu o doświadczenie działu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Tak, płaszczyznowego gdyż nie mówimy tylko o podłodze, aplikacja daje możliwość wyboru powierzchni takich jak podłoga, ściana czy sufit. Jest to produkt stworzony przez naszą firmę i zawarliśmy w nim nasze wieloletnie doświadczenie o ogrzewaniu i chłodzeniu płaszczyznowym.

Wyróżników jest wiele. Czytelny design, który jest oczywiście kwestią gustu - uważam za trafiony, podświetlane ramki przy regulatorach przewodowych, możliwość łączenia w jeden system regulatorów bezprzewodowych (bateryjnych) oraz przewodowych (bus), geofencing (automatyczne przełączanie temperatury komfortu i ekonomicznej po uwzględnieniu lokalizacji telefonu), komunikacja głosowa poprzez Amazon Alexa czy Google asystent, sterowanie źródłem ciepła i chłodu.

Myślę że to kompleksowość rozwiązania, a więc autoryzowani instalatorzy dla których przygotowujemy profesjonalne projekty ogrzewania podłogowego oraz autorska automatyka stanowią główny wyróżnik NEA Smart 2.0.

Sterownik REHAU NEA SMART 2.0 - grafika

Więcej o NEA SMART 2.0 dowiesz się na https://www.rehau.com/pl-pl/regulacja-temperatury

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Michał Zając, ekspert REHAU z działu technicznego Systemów Instalacyjnych, Grzewczych i Sanitarnych
Michał Zając
ekspert REHAU z działu technicznego Systemów Instalacyjnych, Grzewczych i Sanitarnych

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje