Bezpieczeństwo w instalacji, w której pracuje kocioł na paliwo stałe
Bezpieczeństwo w instalacji, w której pracuje kocioł na paliwo stałe
Najpopularniejsze, stosowane od wielu lat rozwiązanie to zabezpieczenie instalacji z kotłem na paliwo stałe za pomocą otwartego naczynia wzbiorczego. Inaczej w razie przegrzania wody i wzrostu ciśnienia mogłoby dojść nawet do rozerwania kotła.
Zamknięte naczynia wzbiorcze są przewidziane przede wszystkim do pracy w instalacjach zasilanych przez kotły gazowe i olejowe. Łatwiej w nich zapobiec nadmiernemu wzrostowi temperatury wody, bo można błyskawicznie wygasić ogień, odcinając dopływ paliwa.
Kocioł na paliwo stałe musi mieć własną rurę bezpieczeństwa o średnicy wewnętrznej co najmniej 25 mm, prowadzącą do naczynia wzbiorczego; na rurze tej nie wolno montować zaworów odcinających ani żadnych innych. Naczynie wzbiorcze musi znajdować się min. 0,5 m ponad najwyżej położonym punktem instalacji, a w pomieszczeniu, gdzie jest zainstalowane, temperatura nie może spadać poniżej 0°C, by zamarzająca woda nie "zakorkowała" instalacji. Jeśli w instalacji zastosujemy wymiennik płytowy, by za jego pomocą rozdzielić otwarty obieg kocioł-wymiennik od zamkniętego wymiennik-grzejniki, to oczywiście te wymagania będą dotyczyć tylko obiegu kocioł-wymiennik. Druga, zamknięta część wymiennik-grzejniki musi być z kolei zabezpieczona naczyniem przeponowym.
Niestety wbrew podanym przepisom niektórzy instalatorzy montują w instalacjach z kotłami na paliwa stałe zamknięte (przeponowe) naczynia wzbiorcze oraz zawory bezpieczeństwa. Jest to praktyka naganna, gdyż żaden taki zawór nie jest wystarczająco sprawny i bezawaryjny, by stanowił dostateczne zabezpieczenie instalacji - jest ona jak uzbrojona bomba. Ponadto w takiej zamkniętej instalacji dochodzi do przedwczesnego zużywania się kotła, nawet w ciągu 2-3 lat, bo skoki ciśnienia wody powodują nadwyrężenie i rozszczelnienie połączeń w jego części wodnej.
Większość kotłów na paliwo stałe musi współpracować z otwartym naczyniem wzbiorczym, a dla trwałości grzejników najlepsza jest instalacja typu zamkniętego. Dlatego warto wykonać dwa obiegi grzewcze połączone wymiennikiem ciepła: otwarty kotłowy i zamknięty grzejnikowy.
Instalowanie kotłów na paliwo stałe w instalacjach wyposażonych w zamknięte naczynie wzbiorcze jest możliwe pod warunkiem że kocioł ma dodatkowe zabezpieczenia odprowadzające nadmiar ciepła. Takim zabezpieczeniem jest wężownica schładzająca umieszczona w przestrzeni wodnej kotła oraz zawór termiczny otwierający dopływ zimnej wody wodociągowej do wężownicy w razie nadmiernego wzrostu temperatury. Producenci takich kotłów zwykle wyposażają je ponadto w urządzenie umożliwiające odcięcie dopływu powietrza do spalania. Dostępne są jednak także chłodnice zewnętrzne, które można zastosować do dowolnego kotła. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli producent kotła dopuszcza jego pracę tylko w układzie otwartym to taka modyfikacja będzie oznaczała utratę gwarancji.
Dobre (czyli bezpieczne) wykonanie takiej instalacji z zamkniętym naczyniem wzbiorczym jest trudne i tylko niektóre kotły mogą w niej pracować. Choćby ze względu na niewystarczającą odporność na wysokie ciśnienie wody.
Stary kocioł na paliwo stałe po dodaniu zewnętrznej wężownicy schładzającej będzie mógł pracować również w układzie zamkniętym.
Jakie jest najpopularniejsze rozwiązanie zabezpieczenia instalacji z kotłem na paliwo stałe?
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie instalacji z kotłem na paliwo stałe za pomocą otwartego naczynia wzbiorczego.
Dlaczego zamknięte naczynia wzbiorcze nie są odpowiednie dla kotłów na paliwo stałe?
Zamknięte naczynia wzbiorcze nie są odpowiednie dla kotłów na paliwo stałe, ponieważ nie można w nich błyskawicznie wygasić ognia w przypadku nadmiernego wzrostu temperatury, co stwarza ryzyko przegrzania i rozerwania kotła.
Jakie są wymagania dotyczące instalacji otwartego naczynia wzbiorczego w kotłach na paliwo stałe?
Kocioł na paliwo stałe musi mieć rurę bezpieczeństwa o średnicy wewnętrznej co najmniej 25 mm, prowadzącą do naczynia wzbiorczego, które musi znajdować się minimum 0,5 m ponad najwyżej położonym punktem instalacji. W pomieszczeniu z naczyniem temperatura nie może spadać poniżej 0°C.
Jakie są konsekwencje stosowania zamkniętego naczynia wzbiorczego w instalacjach z kotłem na paliwo stałe?
Stosowanie zamkniętego naczynia wzbiorczego w instalacjach z kotłem na paliwo stałe może prowadzić do przedwczesnego zużywania się kotła w ciągu 2-3 lat, ponieważ skoki ciśnienia powodują nadwyrężenie i rozszczelnienie połączeń w części wodnej kotła.
Czy można bezpiecznie stosować kotły na paliwo stałe w instalacjach z zamkniętym naczyniem wzbiorczym?
Kotły na paliwo stałe można stosować w instalacjach z zamkniętym naczyniem wzbiorczym pod warunkiem, że są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak wężownica schładzająca oraz zawór termiczny, które odprowadzają nadmiar ciepła.
Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.
W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.
Komentarz dodany przez h05: Powyższy artykuł to wcale nie przesada, i tak za słabo "ciśnie" na bezpieczeństwo. W sytuacji, kiedy w instalacji nastąpi niekontrolowane gotowanie się wody, woda zacznie przechodzić przemianę fazową, będzie zamieniała się w parę to ani naczynie przeponowe, ...
Gość Krzywas
30-08-2010 23:40
I pan ma rację i pan ma rację. Ja dodam tylko o swoich doświadczeniach. Mam kocioł na mial. Zainstalowany od ok 10 lat w układzie zamknietym (przeponowym) wielokrotnie ( z mojej winy) przegrzewany (do 120 stopni Celsjusza) ( ostatni godzinę przed tym wpisem) , czasem zadziałał zawór ...
Gość Dziadol
12-06-2010 07:23
To jest wszystko przesada. Niektórzy rozpatrują sytuacje "co by było gdyby"!
Co by było gdyby automatyka pieca gazowego nagle się zepsuła, czujniki przestały działać zaczął się ulatniać gaz a komin i wentylacje zatkały wróble? Przecież to jest jak bomba z opóźnionym zapłonem!
Nie ...