Odpowiedź eksperta: W zakresie temperatury jaka występuje w domowych instalacjach grzewczych kolor jak i sposób wykończenia powierzchni grzejników ma marginalny wpływ na efektywność przekazywania energii cieplnej.
Przekazywanie ciepła przez promieniowanie zależy nie tylko od rodzaju wykończenia i związanego z tym współczynnika emisyjności, ale również od jego powierzchni promieniującej, która w większości grzejników jest stosunkowo niewielka. Trzeba też pamiętać, że promieniowanie cieplne nie ogrzewa powietrza, ale powierzchnie (przedmioty) znajdujące się na jego drodze. Tu z kolei zależnie od ich własności absorpcji promieniowania uzyskuje się różną efektywność ogrzewania.
Wprawdzie każda warstwa izolacyjna na grzejniku, np. farba zmniejsza w jakimś stopniu jego moc grzewczą, ale w zakresie grubości występujących powłok lakierniczych nie daje to odczuwalnych efektów. Większy spadek mocy może wystąpić przy odkładaniu się osadów kamienia kotłowego wewnątrz grzejnika, ale praktycznie wszystkie te elementy nie wpływają znacząco na funkcjonowanie ogrzewania. Jeśli wielkość grzejników jest prawidłowo dobrana, to i tak zapewnią one pożądaną temperaturę w pomieszczeniach.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Rodzaj powłoki pokrywającej grzejnik ma niewielkie znaczenie dla jego mocy cieplnej. Jej odczuwalny spadek dotyczy tylko grzejników chromowanych (o błyszczącej powierzchni) (fot. Dagat)