Czy kolor grzejnika wpływa na intensywność jego promieniowania?

Czy kolor grzejnika wpływa na intensywność jego promieniowania?

Czy kolor grzejnika ma wpływ na to jak intensywnie oddaje on ciepło przez promieniowanie? Czy są to jakieś istotne różnice, bo słyszałem, że grzejniki z błyszczącą powłoką (chromowane) są nawet 20-30% mniej wydajne. Zastanawia mnie też czy rodzaj i grubość farby/lakieru, ma tu jakieś znaczenie?

Odpowiedź eksperta: W zakresie temperatury jaka występuje w domowych instalacjach grzewczych kolor jak i sposób wykończenia powierzchni grzejników ma marginalny wpływ na efektywność przekazywania energii cieplnej.

Przekazywanie ciepła przez promieniowanie zależy nie tylko od rodzaju wykończenia i związanego z tym współczynnika emisyjności, ale również od jego powierzchni promieniującej, która w większości grzejników jest stosunkowo niewielka. Trzeba też pamiętać, że promieniowanie cieplne nie ogrzewa powietrza, ale powierzchnie (przedmioty) znajdujące się na jego drodze. Tu z kolei zależnie od ich własności absorpcji promieniowania uzyskuje się różną efektywność ogrzewania.

Wprawdzie każda warstwa izolacyjna na grzejniku, np. farba zmniejsza w jakimś stopniu jego moc grzewczą, ale w zakresie grubości występujących powłok lakierniczych nie daje to odczuwalnych efektów. Większy spadek mocy może wystąpić przy odkładaniu się osadów kamienia kotłowego wewnątrz grzejnika, ale praktycznie wszystkie te elementy nie wpływają znacząco na funkcjonowanie ogrzewania. Jeśli wielkość grzejników jest prawidłowo dobrana, to i tak zapewnią one pożądaną temperaturę w pomieszczeniach.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Rodzaj powłoki pokrywającej grzejnik ma niewielkie znaczenie dla jego mocy cieplnej. Jej odczuwalny spadek dotyczy tylko grzejników chromowanych (o błyszczącej powierzchni) (fot. Dagat)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość
15-11-2019 14:17
50 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: najpierw nagrzał się piasek A od piasku, który stał się promiennikiem - powietrze 51 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Najpierw nagrzewa się ściana A ...
Stało się tyle, że najpierw nagrzał się piasek :). I tak samo jest z promiennikiem. Najpierw nagrzewa się ściana, skóra, ciało stałe, ewentualnie woda w szklance a raczej szklanka najpierw. Nie rozkładajmy praw fizyki na czynniki pierwsze.   Zapraszam do lektury zamiast ...
Gość
15-11-2019 13:15
32 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Przypadek do rozpatrzenia: mroźne powietrze w zimie i słoneczny dzień. Rano -30 stopni, słońce grzeje jak szalone i koło godz. 13 mamy -15 stopni... co się stało??? powietrze się zagrzało... chyba...     Ale ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz