5 zasad ekonomicznego ogrzewania
- Nie przegrzewajmy pomieszczeń - każdy jeden stopień w górę oznacza o 6% większe wydatki na ogrzewanie.
- Regulatory pokojowe i termostaty sterujące pracą kotła umieszczać należy w miejscach, w których nie są one narażone na przypadkowe oziębianie (np. bezpośrednio przy drzwiach wejściowych) ani ogrzewanie (np. na ścianie kominowej czy w miejscu, gdzie operuje słońce). Dużo wygodniejsze są sterowniki bezprzewodowe, bo można przestawiać je w zależności od chwilowych potrzeb.
- Dbajmy o to, by grzejniki nie były niczym zastawione ani przesłonięte. Nie chodzi przy tym jedynie o zapewnienie dostępu powietrza, lecz także o to, by mogły one przekazywać ciepło do otoczenia przez promieniowanie. Przesłonięte nie mogą być również głowice termostatyczne grzejników.
- Okiennice, żaluzje lub rolety, w sezonie grzewczym należy o zmierzchu zamykać (opuszczać). Warto zainwestować w system wykonujący to samoczynnie.
- Prawidłowe wietrzenie mieszkania polega na krótkotrwałym otwarciu okna (okien) na całą szerokość, przy czym trzeba jednocześnie zamknąć zawory termostatyczne na grzejnikach. Chodzi o to, by wymienić całe powietrze na świeże (które nagrzeje się bardzo szybko), nie wyziębiając jednak pomieszczeń. Pozostawianie okien uchylonych jest nieefektywne i skutkuje dużymi stratami ciepła.
Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Junkers (Bosch)