Jakie są zasady ekonomicznego ogrzewania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie są zasady ekonomicznego ogrzewania?

Odpowiedź eksperta: Czasem wystarczy zastosować się do tych 5 zasad ekonomicznego ogrzewania, aby pieniądze "same" nie uciekały.

aktualizacja: 2022-08-31 11:29:42

5 zasad ekonomicznego ogrzewania

  • Nie przegrzewajmy pomieszczeń - każdy jeden stopień w górę oznacza o 6% większe wydatki na ogrzewanie.
  • Regulatory pokojowe i termostaty sterujące pracą kotła umieszczać należy w miejscach, w których nie są one narażone na przypadkowe oziębianie (np. bezpośrednio przy drzwiach wejściowych) ani ogrzewanie (np. na ścianie kominowej czy w miejscu, gdzie operuje słońce). Dużo wygodniejsze są sterowniki bezprzewodowe, bo można przestawiać je w zależności od chwilowych potrzeb.
  • Dbajmy o to, by grzejniki nie były niczym zastawione ani przesłonięte. Nie chodzi przy tym jedynie o zapewnienie dostępu powietrza, lecz także o to, by mogły one przekazywać ciepło do otoczenia przez promieniowanie. Przesłonięte nie mogą być również głowice termostatyczne grzejników.
  • Okiennice, żaluzje lub rolety, w sezonie grzewczym należy o zmierzchu zamykać (opuszczać). Warto zainwestować w system wykonujący to samoczynnie.
  • Prawidłowe wietrzenie mieszkania polega na krótkotrwałym otwarciu okna (okien) na całą szerokość, przy czym trzeba jednocześnie zamknąć zawory termostatyczne na grzejnikach. Chodzi o to, by wymienić całe powietrze na świeże (które nagrzeje się bardzo szybko), nie wyziębiając jednak pomieszczeń. Pozostawianie okien uchylonych jest nieefektywne i skutkuje dużymi stratami ciepła.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Junkers (Bosch)

Zdaniem naszych Czytelników

10 Oct 2018, 15:11

 

29 Sep 2018, 07:58

Dnia 18.12.2015 o 18:50, Parkiet Komplex napisał: Żaluzje ograniczają ruch powietrza przed szybą zmniejszając ilość przejmowanego ciepła, ponadto zmniejszają możliwość emisji ciepła poprzez promieniowanie, co ma miejsce podczas bezchmurnych nocy. Szczerze ...

Gość greg24

28 Sep 2018, 10:14

Drogi autorze, proszę się douczyć. Dotyczy pierwszego punktu - zmiana temperatury o 1st.C to ok. 2,5% różnicy mocy. Dlaczego? Projektuje się do -20, a domowa przy 20st.C to różnica 40, co daje =100/40=2,5. Proszę nie siać popłochu, że trzeba zmniejszyć temepraturę i rachunki/zużycie ...

18 Dec 2015, 18:50

Cytat Należy szczelnie obudować grzejniki aby powstał " efekt komina " Od dołu chłodne powietrze a górą ciepłe Na przykład kominek po zamknięciu lepiej spala.Stosuję ten system od kilku lat.Polecam. Treść artykułu jest ...

Gość zen

18 Dec 2015, 13:38

Należy szczelnie obudować grzejniki aby powstał " efekt komina " Od dołu chłodne powietrze a górą ciepłe Na przykład kominek po zamknięciu lepiej spala.Stosuję ten system od kilku lat.Polecam.

Gość Ed

17 Dec 2015, 12:28

Podobno rolety zewnętrzne nic nie dają tzn nie zatrzymują wcale ciepła. A u Was jak jest? Są w ogóle jakieś zauważalne różnice?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!