Jakie są zasady ekonomicznego ogrzewania?

Jakie są zasady ekonomicznego ogrzewania?

Odpowiedź eksperta: Czasem wystarczy zastosować się do tych 5 zasad ekonomicznego ogrzewania, aby pieniądze "same" nie uciekały.

5 zasad ekonomicznego ogrzewania

  • Nie przegrzewajmy pomieszczeń - każdy jeden stopień w górę oznacza o 6% większe wydatki na ogrzewanie.
  • Regulatory pokojowe i termostaty sterujące pracą kotła umieszczać należy w miejscach, w których nie są one narażone na przypadkowe oziębianie (np. bezpośrednio przy drzwiach wejściowych) ani ogrzewanie (np. na ścianie kominowej czy w miejscu, gdzie operuje słońce). Dużo wygodniejsze są sterowniki bezprzewodowe, bo można przestawiać je w zależności od chwilowych potrzeb.
  • Dbajmy o to, by grzejniki nie były niczym zastawione ani przesłonięte. Nie chodzi przy tym jedynie o zapewnienie dostępu powietrza, lecz także o to, by mogły one przekazywać ciepło do otoczenia przez promieniowanie. Przesłonięte nie mogą być również głowice termostatyczne grzejników.
  • Okiennice, żaluzje lub rolety, w sezonie grzewczym należy o zmierzchu zamykać (opuszczać). Warto zainwestować w system wykonujący to samoczynnie.
  • Prawidłowe wietrzenie mieszkania polega na krótkotrwałym otwarciu okna (okien) na całą szerokość, przy czym trzeba jednocześnie zamknąć zawory termostatyczne na grzejnikach. Chodzi o to, by wymienić całe powietrze na świeże (które nagrzeje się bardzo szybko), nie wyziębiając jednak pomieszczeń. Pozostawianie okien uchylonych jest nieefektywne i skutkuje dużymi stratami ciepła.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Junkers (Bosch)

Komentarze

TV BudujemyDom
10-10-2018 15:11
 
zenek
29-09-2018 07:58
Dnia 18.12.2015 o 18:50, Parkiet Komplex napisał: Żaluzje ograniczają ruch powietrza przed szybą zmniejszając ilość przejmowanego ciepła, ponadto zmniejszają możliwość emisji ciepła poprzez promieniowanie, co ma miejsce podczas bezchmurnych nocy. Szczerze ...
Gość greg24
28-09-2018 10:14
Drogi autorze, proszę się douczyć. Dotyczy pierwszego punktu - zmiana temperatury o 1st.C to ok. 2,5% różnicy mocy. Dlaczego? Projektuje się do -20, a domowa przy 20st.C to różnica 40, co daje =100/40=2,5. Proszę nie siać popłochu, że trzeba zmniejszyć temepraturę i rachunki/zużycie ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz