Typ grzejnika a miejsce montażu i zastosowanie

Typ grzejnika a miejsce montażu i zastosowanie

Odpowiedź eksperta: Przy wyborze i instalowaniu grzejników ściennych powinniśmy brać pod uwagę dostosowanie ich do istniejącej lub projektowanej instalacji c.o. oraz możliwości zamontowania w optymalnych miejscach, co zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniu.

Grzejniki płytowe

Grzejniki płytowe należą do najczęściej instalowanych, co zawdzięczają estetycznemu wyglądowi i wysokiej efektywności przekazywania ciepła. Dostępne są w kilku wersjach, różniących się liczbą płyt grzejnych (jedno-, dwu – i trzypłytowe) oraz sposobem podłączenia (przyłącza dolne lub boczne). Powinny być montowane w zamkniętych systemach ogrzewania – ze względu na przyspieszoną korozję, gdy woda obiegowa ma kontakt z powietrzem. Grzejniki z podłączeniem dolnym wyposażone są w zawór regulacyjny, przystosowany do zamontowania głowicy termostatycznej.

 

Przy takim sposobie zasilania, połączenie z rurami wykonuje się przy użyciu zestawu prostego lub kątowego, z zaworami odcinającymi, co pozwala na zdemontowanie grzejnika bez konieczności spuszczania wody z całej instalacji.

Grzejniki członowe

Grzejniki członowe z żeliwa lub aluminium składają się z łączonych segmentów, które można montować w zestawy różnej długości. Montowane są głównie w instalacjach typu otwartego, gdyż charakteryzują się wysoką odpornością na korozję. Grzejniki żeliwne są ciężkie, dlatego nie mogą być montowane na ściankach o słabej wytrzymałości, np. z płyt gipsowo-kartonowych

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe, ze względu na sposób przekazywania ciepła, instalowane są często jako kanałowe pod sięgającymi podłogi oknami lub za meblami, także w kuchni i łazience. W przypadku montowania na ścianach powinny być od góry osłonięte półką, która skieruje strumień ciepłego powietrza do wnętrza pomieszczenia. Są stosunkowo lekkie, więc bez obawy można je wieszać również na ściankach w systemach lekkiej zabudowy. 

Grzejniki ozdobne

Grzejniki ozdobne – montowane najczęściej w łazienkach – pełnią jednocześnie funkcję suszarki do ręczników. Mogą być wyposażone dodatkowo w grzałkę elektryczną, co umożliwia ogrzewanie łazienki, gdy instalacja centralnego ogrzewania jest wyłączona. Jest to wygodny sposób na dogrzanie łazienki, czy też uzyskanie efektu „ciepłego ręcznika”.

Redakcja BD
fot. Zehnder

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz