Odpowiedź eksperta: Z opisu wynika, że instalacja grzewcza sterowana jest jedynie poprzez włączanie i wyłączanie kotła, co w przypadku ogrzewania podłogowego nie zapewnia skutecznej regulacji temperatury pomieszczeń.
Duża bezwładność cieplna podłogówki sprawia, że przez dłuższy czas utrzymywana jest stała temperatura w pomieszczeniu, mimo wyłączenia obiegu grzewczego, ale tam gdzie są grzejniki ścienne - robi się wtedy chłodno. Konieczne będzie rozdzielenie obiegu ogrzewania grzejnikowego i podłogowego oraz przeniesienie termostatu sterującego pracą kotła do pomieszczenia z grzejnikami.
W obiegu podłogowym należy zamontować dodatkową pompę z zaworem mieszającym, sterowanym programowanym termostatem czasowym. Sygnał nadrzędny, o włączeniu lub wyłączeniu kotła, pochodzić będzie z termostatu pokojowego, umożliwiając utrzymanie pożądanej temperatury w całym domu.
Zależnie od aktualnego zapotrzebowania na ciepło w obiegu podłogowym, zawór mieszający będzie dozował gorącą wodę z kotła, a porę obniżenia temperatury na noc powinni się ustawić z dobranym doświadczalnie wyprzedzeniem, aby rano parter zdążył się dostatecznie nagrzać.
Z kolei regulację temperatury w obiegu grzejnikowym zapewnią termostaty przygrzejnikowe, których nastawienie można indywidualnie dostosować do wymaganej temperatury pomieszczenia.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Moduł mieszający stosowany w instalacji ogrzewania podłogowego. (fot. Afriso)
Termostat pokojowy umożliwia precyzyjne sterowanie pracą kotła grzewczego zależnie od pożądanej temperatury w pomieszczeniach. (fot. Immergas)
Redakcja BD