Jak wyregulować ogrzewanie w starym domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wyregulować ogrzewanie w starym domu?

Mam problem z ogrzewaniem w niedawno kupionym, kilkunastoletnim domu. Na parterze jest ogrzewanie podłogowe, na piętrze grzejniki ścienne. Czujnik sterujący pracą kotła zamontowano na dole i czasem zdarza się, że kocioł wyłącza się, nawet gdy na górze jest zbyt zimno. W nocy chciałbym ograniczyć ogrzewanie dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da się to jakoś sensownie wyregulować?

aktualizacja: 2022-08-04 06:00:57

Odpowiedź eksperta: Z opisu wynika, że instalacja grzewcza sterowana jest jedynie poprzez włączanie i wyłączanie kotła, co w przypadku ogrzewania podłogowego nie zapewnia skutecznej regulacji temperatury pomieszczeń.

Duża bezwładność cieplna podłogówki sprawia, że przez dłuższy czas utrzymywana jest stała temperatura w pomieszczeniu, mimo wyłączenia obiegu grzewczego, ale tam gdzie są grzejniki ścienne - robi się wtedy chłodno. Konieczne będzie rozdzielenie obiegu ogrzewania grzejnikowego i podłogowego oraz przeniesienie termostatu sterującego pracą kotła do pomieszczenia z grzejnikami.

W obiegu podłogowym należy zamontować dodatkową pompę z zaworem mieszającym, sterowanym programowanym termostatem czasowym. Sygnał nadrzędny, o włączeniu lub wyłączeniu kotła, pochodzić będzie z termostatu pokojowego, umożliwiając utrzymanie pożądanej temperatury w całym domu.

Zależnie od aktualnego zapotrzebowania na ciepło w obiegu podłogowym, zawór mieszający będzie dozował gorącą wodę z kotła, a porę obniżenia temperatury na noc powinni się ustawić z dobranym doświadczalnie wyprzedzeniem, aby rano parter zdążył się dostatecznie nagrzać.

Z kolei regulację temperatury w obiegu grzejnikowym zapewnią termostaty przygrzejnikowe, których nastawienie można indywidualnie dostosować do wymaganej temperatury pomieszczenia.

Moduł mieszający stosowany w instalacji ogrzewania podłogowego
Moduł mieszający stosowany w instalacji ogrzewania podłogowego. (fot. Afriso)
Termostat pokojowy umożliwia precyzyjne sterowanie pracą kotła grzewczego zależnie od pożądanej temperatury w pomieszczeniach
Termostat pokojowy umożliwia precyzyjne sterowanie pracą kotła grzewczego zależnie od pożądanej temperatury w pomieszczeniach. (fot. Immergas)

Redakcja BD

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!