Jak wyregulować ogrzewanie w starym domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wyregulować ogrzewanie w starym domu?

Mam problem z ogrzewaniem w niedawno kupionym, kilkunastoletnim domu. Na parterze jest ogrzewanie podłogowe, na piętrze grzejniki ścienne. Czujnik sterujący pracą kotła zamontowano na dole i czasem zdarza się, że kocioł wyłącza się, nawet gdy na górze jest zbyt zimno. W nocy chciałbym ograniczyć ogrzewanie dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da się to jakoś sensownie wyregulować?

Odpowiedź eksperta: Z opisu wynika, że instalacja grzewcza sterowana jest jedynie poprzez włączanie i wyłączanie kotła, co w przypadku ogrzewania podłogowego nie zapewnia skutecznej regulacji temperatury pomieszczeń.

Duża bezwładność cieplna podłogówki sprawia, że przez dłuższy czas utrzymywana jest stała temperatura w pomieszczeniu, mimo wyłączenia obiegu grzewczego, ale tam gdzie są grzejniki ścienne - robi się wtedy chłodno. Konieczne będzie rozdzielenie obiegu ogrzewania grzejnikowego i podłogowego oraz przeniesienie termostatu sterującego pracą kotła do pomieszczenia z grzejnikami.

W obiegu podłogowym należy zamontować dodatkową pompę z zaworem mieszającym, sterowanym programowanym termostatem czasowym. Sygnał nadrzędny, o włączeniu lub wyłączeniu kotła, pochodzić będzie z termostatu pokojowego, umożliwiając utrzymanie pożądanej temperatury w całym domu.

Zależnie od aktualnego zapotrzebowania na ciepło w obiegu podłogowym, zawór mieszający będzie dozował gorącą wodę z kotła, a porę obniżenia temperatury na noc powinni się ustawić z dobranym doświadczalnie wyprzedzeniem, aby rano parter zdążył się dostatecznie nagrzać.

Z kolei regulację temperatury w obiegu grzejnikowym zapewnią termostaty przygrzejnikowe, których nastawienie można indywidualnie dostosować do wymaganej temperatury pomieszczenia.

Moduł mieszający stosowany w instalacji ogrzewania podłogowego
Moduł mieszający stosowany w instalacji ogrzewania podłogowego. (fot. Afriso)
Termostat pokojowy umożliwia precyzyjne sterowanie pracą kotła grzewczego zależnie od pożądanej temperatury w pomieszczeniach
Termostat pokojowy umożliwia precyzyjne sterowanie pracą kotła grzewczego zależnie od pożądanej temperatury w pomieszczeniach. (fot. Immergas)

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje