W odróżnieniu od ogrzewania opartego o grzejniki w ogrzewaniu podłogowym już niewielkie, kilkustopniowe różnice temperatury płyty grzewczej mogą mieć duże znaczenie dla temperatury w pomieszczeniu. A właśnie takiej skali różnice można osiągnąć zmieniając rozstaw przewodów w płycie grzewczej.
Rozstaw przewodów zwykle zawiera się w przedziale od 0,15 do 0,30 metra. Należy mieć na uwadze, że odległość między przewodami w płycie nie jest jedynym, ważnym parametrem wpływającym na temperaturę w pomieszczeniu. Oprócz tego są to również m.in.: temperatura wody zasilającej układ, grubość i współczynnik przewodzenia jastrychu w którym zainstalowane są rury, grubość i współczynnik przewodzenia warstwy wykończeniowej podłogi.
Duża liczba parametrów mających wpływ na wynikową temperaturę w pomieszczeniu powoduje, że aby mieć pewność optymalnej ekonomicznie i technicznie pracy systemu, należy ogrzewanie podłogowe wykonać zgodnie z projektem uwzględniającym wszystkie oczekiwania i ograniczenia związanymi z konkretnym pomieszczeniem.
Obecnie projektanci dysponują wieloma narzędziami wspomagającymi projektowanie. Pozwalają one bez problemu projektować złożone układy ogrzewania zawierające zarówno grzejniki jak i ogrzewanie podłogowe.
Adam Kot
Menedżer Produktów Instalacje Wewnętrzne PIPELIFE
- Jak zmierzyć rozstaw przyłączy grzejnika?
- Klasyka sprawdzona przez miliony - czy grzejnik aluminiowy może pasować do każdego wnętrza?
- Jak zbudowany jest grzejnik niskotemperaturowy?
- Grzejniki elektryczne Bursa