Przyczyny niedogrzewania pomieszczeń w domu

Przyczyny niedogrzewania pomieszczeń w domu

Mam problem z uzyskaniem zadowalającej temperatury w niektórych pomieszczeniach, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno (poniżej -10°C). Dom kupiłem od poprzedniego właściciela w ubiegłym roku, a zapewniał on, że centralne ogrzewanie nie sprawia kłopotów. Co może być przyczyną niedogrzewania?

Odpowiedź eksperta: W razie wystąpienia takich problemów przyczyną może być niedostateczna moc kotła, niewydolna pompa obiegowa albo zła regulacja lub zapowietrzenie grzejników.

Przy nominalnej mocy ogrzewania różnica temperatury pomiędzy zasilaniem i powrotem wody do kotła powinna wynosić 15-20°C. Jeśli różnica jest znacznie mniejsza można podejrzewać zbyt szybki przepływ wody w instalacji (zła regulacja pompy obiegowej). Gdy jest większa, przyczyną może być zbyt mała moc kotła.

Częściej jednak powodem kłopotów jest zła regulacja instalacji albo wadliwe działanie grzejników. Najczęstszą przyczyną niesprawności grzejnika jest zapowietrzenie. Wtedy tylko część jego powierzchni jest ciepła, a niekiedy można też usłyszeć odgłosy przepływu wody. Problem ten łatwo usunąć odkręcając odpowietrznik aż do momentu gdy wypłynie woda, nie zapominając jednocześnie o wyrównaniu ciśnienia w instalacji (trzeba uzupełnić ubytek wody).

Zdarza się, że grzejnik jest zimny z powodu zablokowania zaworu regulacyjnego. Delikatne opukiwanie oraz kilkakrotne otwarcie i zamknięcie zaworu za pomocą głowicy termostatycznej może przynieść pożądany skutek, ale gdy to nie pomoże potrzebna będzie interwencja hydraulika.

Chłodniejsze niektóre grzejniki, zwłaszcza gdy są najbardziej oddalone od kotła mogą świadczyć o nieprawidłowej regulacji instalacji. Zawory grzejnikowe są tzw. zaworami podwójnej regulacji.

Poza możliwością zmiany przepływu za pomocą głowicy termostatycznej zawór ma jeszcze nastawę wstępną. Zmieniając ją w poszczególnych zaworach instalator uzyskuje równomierny przepływ przez wszystkie grzejniki, niezależnie od ich odległości od kotła. Niestety bardzo często wykonawcy tego nie robią.

Redakcja BD
fot. otwierająca: KFA Armatura

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

bobiczek
03-12-2015 09:54
Zgadza się. Mam dokładnie takie. Doczytałem już o tych nastawach wcześniej, nie wiem tylko jakie ma być ich położenie. Tzn gdzie i w którym miejscu mają być te cyfry, bo tam nie widzę żadnej strzałki ani cechy. W którym miejscu ma być to zero, 1,2 itd.Poza tym próbowałem podważać ...
Barbossa
03-12-2015 00:17
masz zawory termostatyczneodkręć je"pod nimi" są nastawy wstępneone regulują właściwe przepływynp takie
bobiczek
02-12-2015 12:07
Cytat Kryzowanie - 95% "hydraulików" montuje zawory termostatyczne z nastawą "półkową N", bo nie ma pojęcia o koniecznych nastawach. Niestety. No właśne.To "kryzowanie"...Moje grzejniki od kilku sezonów gorące górą, zimne ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz