Jak wymienić grzejniki stalowe na aluminiowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wymienić grzejniki stalowe na aluminiowe?

Wymieniam stare grzejniki żeliwne na aluminiowe i mam pytanie - jak połączyć je w większe zestawy, np. w dużym pokoju potrzebuję 15 żeberek, a w sypialniach 12, gdy w sprzedaży są zestawy po 10 elementów. Czy samodzielnie można odkręcić pojedyncze żeberka i ponownie skręcić? Jak to zrobić?

aktualizacja: 2019-03-19 12:42:57

Odpowiedź eksperta: Grzejniki aluminiowe szybko się nagrzewają, co ułatwia sterowanie pracą instalacji grzewczej. Produkowane są w formie pojedynczych odlewanych ciśnieniowo żeber scalanych złączkami gwintowanymi w zestawy handlowe, najczęściej 5-10 elementów. Niektórzy handlowcy oferują też zestawy skręcane na zamówienie, dostosowujące wielkość grzejnika do konkretnych wymagań. Taki grzejnik można zmontować samodzielnie, dysponując specjalnym kluczem, złączkami z gwintem lewym i prawym oraz uszczelkami.

Oddzielenie żeberek od zestawu polega na naprzemiennym odkręcaniu złączek co ½-1 obrót w obu kanałach. Należy przy tym zwracać uwagę na właściwy kierunek obrotów - gdy klucz wkładamy od strony gwintu prawego, rozkręcamy obrotami w lewo. Po rozłączeniu wymieniamy uszczelki i składamy nowy zestaw, wkręcając równomiernie złączki z uszczelkami - początkowo ręką na zewnątrz, później kluczem wkładanym naprzemiennie w kanały montażowe.

Przed podłączeniem grzejnika do instalacji, warto sprawdzić szczelność połączeń, wykorzystując sprężone powietrze bądź wodę pod ciśnieniem. Do połączenia z instalacją potrzebne będą jeszcze 4 korki zamykające kanały (dwa z lewym i dwa z prawym gwintem) z otworami do wstawienia odpowietrznika, zaślepki i armatura przyłączeniowa.

W przypadku rur o średnicy powyżej ½ cala, korki z większymi otworami od strony zasilania muszą mieć właściwy gwint (lewy bądź prawy).

Redakcja BD
Na zdjęciu: Grzejniki aluminiowe - ze względu na dużą przewodność cieplną aluminium - szybko się nagrzewają, co zdecydowanie ułatwia sterowanie pracą instalacji grzewczej. (fot. Fondital)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny