Jak wymienić grzejniki stalowe na aluminiowe?

Jak wymienić grzejniki stalowe na aluminiowe?

Wymieniam stare grzejniki żeliwne na aluminiowe i mam pytanie - jak połączyć je w większe zestawy, np. w dużym pokoju potrzebuję 15 żeberek, a w sypialniach 12, gdy w sprzedaży są zestawy po 10 elementów. Czy samodzielnie można odkręcić pojedyncze żeberka i ponownie skręcić? Jak to zrobić?

Odpowiedź eksperta: Grzejniki aluminiowe szybko się nagrzewają, co ułatwia sterowanie pracą instalacji grzewczej. Produkowane są w formie pojedynczych odlewanych ciśnieniowo żeber scalanych złączkami gwintowanymi w zestawy handlowe, najczęściej 5-10 elementów. Niektórzy handlowcy oferują też zestawy skręcane na zamówienie, dostosowujące wielkość grzejnika do konkretnych wymagań. Taki grzejnik można zmontować samodzielnie, dysponując specjalnym kluczem, złączkami z gwintem lewym i prawym oraz uszczelkami.

Oddzielenie żeberek od zestawu polega na naprzemiennym odkręcaniu złączek co ½-1 obrót w obu kanałach. Należy przy tym zwracać uwagę na właściwy kierunek obrotów - gdy klucz wkładamy od strony gwintu prawego, rozkręcamy obrotami w lewo. Po rozłączeniu wymieniamy uszczelki i składamy nowy zestaw, wkręcając równomiernie złączki z uszczelkami - początkowo ręką na zewnątrz, później kluczem wkładanym naprzemiennie w kanały montażowe.

Przed podłączeniem grzejnika do instalacji, warto sprawdzić szczelność połączeń, wykorzystując sprężone powietrze bądź wodę pod ciśnieniem. Do połączenia z instalacją potrzebne będą jeszcze 4 korki zamykające kanały (dwa z lewym i dwa z prawym gwintem) z otworami do wstawienia odpowietrznika, zaślepki i armatura przyłączeniowa.

W przypadku rur o średnicy powyżej ½ cala, korki z większymi otworami od strony zasilania muszą mieć właściwy gwint (lewy bądź prawy).

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Grzejniki aluminiowe - ze względu na dużą przewodność cieplną aluminium - szybko się nagrzewają, co zdecydowanie ułatwia sterowanie pracą instalacji grzewczej. (fot. Fondital)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz