Montaż grzejników dekoracyjnych w łazience

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Montaż grzejników dekoracyjnych w łazience

Dobrze dobrany grzejnik to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki, a jego rola w ostatnich latach bardzo się zmieniła. Dziś wybieramy nie tylko funkcjonalność, liczy się również wygląd i oryginalność. Ma on współgrać z charakterem pomieszczenia oraz wpływać na jego estetykę. Podpowiadamy w jaki sposób dobierać i montować w łazienkach grzejniki dekoracyjne. Przedstawiamy też kilka najciekawszych rozwiązań bazując na modelach, które prezentuje firma Radeco.

aktualizacja: 2020-12-14 09:26:55
Alplast-Radeco

Do niedawna w łazienkach montowano grzejniki drabinkowe, są praktyczne - powiesimy na nich ręcznik czy piżamę - a do tego, dzięki lekkiej ażurowej konstrukcji nie przytłaczają pomieszczenia. Obecnie oprócz tego typu grzejników, pojawiły się inne rozwiązania o oryginalnych formach i dodatkowych zastosowaniach. Po zamontowaniu mogą one dzielić przestrzeń, przesłaniać niektóre elementy wyposażenia inne eksponować, a także służyć jako dekoracja.

Gdzie i w jaki sposób zamontować grzejnik?

Przy wyborze grzejnika najbardziej istotnymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę są jego rozmiar, ale także moc i wygląd zewnętrzny. Warto zastanowić się także nad typem grzejnika. Możemy wyróżnić trzy.

Wodne są podłączone do instalacji centralnego ogrzewania - oddają ciepło tylko w sezonie jesienno-zimowym.

Wodno-elektryczne są bardziej uniwersalne bo mają dodatkową grzałkę elektryczną, z której możemy korzystać o każdej porze roku.

Z kolei grzejniki elektryczne działają bardziej na zasadzie suszarki - można używać ich cały czas, susząc na nich np. mokre ręczniki czy ubrania. Ich zaletą jest łatwość montażu, bo do łazienki wystarczy podprowadzić tylko instalację elektryczną. Jeśli chodzi o materiał, to najczęściej możemy wybierać spośród grzejników aluminiowych, miedzianych bądź stalowych, ale na rynku możemy dostać także urządzenia, będące połączeniem różnych materiałów, czasami tak egzotycznych jak np. kamień naturalny czy szkło.

Ozdobne grzejniki łazienkowe zwykle montuje się w najchłodniejszej strefie pomieszczenia: przy oknie lub - jeśli go w łazience nie ma - w sąsiedztwie drzwi. Nie warto zakładać ich przy kratce wentylacyjnej, bo wówczas ogrzane powietrze szybko wydostanie się poza pomieszczenie.

Kolejna zasada jest taka, że powinny być oddalone o przynajmniej kilkanaście centymetrów (min. 10-15 cm) od podłogi, ściany oraz parapetu, aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. W przypadku montażu grzejnika na wewnętrznej ściance gipsowo-kartonowej, należy zaplanować dodatkowy stelaż, który utrzyma ciężar urządzenia i dochodzących do niego rur doprowadzających wodę.

Ważną kwestią jest moc grzewcza. Aby zapewnić w pomieszczeniu temperaturę do 25°C moc grzejnika musi wynosić 100-130 W na każdy metr kwadratowy powierzchni podłogi. Jeśli pomieszczenie jest słabo wyizolowane, a na grzejnikach będziemy suszyć mokre rzeczy, zwiększmy ich moc o dodatkowe 15-20%. Przy większych, narożnych łazienkach z oknem jeden dekoracyjny grzejnik może okazać się niewystarczający. Wówczas warto pomyśleć o dodatkowym źródle ogrzewania. Może to być np. ogrzewanie podłogowe.

Dekoracyjne grzejniki łazienkowe w domu (fot. Alplast) 

Grzejniki montowane równolegle lub prostopadle do ściany

Dekoracyjne grzejniki łazienkowe najczęściej mocuje się tak, że przylegają do ściany równolegle, jednak jest możliwy montaż prostopadły, czyli jedna strona grzejnika zostaje przy ścianie a drugą odsuwamy tak aby powierzchnia przednia/tylna grzejnika była ustawiona prostopadle do ściany. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, przede wszystkim stwarza zupełnie nowe możliwości w kwestii aranżacji przestrzeni. Zamontowany w ten sposób grzejnik można wykorzystać jako parawan oddzielający strefę sanitarną od kąpielowej, ściankę działową czy zabudowę wanny. Niestety, aby umocować grzejnik dekoracyjny prostopadle, potrzebne są do tego specjalne mocowania, które mają w ofercie tylko nieliczni producenci.

Grzejniki dekoracyjne instaluje się stosując podłączenie boczne lub dolne. Sposób podłączenia w znacznej mierze zależy od tego, jak poprowadzona jest instalacja. Może ona przebiegać w bruzdach ściennych lub być ukryta w podłodze. Niektóre grzejniki można podłączyć tylko z boku, inne krzyżowo lub od dołu. Przy podłączeniu dolnym obydwie rury (zasilającą i powrotną) podłącza się do króćców u dołu drabinki, z prawej lub lewej strony. W grzejnikach płytowych przewód zasilający znajduje się po wewnętrznej stronie natomiast zasilający jest przy zewnętrznej krawędzi. W połączeniu bocznym rurę zasilającą oraz powrotną prowadzi się w bruzdach ściennych i podłącza do króćców znajdujących się z prawej lub lewej strony grzejnika.

Najciekawsze rozwiązania na rynku grzejników dekoracyjnych

Na rynku jest wiele modeli łazienkowych grzejników dekoracyjnych. Bardzo ciekawe rozwiązania proponuje firma Radeco, mająca w ofercie zarówno urządzenia elektryczne, wodno-elektryczne jak i wodne. Może ona pochwalić się modelem Wall, który - co ciekawe - wcale nie wygląda jak grzejnik, tylko jak... fototapeta. Wykonany jest on ze stalowej tafli, która może być pomalowana w dowolny sposób lub oklejona specjalną folią. Układ relingów i wieszaków wykonywany jest zgodnie z preferencjami klienta.

Innym niezwykle ciekawym modelem jest Albero LED. Jest to grzejnik panelowy wykonany z odpowiednio uformowanej stalowej blachy i rzeźbionego szkła. Dodatkowo jest on podświetlany ledami. Klient może wybrać zarówno kolor szyby, jak i obudowy. Albero LED jest podłączany od dołu. Dostępny jest w wersji elektrycznej, lub elektryczno-wodnej.

Grzejnik dekoracyjny Spider Bis
Grzejnik dekoracyjny Spider Bis

Zdecydowanie najprostszą, można powiedzieć klasyczną formę mają dekoracyjne grzejniki drabinkowe Radeco Loft. Mogą one zostać pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, a także przy użyciu farb strukturalnych Radeco.

Do grzejników dostępne są także wieszaki. Aby stworzyć kontrast kolorystyczny można zamówić je w innym kolorze. Oczywiście Radeco ma w swojej ofercie także inne ciekawe modele, wśród których są również grzejniki przeznaczone do łazienek dziecięcych (www.radeco.com.pl). Na wszystkie udzielana jest 5-letnia gwarancja.

Dekoracyjny grzejnik drabinkowy Radeco Loft
Dekoracyjny grzejnik drabinkowy Radeco Loft

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Martini

13 Feb 2021, 14:26

Bardzo decoracyje b. ladne.. Bravo

Gość roman

30 Nov 2020, 11:27

super rozwiązanie podoba mi się pozdrawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły