Grzejniki kanałowe - rodzaje, budowa, zastosowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Grzejniki kanałowe - rodzaje, budowa, zastosowanie

W pobliżu najmodniejszych obecnie dużych, sięgających do samej podłogi okien i panoramicznych drzwi tarasowych nie ma miejsca na grzejniki ścienne. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas skorzystanie z modeli kanałowych, ukrytych w podłodze. Oddają ciepło głównie przez konwekcję, powstaje wtedy z ogrzanego powietrza kurtyna przed chłodnymi przeszkleniami. Mają dużą moc, można więc poprzez ich stosowanie zrekompensować nawet znaczne straty ciepła.

Grzejniki kanałowe są rodzajem konwektorów, które montuje się w kanałach w podłodze. Działają szybko i efektywnie. System kanałów grzewczych rozlokowanych wzdłuż dużych przeszkleń ogrzewa wnikające w głąb pomieszczenia chłodne powietrze, a także formuje jakby kurtynę z ciepłego powietrza, ponadto osuszając szyby - zapobiega ich parowaniu. Jedynym widocznym elementem jest podest (kratka), wpasowana w posadzkę.

Niektóre typy urządzeń można wykorzystać jako system chłodzenia pomieszczeń, jeśli tylko wyposażone są w odpowiednią funkcję.

Infografika: Zalety grzejników kanałowych
Infografika: Zalety grzejników kanałowych

Jeżeli planuje się montaż takich grzejników, już podczas wykonywania wylewek trzeba przygotować głębokie kanały, a przy aranżowaniu wnętrz - pamiętać, aby przed nimi nie ustawić żadnej bariery, która utrudniałaby przepływ ogrzanego powietrza. Taką przeszkodą może być nie tylko zabudowa, ale i ciężkie meble. Na przykład wypoczynkowy narożnik, oddzielający strefę relaksu od jadalnej, będzie stał na drodze ruchu ciepła.

Elementy systemu kanałowego to wanna, wymiennik, podest i jego obramowanie.

Budowa systemu kanałowego
Budowa systemu kanałowego. (fot. REGULUS®-system)

Właściwe miejsce na grzejnik kanałowy

Grzejniki kanałowe projektuje się zwykle wzdłuż okien i drzwi wychodzących na taras oraz wzdłuż wszystkich innych przeszklonych fragmentów ścian budynków.

Optymalne jest takie rozlokowanie tych urządzeń, aby ich długość przewyższała szerokość przeszkleń, wzdłuż których będą one działać. Konwektory kanałowe montowane są także w narożnikach i wzdłuż wewnętrznych ścian pomieszczeń.

Na ogół projektuje się je w salonie ze szklanymi ścianami lub szerokimi oknami tarasowymi, w wiatrołapie z wysokim nieotwieranym fiksem oraz wszędzie tam, gdzie nie ma ogrzewania podłogowego i nie ma możliwości zastosowania grzejników ściennych.

Przyjmuje się, że odległość grzejnika kanałowego od przeszklonej przegrody (np. prowadzącej na taras) powinna wynosić 20-30 cm.

Grzejnik kanałowy umieszczony przed szerokim przeszkleniem
Grzejniki kanałowe najczęściej planuje się w pomieszczeniach z szerokimi przeszkleniami sięgającymi posadzki. (fot. Verano)

Wymiennik kanałowy

Wymiennik kanałowy zawiera dwa układy: wodny i oddawania ciepła. Ten pierwszy to wymiennik miedziany - pakiet równomiernie rozmieszczonych, poziomych rur grzejnych, spiętych na końcach kolektorami zbiorczymi. Drugi zaś to pionowe lamele z blachy aluminiowej, zespolone z poziomymi rurami miedzianymi. Stanowią one gęste ożebrowanie rur, formują kanały konwekcyjne.

Wanna

Wanna wytwarzana jest z blachy ocynkowanej pomalowanej farbą. Każdy taki element wyposażony jest w system regulacji wysokości, ułatwiający jego prawidłowe ustawienie w odniesieniu do wysokości posadzki. Przy wykonywaniu wylewki należy korzystać z rozpórek montażowych, aby uniknąć zdeformowania blaszanej wanny przez napierającą wylewkę.

Płytkie wanny (8 cm), można instalować także w stropie między kondygnacjami.

Podest

Podesty ażurowe wykonywane są jako sztywne lub zwijane, drewniane (dębowe lub bukowe) i aluminiowe. Szczeble ułożone są w poprzek osi kanału. Mogą mieć różny kształt, np. kości, listwy. Dystans między szczeblami wynosi od kilku do kilkunastu mm. Warianty zwijane ułatwiają dostęp do wnętrza kanału podczas czyszczenia, a także przechowywanie, po zastąpieniu go podestem posezonowym. Na zamówienie oferowane są wersje ze szczeblami ułożonymi wzdłuż osi kanału.

Drewniane zabezpieczane są bezbarwnym lakierem. Proponowane są o szerokości 25, 30, 35 cm i długości 60-500 cm (co 10 cm). Na ogół bez dopłaty można zamówić ruszt w dowolnym kolorze. Niewiele droższe są odmiany wykończone farbami metalicznymi i strukturalnymi.

Podest drewniany z listewkami w kształcie kości
Podest drewniany z listewkami w kształcie kości (fot. REGULUS®-system)

Podesty aluminiowe standardowo malowane są na kolor srebrny albo na dobrany z palety RAL. Mogą być anodowane. Jest to proces elektrochemiczny, polegający na wytworzeniu na ich powierzchni warstwy tlenku glinu, która zwiększa odporność na korozję, ścieranie oraz działanie czynników chemicznych. Do wyboru jest kilka wersji kolorystycznych, np. inox, czarny.

Podesty aluminiowe do grzejników kanałowych
Podesty aluminiowe dostępne są np. w szerokości 25, 30, 35 cm i długości 60-350 cm (co 10 cm). (fot. REGULUS®-system)

Po zakończeniu sezonu grzewczego - podest ażurowy wymienia się na pełny, który całkowicie zasłania kanał i chroni jego wnętrze przed zabrudzeniem. Wypełnia się go materiałem, z którego wykonana jest posadzka.

Podesty zwijane ułatwiają dostęp do wnętrza kanału podczas sprzątania. (fot. REGULUS®-system)
Grzejnik kanałowy: Ażurowy podest sztywny
Ażurowy podest sztywny. (fot. Jaga)
Grzejnik kanałowy: Podest pełny
Podest pełny. (fot. REGULUS®-system)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Modele z wentylatorem

Wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz innych niskotemperaturowych źródeł ciepła, większym zainteresowaniem cieszą się grzejniki kanałowe z wentylatorem.

Pracują dynamicznie - umożliwiają szybkie uruchamianie i przerywanie ogrzewania, a także łatwe sterowanie jego intensywnością. Aby ich działanie było efektywne, ogrzane powietrze powinno jak najszybciej opuścić kanał grzewczy.

Wymuszenie ruchu powietrza przez - umieszczony w kanale, cicho pracujący - wentylator powoduje znaczne zwiększenie mocy grzewczej zestawu. Ponadto ten element umożliwia zastosowanie mniejszego, płytszego grzejnika oraz funkcjonowanie ze zmienną dynamiką (regulacja obrotów). Moc wentylatorów wynosi od kilku do kilkunastu watów. Natomiast głośność ich pracy w odległości 1 m nad grzejnikiem to ok. 20 dB (granica szeptu).

Grzejnik kanałowy z wentylatorem - budowa
Grzejnik kanałowy z wentylatorem. (fot. REGULUS®-system)

Użytkowanie

Gromadzenia się kurzu i innych zanieczyszczeń we wnęce na grzejnik kanałowy nie jest problemem, ponieważ są one tak skonstruowane, żeby po zdjęciu podestu (kratki osłaniającej) czyścić je odkurzaczem. Natomiast poza sezonem zimowym, gdy ogrzewanie nie jest potrzebne, za to często korzystamy z wyjścia na taras, wnękę zasłania się szczelną zaślepką, dopasowaną do pokrycia posadzki. Grzejnik jest więc zabezpieczony przed piaskiem i innymi zanieczyszczeniami, przynoszonymi na butach z ogrodu.

Drugi potencjalnie istotny problem to tzw. przypiekanie kurzu. Rzeczywiście, pod wpływem kontaktu z rozgrzaną powierzchnią kurz zostaje przypieczony, stając się jeszcze silniejszym czynnikiem alergizującym. Jednak w praktyce ten problem dotyczy tylko starych instalacji o bardzo wysokiej temperaturze wody.

Grzejnik kanałowy
Kurz i inne zanieczyszczenia gromadzące się we wnęce na grzejnik usuwa się odkurzaczem po zdjęciu podestu. (fot. Verano)
Grzejnik kanałowy narożny (fot. z lewej) i w kształcie łuku (fot. z prawej). (fot. Kermi)

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: REGULUS®-system

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA