Wybieramy rodzaj posadzki: drewno, panele, płytki, a może wykładzina?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wybieramy rodzaj posadzki: drewno, panele, płytki, a może wykładzina?

Wybierając posadzkę warto zwrócić uwagę, by była nie tylko estetyczna, ale też dopasowana do warunków, jakie będą panowały we wnętrzu, trwała i łatwa w czyszczeniu.

aktualizacja: 2020-06-30 07:24:39
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są rodzaje posadzek drewnianych?
  • Jakie są zalety paneli podłogowych?
  • Do jakich pomieszczeń wybrać posadzkę z płytek ceramicznych i kamiennych?
  • Do jakich pomieszczeń wybrać wykładziny podłogowe?

Rodzaje drewna na posadzkę

Od lat nie słabnie popularność posadzek drewnianych. Materiał ten jest naturalny, ciepły i przyjemny w dotyku. Wygląda efektownie, dlatego z pewnością będzie ozdobą każdego salonu. Zaletą drewna jest też trwałość (w razie potrzeby można je odnawiać, cyklinować i lakierować) oraz dobra izolacyjność termiczna i akustyczna. Ponadto nie przyciąga kurzu, więc świetnie się sprawdza w domach alergików.

Podłogi drewniane wykonuje się z drewna krajowego (przede wszystkim z gatunków liściastych, które są twarde), albo z droższego, ale mniej podatnego na uszkodzenia mechaniczne, bardziej odpornego na wilgoć i ścieranie drewna egzotycznego.

Posadzka drewniana w salonie
Drewno to materiał naturalny, miły w dotyku i elegancki. Nic dziwnego, że od lat nie słabnie popularność wykonanych z niego posadzek. (fot. Jawor Parkiet)

Do wyboru są różne rodzaje podłóg drewnianych:

  • parkiet - tradycyjny rodzaj posadzki, oferowany w kilku odmianach (tradycyjny, lamelowy, przemysłowy, mozaikowy), różniących się wyglądem, przeznaczeniem, sposobem montażu i właściwościami. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na gatunek i klasę materiału (deszczułki oznacza się klasami od I do V). Wygląd i sposób pielęgnacji posadzki zależy od rodzaju jej wykończenia - może być pomalowana lakierem błyszczącym, matowym albo olejem. Do montażu warto zatrudnić doświadczonego parkieciarza;
  • deski - najczęściej z drewna sosnowego, rzadziej świerkowego i jodłowego. Mają grubość co najmniej 28 mm i zwykle są łączone na pióro i wpust;
  • deski warstwowe - zbudowane są z warstw z naturalnego drewna. Są przyjemne w dotyku, wyglądają naturalnie, przypominają tradycyjne deski, ale nie skrzypią. W przeciwieństwie do parkietu i desek, nie mocuje się ich na stałe do podłoża, ale układa (łącząc na pióro i wpust) na matach z pianki polietylenowej albo z miękkich płyt pilśniowych jako posadzkę pływającą.

Panele podłogowe na posadzce - wady i zalety

To posadzki, które w ostatnich latach zrobiły zawrotną karierę. Są tańsze od drewna, ale również estetyczne i trwałe (choć nie można ich odnawiać). Oferowane są w rozmaitej stylistyce - mogą naśladować nowoczesny parkiet z drewna egzotycznego, kamień, tkaninę itp. Są łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ich zaletą jest też szybki i prosty montaż - używając instrukcji można go dość łatwo przeprowadzić samodzielnie. Co ważne, taką posadzkę można użytkować od razu po wykończeniu.

Pamiętajmy jednak, że większości paneli nie należy układać w pomieszczeniach mokrych (kuchnie, łazienki), bo nie są zbyt odporne na wilgoć. Wyjątkiem są produkty winylowe. Podczas wyboru, zwracajmy uwagę na klasę ścieralności i użytkowania oraz to, w jakich rodzajach pomieszczeń mogą być stosowane.

Panele winylowe ze sztywnym rdzeniem mineralnym
Panele winylowe ze sztywnym rdzeniem mineralnym są bardzo podobne do drewna, ale nie wchłaniają wody. Bardzo dobrze nadają się więc do wykończenia podłogi w salonie połączonym z kuchnią. (fot. Arbiton (Decora))
Warstwy podłogi z ogrzewaniem podłogowym, wykończonej panelami winylowymi
Do wykończenia podłogi z ogrzewaniem nadają się tylko niektóre materiały np. panele winylowe. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, czy producent posadzki dopuszcza taką możliwość. (fot. Arbiton (Decora))

Do jakich pomieszczeń wybrać posadzkę z płytek ceramicznych i kamiennych?

Polecane są do kuchni, łazienek, ale też do pomieszczeń gospodarczych. To dlatego, że są odporne na wilgoć i bardzo łatwe w czyszczeniu.

Bogate wzornictwo - rozmaite wymiary, kolory, sposoby wykończenia powierzchni - umożliwiają dopasowanie ich niemal do każdego wystroju. Oferowane są w różnych klasach jakości, odporności na ścieranie i przeciwpoślizgowości. Parametry te mają wpływ na ich cenę. Największą popularnością cieszy się ceramika: gres i terakota. Kamień - granit, bazalt, marmur czy trawertyn - jest sporo droższy, ale prezentuje się efektowniej.

Ułożenie płytek wymaga sporej wprawy, dlatego prace zleca się zazwyczaj fachowcowi.

Układanie płytek ceramicznych na podłodze
Płytki ceramiczne są odporne na wilgoć i bardzo łatwe w czyszczeniu, dlatego świetnie sprawdzają się w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach gospodarczych. (fot. Ceresit)

Do jakich pomieszczeń wybrać wykładziny podłogowe?

Samodzielnie można ułożyć wykładziny dywanowe i gładkie (wystarczy je dokładnie wymierzyć i dociąć, czasami też podkleić). Te pierwsze polecane są do sypialni i pokojów dziecięcych. Wykonane są z kilku warstw, a wierzchnia - runo - produkowane jest z włókien naturalnych, sztucznych lub mieszanych. To właśnie rodzaj zastosowanego włókna ma największy wpływ na cenę, wygląd, jakość oraz przeznaczenie wyrobu.

Wykładziny gładkie, z PVC lub linoleum, najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć i gdzie łatwo się brudzi. To dzięki wierzchniej warstwie ochronnej, która jest odporna na wilgoć i można ją szybko umyć. Wykładziny takie mogą imitować różne materiały - drewno, płytki ceramiczne, blachę, metal. Niektóre wyroby mają właściwości antypoślizgowe albo bakteriostatyczne - mikroorganizmy nie rozwijają się i nie utrzymują się na ich powierzchni.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Baltic Wood

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!