Grzejniki żeliwne - budowa grzejników, wady i zalety

Grzejniki żeliwne - budowa grzejników, wady i zalety

Grzejniki żeliwne są eleganckie, w różnych kształtach i kolorach. Ich modułowość ułatwia dobranie odpowiedniej mocy grzewczej. A przy tym wszystkim, pozostają konkurencyjne cenowo.

Streszczenie artykułu
Grzejniki żeliwne są eleganckie, dostępne w różnych kształtach i kolorach, a ich modułowa budowa pozwala na łatwe dopasowanie mocy grzewczej. Są także konkurencyjne cenowo. Składają się z żeliwnych żeberek połączonych króćcami, co umożliwia tworzenie zestawów o różnej liczbie elementów. Dzięki dużym przekrojom wewnętrznym mają małe opory przepływu, co czyni je idealnymi do instalacji grawitacyjnych. Charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną – wolniej się nagrzewają, ale dłużej utrzymują ciepło. Są trwałe, odporne na korozję i mogą być użytkowane przez około 50 lat. Montaż grzejników żeliwnych wymaga jednak specjalnych zawieszeń ze względu na ich znaczną masę.

Budowa grzejników żeliwnych

Żeliwny kaloryfer żeberkowy należy do grzejników członowych. Składa się z pewnej liczby jednakowych ogniw, zwanych właśnie żeberkami. W tradycyjnej wersji, najprostszej i najbardziej znanej każde z nich ma postać jednolitego bloku żeliwnego, uformowanego tak, że ma dwa cienkościenne kanały pionowe połączone dwoma poziomymi.

Te drugie, dolny i górny, są zaopatrzone w króćce poprzeczne - gwintowane, z płaskimi powierzchniami czołowymi. Skręcając je uzyskuje się zestawy o różnej liczbie żeberek. Dwa króćce skrajne służą do połączenia z instalacją, pozostałe dwa są zaślepione.

Budowa żeberek może być bardziej skomplikowana, mogą też mieć powierzchnię zewnętrzną bardziej rozwiniętą - dla podniesienia wytrzymałości mechanicznej, zwiększenia powierzchni wymiany ciepła z otaczającym powietrzem, uatrakcyjnienia wyglądu.

Żeliwo odznacza się dużą odpornością na korozję. Grzejniki żeliwne są więc trwałe (czas użytkowania sięga pół wieku) i mało wrażliwe na jakość wody. Nie stwarza też szczególnego zagrożenia tzw. korozją elektrochemiczną.

Dochodzić do niej może tam, gdzie w tej samej instalacji występują metale o różnej aktywności chemicznej, czyli mniej (aluminium) lub bardziej (miedź, mosiądz) szlachetne. Grzejniki żeliwne można łączyć z rurami ze wszystkich stosowanych materiałów. Ciśnienie robocze z grzejnikami żeliwnymi w układzie na ogół nie powinno przekraczać 0,6 MPa, temperatura - 95°C.

Co jest charakterystyczne dla grzejników żeliwnych?

Charakterystyczne dla grzejników żeliwnych są duże przekroje wewnętrzne, a więc małe opory przepływu. Dlatego są szczególnie zalecane do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody - następującym bez udziału pompy, tylko wskutek naturalnego unoszenia się lżejszej wody ogrzanej i opadania cięższej ochłodzonej (konwekcja).

Schemat budowy grzejnika żeliwnego
Charakterystyczne dla grzejników żeliwnych są duże przekroje wewnętrzne, a więc małe opory przepływu. Dlatego są szczególnie zalecane do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody.

Wielkość przekrojów zwiększa pojemność wodną. W połączeniu z dość dużą masą żeliwa nadaje to grzejnikom dużą bezwładność cieplną. Wolniej się nagrzewają, ale też dłużej przechowują ciepło po ustaniu zasilania. W instalacjach tradycyjnych, zwłaszcza przy kotłach na paliwa stałe, uważano to za oczywistą zaletę.

Dzięki tej bezwładności temperatura w pomieszczeniu nie była zbyt wrażliwa na chwilowe wahnięcia zasilania lub np. na krótkotrwałe, intensywne wietrzenie. W nowoczesnych energooszczędnych systemach dynamicznych, z precyzyjnymi i szybko reagującymi układami sterowania, stanowi wyraźną przeszkodę.

Co nie znaczy, że zaopatrywanie grzejników żeliwnych w zawory z głowicami termostatycznymi nie ma sensu. Tyle, że trzeba się liczyć z pewnym opóźnieniem reakcji. Temperatura pomieszczenia będzie się zmieniała w przedziale, powiedzmy, ±1°C, a nie np. ±0,5°C (pewną bezwładność cieplną ma każdy system grzewczy).

Ważne podczas montażu grzejników żeliwnych

Ciężar grzejników żeliwnych nie odgrywał specjalnej roli w czasach masywnych ścian ceglanych czy betonowych. Teraz coraz powszechniej stosuje się technologie lekkie, mające niemal same zalety - ale i pewne wady; jedną z nich jest problem zawieszania ciężkich elementów. Mocowanie grzejników żeliwnych wymaga stosowania specjalnych rodzajów zawieszeń.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Grzejniki kolumnowe CLASSIC - kształtem nawiązujące do tradycyjnych grzejników żeberkowych (fot. Brugman)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak zbudowane są grzejniki żeliwne?

    Grzejniki żeliwne są członowe, składają się z żeberek uformowanych z żeliwa, które mają kanały pionowe i poziome. Króćce służą do połączenia z instalacją, a reszta jest zaślepiona.
  • Co jest charakterystyczne dla grzejników żeliwnych?

    Grzejniki żeliwne charakteryzują się dużymi przekrojami wewnętrznymi, co sprzyja małym oporom przepływu i czyni je odpowiednimi do instalacji grawitacyjnych.
  • Dlaczego grzejniki żeliwne mają dużą bezwładność cieplną?

    Ze względu na dużą masę żeliwa i pojemność wodną, grzejniki te wolniej się nagrzewają, ale dłużej utrzymują ciepło, co było zaletą w tradycyjnych instalacjach grzewczych.
  • Jakie problemy mogą wystąpić przy montażu grzejników żeliwnych?

    Ze względu na ich ciężar, montaż wymaga specjalnych zawieszeń, szczególnie w nowoczesnych lekkich konstrukcjach budowlanych.
  • Dlaczego grzejniki żeliwne są trwałe?

    Grzejniki żeliwne są odporne na korozję, co sprawia, że mogą być użytkowane nawet przez 50 lat i są mało wrażliwe na jakość wody oraz nie powodują korozji elektrochemicznej.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Lucky
10-04-2022 20:59
Nigdy nie wyrzucę swoich starych żeliwnych grzejników które pracują wyśmienicie na grawitacyjnym obiegu bez prądu i całej tej masy sterowników i zasilań i czujników itp. wolał bym już je wypiaskować i odświeżyć niż wymienić na nowoczesne byle jakie....
Gość AŁ
21-10-2021 16:34
Ja wymieniłam dobrze działające kaloryfery żeliwne na aluminiowe,i porażka, grzeją dopiero na 4 czy 5 ,robią niesamowity hałas. Dziś na pewno bym nie wymieniała
retrofood
05-10-2021 09:15
7 minut temu, Gość jano napisał:  czas reakcji na nagrzanie 10 x szybciej,    Stygnięcie też 10 x szybciej. 
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz