Dlaczego warto wybrać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego warto wybrać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Coraz większe zanieczyszczenie środowiska niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu. Choroby alergiczne stają się powoli schorzeniem cywilizacyjnym. W dążeniu do ekologicznego i zdrowego stylu życia szukamy nowych technologii, które pozwolą z jednej strony obniżyć emisję spalin, a z drugiej zabezpieczyć nasz dom od niekorzystnych czynników mogących powodować dolegliwości uczuleniowe.

aktualizacja: 2019-10-18 11:20:11

Najnowsze trendy w budownictwie zakładają wykorzystanie technologii zapewniających niskie zapotrzebowanie na ciepło. Ten trend uzupełnia poszukiwanie takiego źródła ciepła, które z jednej strony będzie bardzo wydajne i komfortowe, a z drugiej będzie oparte na ekologii.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe znakomicie wpisuje się ten nurt. Jest to system, który zapewnia najbardziej zbliżony idealnemu rozkład pionowy temperatury w pomieszczeniu, co przekłada się na idealny komfort termiczny. Najbardziej charakterystyczną cechą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie niską temperaturą na stosunkowo dużej powierzchni. Dzięki temu praktycznie nie występuje w pomieszczeniu konwekcyjny ruch powietrza, który odpowiada za unoszenie cząsteczek kurzu. Konwekcja pojawia się wtedy, gdy ośrodek grzewczy ma dużo wyższą temperaturę niż powietrze w pomieszczeniu. W przypadku elektrycznej podłogówki maksymalna temperatura podłogi powinna oscylować w granicach 26-29°C.

Dla porównania elementy grzejne grzejników elektrycznych mają odpowiednio 80°C, co jest spowodowane ich małą powierzchnią oddawania ciepła. Ogrzewanie na dużej powierzchni, ale niską temperatura ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie nie wysusza powietrza. Dzięki temu nie dochodzi do elektryzacji cząsteczek kurzu, które potem nie polatują w powietrzu obdarzone ładunkiem elektrostatycznym.

Nad utrzymaniem właściwej temperatury w pomieszczeniu czuwają regulatory wyposażone w czujniki powietrza i czujniki podłogowe. Błąd pomiaru takiego systemu plasuje się dużo poniżej progu odczuwalnego przez nasze receptory czuciowe. Tak wiec, raz nastawiona temperatura będzie tą komfortową. Nie będzie takiego zjawiska jak ciągłe nastawy temperatury spowodowane dużą histerezą układu mierniczego - np.: tak jak w termostatach elektromechanicznych, gdzie błędy mogą sięgać nawet 3°C.

Dostępne są sterowniki manualne - proste urządzenia i regulatory programowalne wyposażone w dotykowy interface i możliwość zdalnego sterowania poprzez protokół WiFi. Mogą one pracować w trybie ręcznym i automatycznym. Ciekawą funkcja tych urządzeń jest uczenie się czasu potrzebnego do osiągnięcia zadanej przez użytkownika temperatury. Sterownik sam wybiera wyprzedzenie z jakim ma się włączyć, aby o określonej porze temperatura pomieszczenia osiągnęła wartość nastawioną przez użytkownika.

Regulatory elektrycznego ogrzewania podłogowego wyposażone są w dotykowy panel i możliwość sterowania przez WiFi.
Regulatory elektrycznego ogrzewania podłogowego wyposażone są w dotykowy panel i możliwość sterowania przez WiFi.

Do wykonania takiej instalacji stosuje się przewody grzejne (ELEKTRA VCD) o mocach 10 i 17W/m, które montuje się w warstwie wylewki betonowej i maty grzejne (ELEKTRA MD) 100W i 160W/m², instalowane w warstwie kleju pod terakotę. Możliwe jest również wykonanie systemu ogrzewania elektrycznego pod panelami i deskami warstwowymi, dzięki matom do tak zwanego suchego montażu - ELEKTRA WoodTec™. W miejscach o szczególnie skomplikowanych powierzchniach, możliwe jest stosowanie ultra cienkich przewodów ELEKTRA UltraTec i DM, które montuje się w wylewkach samopoziomujących.

Dzięki dobremu zaprojektowaniu, systemy ELEKTRA doskonale nadają się jako system ogrzewania podstawowego, jak również uzupełniającego - ciepła podłoga. Stosuje się je nie tylko w nowych obiektach, ale również w remontowanych zwłaszcza tam gdzie nie można podnieść poziomu podłogi.

Mata grzejna ELEKTRA MD
Mata grzejna ELEKTRA MD
Mata grzejna z ultra cienkimi przewodami ELEKTRA UltraTec
Mata grzejna z ultra cienkimi przewodami ELEKTRA UltraTec

Istotą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest wytwarzanie ciepła w tych pomieszczeniach, gdzie jest ono potrzebne i dokładnie w takiej ilości jakiej w danej chwili potrzeba. Pozwala to do minimum ograniczyć koszty eksploatacji, jak również indywidualnie sterować temperaturą w danych pomieszczeniach zgodnie z preferencjami użytkownika i przeznaczeniem. W porównaniu z tradycyjnymi systemami, nie występują tu straty na przesyle medium grzewczego pomiędzy zasobnikiem i poszczególnymi powierzchniami grzejnymi, a temperatura w pomieszczeniu rozkłada się równomiernie, podczas gdy np. w ogrzewaniu wodnym inna temperatura jest na wejściu do pomieszczenia, a inna na wyjściu.

Wszystkie wymienione wyżej cechy elektrycznego ogrzewania podłogowego pozwalają jednoznacznie rekomendować system dla osób, które zmagają się z alergiami wziewnymi. Zyskają one bezpieczny, ekologiczny i energooszczędny system ogrzewania, który zapewni maksymalny komfort temperaturowy i wilgotnościowy w pomieszczeniach, co w okresie grzewczym zwłaszcza w mroźne dni jest bardzo ważne.

Elektra - jest polskim producentem, który od 1985 roku dostarcza profesjonalne rozwiązania z zakresu ogrzewania elektrycznego i ochrony przed śniegiem i lodem.

Więcej informacji o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania