Grzejniki kanałowe, rurowe i płytowe w jednej instalacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Grzejniki kanałowe, rurowe i płytowe w jednej instalacji

Najpierw samodzielnie zrobiłem obliczenia związane z zapotrzebowaniem na ciepło poszczególnych pomieszczeń, bo z wykształcenia jestem inżynierem sanitarnym. Potem zleciłem specjalistycznej firmie wykonanie szczegółowego projektu technicznego instalacji c.o. z podłogówką i grzejnikami, ponieważ nasza instalacja jest dość skomplikowana... mówi Marcin, który razem z Basią jest Członkiem Klubu Budujących Dom i użytkuje grzejniki od 4 lat.

Dom: murowany, parterowy z poddaszem; powierzchnia 180 m2.

Instalacja grzewcza: wodna, pompowa o parametrach 55/40°C oraz ogrzewania podłogowego o parametrach 39/31°C; podłogówka na 60% powierzchni użytkowej. Przewody w kotłowni do rozdzielaczy z rur miedzianych, w reszcie pomieszczeń z rur wielowarstwowych z tworzyw sztucznych; rozprowadzenie rur w kotłowni oraz pod podłogą do grzejników w izolacji cieplnej o gr. 6 mm. System rozdzielaczowy podłączenia grzejników. Odpowietrzenie instalacji na rozdzielaczach odpowietrzniki automatyczne, na grzejnikach – ręczne.

Źródła ciepła: kondensacyjny kocioł na gaz płynny, kominek z płaszczem wodnym oraz płaskie kolektory słoneczne, współpracują z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem.

Sterowanie ogrzewaniem: docelowo przy użyciu inteligentnego systemu automatyki domowej.

Grzejniki kanałowe

Grzejniki kanałowe: z konwekcją naturalną; wężownica z miedzi ożebrowana lamellami z aluminium; wanna z przegrodą rozdzielającą, która tworzy komin konwekcyjny.

Lokalizacja: w salonie i sypialni rodziców.

Decyzja: Marcin – najpierw samodzielnie zrobiłem obliczenia związane z zapotrzebowaniem na ciepło poszczególnych pomieszczeń, bo z wykształcenia jestem inżynierem sanitarnym. Potem zleciłem specjalistycznej firmie wykonanie szczegółowego projektu technicznego instalacji c.o. z podłogówką i grzejnikami, ponieważ nasza instalacja jest dość skomplikowana, a chciałem otrzymać do ręki gotowy produkt z opisem szczegółowym każdego elementu instalacji.

Poprosiłem fachowców, żeby dopasowali do instalacji niskotemperaturowe grzejniki i żeby każdy z nich miał własny obieg na rozdzielaczu. Wyprodukowane ciepło miało najpierw trafiać do grzejników, a po odpromieniowaniu do wnętrz, osiągnąć temperaturę na powrocie idealną dla wykorzystania w podłogówce.

W salonie o wysokości dwóch kondygnacji, w którym umieściliśmy duże przeszklenie o wysokości 6,5 m i w którym działa podłogówka, zastosowałem grzejnik kanałowy. Tworzy kurtynę cieplną. Przy dwóch niższych oknach tarasowych, zagęściłem tylko instalację ogrzewania podłogowego. Drugi grzejnik kanałowy przewidziałem w naszej sypialni, przy oknie tarasowym, i jest tu jedynym grzejnikiem. Nie chciałem, by te elementy miały wentylatory zasilane elektryczne, tylko działały grawitacyjnie. Wentylator może się zepsuć, ponadto zużywa prąd.

Pod wysokim przeszkleniem w salonie znajduje się grzejnik kanałowy z konwekcją naturalną Pod wysokim przeszkleniem w salonie znajduje się grzejnik kanałowy z konwekcją naturalną
Grzejnik kanałowy o wymiarach 170 x 2900 x 150 mm generuje kurtynę cieplną przy przeszkleniu Grzejnik kanalowy o wymiarach 170 x 2900 x 150 mm generuje kurtynę cieplną przy przeszkleniu

Grzejniki kanałowe - porady i przestrogi:

  • Zmieniłem wytypowane modele grzejników kanałowych na inne, ponieważ te z projektu technicznego były dwukrotnie droższe, od ostatecznie wybranych. Przygotowanie otworów pod grzejniki w podkładzie podłogowym zleciłem podczas wykonywania wylewek. Montaż grzejników, w trakcie wykańczania posadzek, okazał się trudny – ze względu na ich długość i sporą głębokość wanny w salonie. Trzech monterów robiło to aż 2 dni! Jako ocieplenie zastosowałem dwie warstwy styroduru o gr. 5 cm, na mijankę. Musiałem dokupić akcesoria przyłączeniowe, bo na plac budowy przyjechały tylko wanny z blachy i grzejniki z odpowietrznikiem.
  • Niedługo po ułożeniu kostki betonowej wokół domu, podczas ulewnego lata, w głębszej wannie w salonie pojawiła się woda. Tuż za fundamentem budynku mieliśmy jezioro, a woda – jak to woda – znalazła ujście do wnętrz. Od razu zleciliśmy brukarzom ułożenie odwodnienia liniowego na istniejącym bruku i odprowadzenie wody do studni chłonnej przy ogrodzeniu. Pomogło!
  • Basia: Grzejniki kanałowe działają bezawaryjnie i wyglądają estetycznie. Rozkład temperatury w wysokim salonie jest dobry – pomaga w tym podłogówka i wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Szyby nad grzejnikami w podłodze nie parują. Tylko zaraz po uruchomieniu urządzenia wymagały kilkakrotnego ręcznego odpowietrzania. Sztywna długa kratka jest trochę nieporęczna – łatwiej podnosi się ją we dwoje, niż w pojedynkę. Za to jest ładna i stabilna. Myjąc okna, można postawić na niej drabinę. W wysokim przeszkleniu w salonie nie ma wyjścia tarasowego, dlatego w kanale zbiera się mniej brudu. Więcej kłopotu mamy z wyjmowaniem z kanału drobnych zabawek córek, niż z kurzem i pajęczynami. Kanał odkurzam raz na miesiąc. Odkurzacz centralny zaopatrzyłam w akcesoria, ułatwiające sprzątanie trudnych miejsc – np. wężownicy z lamelkami. Przez okno tarasowe w sypialni rzadko wchodzimy na zewnątrz, więc obsługa grzejnika w podłodze nie jest kłopotliwa.

Grzejniki kanałowe - koszty

  • grzejniki w podłodze 6200 zł plus montaż.

Grzejniki rurowe

Grzajniki rurowe: ze stali.

Lokalizacja: w dwóch łazienkach.

Decyzja: Basia – w poprzednim mieszkaniu mieliśmy w łazience "drabinkę" z grzałką elektryczną, lecz ani razu nie użyliśmy grzałki. Z tego powodu do łazienek w domu na wsi kupiliśmy urządzenia rurowe bez tej funkcji. W łazienkach chcieliśmy mieć temperaturę 25°C, dlatego fachowcy starannie dobrali moc grzejników. Estetyka i funkcjonalność też się liczyły.

W łazience na poddaszu, grzejnik z podłączeniem dolnym (ze ściany) ma wysokość 1,7 m W łazience na poddaszu, grzejnik z podłączeniem dolnym (ze ściany) ma wysokość 1,7 m
W łazience rodziców, "drabinkę" umieszczono na ścianie zewnętrznej przy oknie W łazience rodziców, drabinkę umieszczono na ścianie zewnętrznej przy oknie

Grzejniki rurowe - rady i przestrogi:

  • Grzejniki łazienkowe spełniają nasze oczekiwania i często wykorzystujemy je do suszenia ręczników. Są duże, więc nie dokupiliśmy oferowanych przez producenta wieszaków i półek, ale nie wykluczamy tego w przyszłości. Dom tak dobrze nagrzewa się od słońca i na długo kumuluje ciepło, że w żadnej z dwóch łazienek nie brakuje nam grzałek. Drabinki myjemy wilgotną szmatką, bo to w ich przypadku łatwiejsze, niż odkurzanie.

Grzejniki rurowe - koszty:

  • grzejniki ok. 3000 zł.

Grzejniki płytowe

Grzejniki dwu- i trzypłytowe: ze stali. Podłączenie – dolne, do instalacji c.o. z wykorzystaniem zespolonych kątowych zaworów odcinających; do samej ściany z użyciem wieszaków ściennych.

Lokalizacja: reszta pomieszczeń, pod oknami lub przy nich.

Decyzja: Marcin – w sypialniach chciałem mieć grzejniki pod parapetami, o takiej samej szerokości jak okna. W gabinecie z wyjściem tarasowym początkowo zaplanowałem model kanałowy, lecz w trakcie wykańczania wnętrz zasypałem kanał, bo zaczęliśmy się z żoną obawiać, że będzie wymagał częstego sprzątania. Na ścianie wewnętrznej przy oknie zawiesiliśmy "mocny" pionowy grzejnik. Wybraliśmy szary lakier.

Tylko 3 urządzenia (w szatni, WC, na antresoli) zaopatrzyliśmy w zawory termostatyczne z głowicami, bo zapomniano pociągnąć do nich okablowanie inteligentnej automatyki domowej. Przestaliśmy ogrzewać garaż – spuściliśmy wodę z dwóch grzejników płytowych– tu przydało się przypisanie osobnego obwodu grzewczego do każdego grzejnika. Montaż do ścian z pustaków ceramicznych i instalacji c.o. trwał tylko dzień.

W gabinecie, zamiast modelu kanałowego, zamontowano płytowy W gabinecie, zamiast modelu kanałowego, zamontowano grzejnik płytowy
Trzypłytowy grzejnik na antresoli i grzejnik w gabinecie były droższe o 30%, ze względu na niestandardowy kolor Trzypłytowy grzejnik na antresoli i grzejnik w gabinecie były droższe o 30%, ze względu na niestandardowy kolor

Grzejniki płytowe - rady i przestrogi:

  • Na pionowy grzejnik w gabinecie i trzypłytowy na antresoli czekaliśmy "ruski miesiąc". Przyczyna – niestandardowy kolor lakieru. Przyjechały 4 miesiące od zamówienia i kosztowały 30% drożej, niż te w kolorze białym. Zastąpienie grzejnika kanałowego modelem pionowym oceniamy jako dobry krok. Choć znajduje się na ścianie wewnętrznej, szyby nie parują, w gabinecie jest ciepło. Wygląda nowocześnie, w lecie służy jako tablica ogłoszeń – przytwierdzamy na nim "na magnes" przeróżne kartki. Grzejniki systematycznie odkurzamy. Kurz wyciągamy przez nakładkę z "grillem".

Grzejniki płytowe - koszty:

  • pionowy grzejnik w kolorze szarym 3200 zł.
  • Reszta od 400 zł do 1500 zł za sztukę.
Elementy przyłączeniowe i wyposażenia grzejnika W szatni umieszczono niski i głęboki grzejnik, żeby mieć możliwość suszenia butów
Elementy przyłączeniowe i wyposażenia grzejnika W szatni umieszczono niski i głęboki grzejnik, żeby mieć możliwość suszenia butów

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje