Chłodzenie za pomocą podłogówki

Chłodzenie za pomocą podłogówki

Chłodzenie płaszczyznowe to metoda na wychładzanie domu przy użyciu wodnego systemu ogrzewania płaszczyznowego, czyli najczęściej popularnej podłogówki. Podobnie jak przy chłodzeniu powietrzem, instalacji zapewnić trzeba źródło zimna, czyli w tym wypadku - dopływ chłodnej wody.

Chłodzenie płaszczyznowe z pompą ciepła 

Do pracy w takim trybie przystosowana jest większość systemów grzewczych z gruntową pompą ciepła i jest to powszechnie spotykany wariant chłodzenia płaszczyznowego.

Pompa ciepła może być przy tym aktywna (tzn. tłoczyć ciepło w kierunku odwrotnym, niż w trybie ogrzewania) albo wyłączona. W tym drugim przypadku, do chłodzenia wykorzystuje się wodę z dolnego źródła ciepła pompy, które pracuje wtedy analogicznie do opisanego powyżej powietrznego wymiennika gruntowego (tzw. chłodzenie pasywne).

Chłodzenie płaszczyznowe bez pompy ciepła 

Jednak wychładzanie pomieszczeń przy użyciu podłogówki możliwe jest również w instalacjach bez pompy ciepła. Wśród dostępnych rozwiązań wymienić można wykorzystanie wód podziemnych.

Źródłem zimna dla podłogówki staje się tu wymiennik ciepła, zasilany wodą przepływającą ze studni czerpalnej do studni chłonnej (zrzutowej). Kolejną, luksusową opcją w przypadku chłodzenia wodnego jest montaż wytwornicy wody lodowej, ale - podobnie jak przy klimatyzacji - jest to rozwiązanie bardzo energochłonne, zatem kosztowne w eksploatacji.

Schemat działania systemu chłodzenia, wykorzystującego klasyczny obieg ogrzewania podłogowego, połączony przez wymiennik ciepła ze źródłem chłodu, np. studnią głębinową
Schemat działania systemu chłodzenia, wykorzystującego klasyczny obieg ogrzewania podłogowego, połączony przez wymiennik ciepła ze źródłem chłodu, np. studnią głębinową

Firmy oferujące urządzenia do chłodzenia wodnego podkreślają, że jest ono zdrowsze od chłodzenia powietrzem, eliminuje bowiem tzw. zimny nadmuch (niekorzystne odczucia, wiążące się z ruchem schłodzonego powietrza) oraz problemy z bakteriami, lubiącymi gnieździć się w przewodach wentylacyjnych.

Jednak i chłodząca podłogówka nie jest bez wad (dotyczy to także chłodzenia przy użyciu pompy ciepła). Zimne powietrze nie uniesie się do góry, co sprawia, że pomieszczenie jest najbardziej wychłodzone przy podłodze, a to wielu osobom zdecydowanie nie odpowiada.

Ograniczeniem intensywności chłodzenia jest ponadto zjawisko wykraplania się wilgoci z powietrza na powierzchni zimnej posadzki. W rezultacie, jeśli podłoga chłodzona jest na wyczucie, to trzeba to robić z dużą ostrożnością (temperatura podłogi może być tylko nieznacznie niższa od temperatury powietrza), albo konieczne staje się użycie skomplikowanych systemów sterujących, uwzględniających temperaturę i wilgotność powietrza w chłodzonym pomieszczeniu.

 

Adam Jamiołkowski

fot. otwierająca: Kisan

Komentarze

Gość Daro
28-02-2020 20:52
Od 2 lat korzystam z chłodzenia podłogówką którą mam w całym domu. Zamin zacznie ktoś pisać bzdury o "bzdurnym" chłodzeniu podłogówką niech porozmawia z kimś kto z tego korzysta. Oczywiście nie można za bardzo obniżyć temperatury wody w instalacji ponieważ istnieje ryzyko ...
Gość joe
23-10-2015 04:46
chlodzenie wodne przy uzyciu ogrzewania podlogoewgo--jest to wielka bzdura podczas lata bendzie taka kondesacja ze po roku lub dwuch bendze grzyb w domu.
Gość krzysztof_k
17-08-2015 11:26
Od paru lat używam pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Wykorzystuję również instalację do chłodzenia pasywnego. Teraz w upały w całym domu mam temperaturę 22-23 stopnie. Zasilanie podłogówki temperaturą ok. 19 stopni. Chłodzona powierzchnia ok. 300 m. Dwie pompy obiegowe (dolne ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz