Instalacja ogrzewania podłogowego - za i przeciw

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2014-04-15 12:11:46
Instalacja ogrzewania podłogowego - za i przeciw

Wybór ogrzewania podłogowego dla domu jednorodzinnego, pomimo wielu zalet, niesie za sobą pewne ograniczenia, o których niekiedy zapominają jego entuzjaści. Dowiedz się, o jakich ograniczeniach trzeba pamiętać.

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego

Wśród wad podłogówki, w szczególności wodnej, na pierwszym miejscu wymieniano do niedawna znacznie wyższy koszt montażu od ogrzewania grzejnikowego. Pogląd ten pokutuje do dziś, nie wydaje się jednak uzasadniony, chyba że mowa o przebudowie instalacji grzewczej w domu już istniejącym, co rzeczywiście może być wręcz niemożliwe, a bardzo często okazuje się bezzasadne ekonomicznie.

 

W przypadku budowy nowego domu trudno natomiast mówić o znaczącej różnicy w kosztach. Konkurencja między producentami materiałów instalacyjnych do podłogówki spowodowała wyraźne zwiększenie ich dostępności i spadek cen, a ponadto – co nawet ważniejsze – opracowanie wielu rozwiązań znacznie ograniczających pracochłonność jej wprowadzania, a więc i koszty robocizny.

 

W efekcie – proszę mi wybaczyć daleko idące uproszczenie – rozłożenie na stropie plastikowych rurek przed wylaniem podłogi wcale nie musi już kosztować dużo więcej, niż sporządzenie podejścia do grzejnika, jego zakup i na koniec zawieszenie na ścianie.

Ograniczenia instalacji ogrzewania podłogowego

Wybór ogrzewania podłogowego niesie za sobą jednak pewne ograniczenia, o których niekiedy zapominają jego entuzjaści. Należą do nich:

 • konieczność bardzo starannego zaprojektowania (przeliczenia) i wykonania instalacji (ewentualne błędy zniweczą zalety podłogówki zarówno w kwestii komfortu, higieny, jak i ekonomicznej eksploatacji, będą bardzo trudne lub wręcz niemożliwe naprawienia);

   

 • bariera wydajności cieplnej – w pomieszczeniach o dużych stratach ciepła (powyżej 80 W/m2), a także gdy mała jest powierzchnia grzewcza podłogi ze względu na zabudowę np. w łazience), konieczne jest dogrzewanie ich grzejnikami;

   

 • zwiększenie masy podłogi, co ma istotne znaczenie dla obciążenia stropów na wyższych kondygnacjach i powinno być uwzględniane już na etapie projektowania domu (dotyczy to przede wszystkim ogrzewania wodnego; wprawdzie pojawiają się już rozwiązania "lekkie", ale "odciążają" one skutecznie również kieszeń inwestora);

   

 • zawężenie doboru materiałów, jeśli chodzi o wykończenie podłogi. Płytki ceramiczne nie są obowiązkowe, bo są już w sprzedaży np. panele drewniane i wykładziny nadające się do współpracy z podłogówką, ale o tradycyjnym, grubym parkiecie trzeba zapomnieć, podobnie jak o dekorowaniu podłogi dywanami;

   

 • meble stojące na ogrzewanej podłodze muszą mieć nóżki pozwalające na swobodny przepływ ciepła (w przypadku ogrzewania elektrycznego, zlekceważenie tego zalecenia grozi nawet przepaleniem przewodów grzewczych);

   

 • wbrew temu, co sądzą rodzice cieszący się, że ich pociechy baraszkować będą na ciepłej podłodze, ogrzewanie podłogowe jest niewskazane w pomieszczeniach przeznaczonych do długotrwałego pobytu dzieci. Tak przynajmniej twierdzi część lekarzy i nie mnie z nimi polemizować, trzeba raczej poczekać na jednoznaczne określenie się medycyny w tej sprawie.

Dla porządku wypada jeszcze dodać, że są osoby, czy to przyzwyczajone do bijącego ciepłem kaflowego pieca, czy to do tradycyjnych, żeliwnych grzejników, których podłogówka nie zachwyca – one po prostu lubią czuć, skąd dochodzi ciepło. Spory w takim wypadku są niecelowe, bo o upodobaniach przecież trudno dyskutować.

Bezwładność cieplna - wada czy zaleta instalacji ogrzewania podłogowego?

Zarówno wśród zalet, jak i wad ogrzewania podłogowego (to zależy, czy mamy do czynienia z bezkrytycznym entuzjastą, czy też zaprzysięgłym przeciwnikiem), wymieniana jest duża bezwładność cieplna. Wydaje się, że należy ją po prostu uznać za bardzo ważną cechę podłogówki, którą można i trzeba uwzględnić przy całościowym projektowaniu domowego systemu grzewczego.

To, że podłoga wolno nagrzewa się i wolno wychładza bez wątpienia utrudnia precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach i stawia wysokie wymagania wobec urządzeń regulacyjnych. Z drugiej jednak strony, akumulacja ciepła w podłodze sprzyja utrzymaniu we wnętrzach stabilnej temperatury, może być też nieocenionym atutem na przykład przy zastosowaniu kotła na paliwo stałe (podłoga pełni wtedy rolę naturalnego bufora ciepła) albo – w przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego – gdy chcemy rozliczać się według tzw. drugiej taryfy. Jest to również cecha bardzo korzystna w sytuacji, gdy system grzewczy oparty jest na pompie ciepła.

Adam Jamiołkowski
fot. Rehau

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny