Co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Dyskusje, czy lepsze jest ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ścienne bardzo często przypominają spór o wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą (lub odwrotnie, w zależności od preferencji). Oba rozwiązania pozwalają osiągnąć ten sam cel, czyli skutecznie ogrzewać wnętrza.

Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe i grzejniki nie przysparzają też problemów eksploatacyjnych ani zdrowotnych (są ludzie głęboko przekonani o szkodliwości konkurencyjnego rozwiązania). Nie znaczy to jednak, że te rozwiązania są technicznie podobne. Wręcz przeciwnie, funkcjonują one zupełnie inaczej, stawiając odmienne wymogi wobec źródła ciepła i sposobu sterowania ogrzewaniem.

Ogrzewanie płaszczyznowe to podstawa przy użyciu pompy ciepła i kotła kondensacyjnego

Ogrzewanie podłogowe lub inne płaszczyznowe (sufitowe lub ścienne) powinno być pierwszym wyborem, jeśli planujemy pompę ciepła. Typowa temperatura wody na zasilaniu w takiej instalacji to 35°C, dla grzejników zaś rozsądne minimum to 55°C. Dla sprawności pracy pompy i kosztów jej eksploatacji to ogromna różnica.

 

W przypadku kotłów kondensacyjnych niska temperatura wody także jest pożądana, ale różnice nie są aż tak wyraźne. Nawet kocioł współpracujący z grzejnikami przez większość sezonu i tak będzie w stanie wykorzystać efekt kondensacji.

 

Co ważne, pompy ciepła i kotły kondensacyjne mogą zasilać "podłogówkę" bezpośrednio, nie potrzeba żadnych zaworów mieszających. To istotne ułatwienie.

Ogrzewanie podłogowe to najlepszy wybór do domu z pompą ciepła (fot. Clima Komfort)

Ogrzewanie grzejnikami to podstawa przy użyciu kotła na paliwo stałe i niekondensacyjnego

Z kolei w przypadku kotłów na paliwa stałe oraz gazowych i olejowych niekondensacyjnych zastosowanie ogrzewania podłogowego nie przynosi oszczędności eksploatacyjnych. Za to nieco komplikuje instalację. Takie kotły nie są przystosowane do pracy przy niskiej temperaturze wody w obiegu. Woda na wyjściu z kotła węglowego powinna mieć 80–90°C, na powrocie zaś nie mniej niż 60°C. Inaczej spada sprawność, w kotle i kominie odkłada się dużo smolistej sadzy, a blacha kotłowa koroduje.

Grzejnik wcale nie musi rzucać się w oczy. Odmiany kanałowe są prawie niewidoczne (fot. Verano)

Wysoka temperatura wody jest odpowiednia dla grzejników ściennych. Jednak dla ogrzewania podłogowego jest niemal dwa razy za wysoka (dopuszczalne jest do 55°C na zasilaniu). Dlatego trzeba stosować układy mieszające z zaworami trój- lub czterodrogowymi. Mieszają one wodę wychodzącą z kotła (na zasilaniu) z już powracającą z instalacji grzewczej, dzięki czemu ogrzewanie jest zasilane chłodniejszą wodą.

 

Z kolei do kotła nie wraca sama wychłodzona woda z instalacji, ale jest ona mieszana z gorącą wodą, podgrzaną właśnie przez kocioł. Podnosi to jej temperaturę, dzięki czemu kocioł ma zapewnioną wysoką temperaturę na powrocie.

Sterowanie instalacjami grzejnikowymi i ogrzewaniem podłogowym

Odmiennie wygląda sterowanie instalacjami grzejnikowymi i ogrzewaniem podłogowym. Grzejniki szybko się nagrzewają i dość szybko stygną. Działają więc w sposób dynamiczny i w krótkim czasie mogą podnieść temperaturę w pomieszczeniach. W porównaniu z nim ogrzewanie podłogowe działa "ospale" – podłoga rozgrzewa się i stygnie powoli. Bezwładność jest tym większa, im większa jest masa wylewki.

 

Duża lub mała bezwładność cieplna sama w sobie nie jest ani zaletą, ani wadą. Jeśli i tak planujemy utrzymywać stałą temperaturę przez całą dobę, to gruba wylewka będzie doskonałym wyborem. Jeśli zaś chcemy czasowo obniżać temperaturę, np. gdy jesteśmy w pracy oraz w nocy, to lepiej zdecydować się na grzejniki.

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje