Dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy

Kominek z płaszczem wodnym dobrze się sprawdza, uciążliwe jest jedynie częste czyszczenie szyby i paleniska. To wada kominków z płaszczem wodnym - mówią Ania i Krzysztof, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 130 m2; dwukondygnacyjny; ściany z pustaka ceramicznego i styropianu o grubości 12 cm; wentylacja grawitacyjna.

Źródła energii: gaz ziemny z sieci, drewno (grab, brzoza).

 

Parametry urządzeń i instalacji grzewczych: wiszący kocioł kondensacyjny Junkers CERAPURsmart ZSB 22-3 C, moc do 22 kW. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, Lechma PL-190, moc 15 kW. Zbiornik c.w.u. Biawar, pojemność 150 l. Regulator pogodowy ze sterownikiem solarnym FW 100. Regulator obiegu grzewczego kominka Kominek Lux RT-08G. Grzejniki Purmo z manualnymi termostatami, wodne ogrzewanie podłogowe. Komin gazowy Schiedel, komin przy kominku Leier.

 

Decyzja: wprowadziliśmy się do domu latem 2012 r. Decyzja o przyłączeniu budynku do sieciowego gazu ziemnego była oczywista. Sieć biegnie zaledwie 6 m od niego, więc od razu założyliśmy, że system ogrzewania oprzemy na tym paliwie. Kupiliśmy nowoczesny kondensacyjny kocioł i na części parteru założyliśmy ogrzewanie podłogowe. Chodziło nam o dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy.

 

Kwestię doboru kominka rozstrzygnął za nas… gotowy projekt. Dom jest mały, zwarty, a jego autorzy nie przewidzieli miejsca na rury DGP oraz wentylacji mechanicznej. Dlatego mamy kominek z płaszczem wodnym. To dobry dla nas wybór, ponieważ już nie pracujemy zawodowo i możemy w nim często palić, ogrzewając przy tym cały dom.

Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa dwie kondygnacje Wiszący kondensacyjny kocioł Junkers oraz zbiornik c.w.u. Biawar

Dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z układu grzewczego. Przez całą zimę paliliśmy w kominku codziennie, bo chcemy dobrze wysuszyć nowiutki dom. Gaz jest droższy niż drewno, dlatego tylko kiedy wyjeżdżamy i w nocy pracuje kocioł gazowy. Aby kondensacyjny kocioł osiągał wysoką sprawność, założyliśmy wodne ogrzewanie podłogowe. Zajmuje 30% powierzchni parteru. Powinno być większe, ale dobre i to.

   

  Systemem grzewczym sterują: fabryczny regulator na kotle gazowym, regulator pogodowy oraz regulator kominkowy. Ustawił je serwisant. W dzień mamy na parterze 21°C, w nocy 19°C. Poddasze zajmują córki, ale odwiedzają nas tylko w weekendy, więc w tygodniu przykręcamy tam termostaty na grzejnikach, ale otwieramy drzwi. Poddasze ogrzewa ciepło z parteru.

   

  Ze względu na przyjazdy córek do systemu włączyliśmy zasobnik c.w.u. (150 l). W naszej łazience zamontowaliśmy grzejnik z grzałką elektryczną, byśmy poza sezonem grzewczym mogli ją ogrzać. Super rozwiązanie!

   

 • Kominek z płaszczem wodnym dobrze się sprawdza, uciążliwe jest jedynie częste czyszczenie szyby i paleniska. To wada kominków z płaszczem wodnym. Już dwa razy czyściliśmy komin przy kominku (Leier). Bezpieczeństwo jest ważne.

   

 • Krzysiek: Mój pokój przylega do kotłowni. Odradzam takie sąsiedztwo. Pracujące urządzenia, szczególnie mieszacz w zasobniku c.w.u., przeszkadzają mi we śnie. Doradzano mi zamontowanie sterownika czasowego, zatrzymującego w nocy jego pracę, jednak go nie założyłem. Teraz wiem, że jest konieczny nie tylko ze względu na oszczędność prądu. Podczas dnia praca systemu grzewczego nie jest uciążliwa.

Dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy - koszty:

 • Instalacja – urządzenia, materiały, robocizna 50 000 zł. 
 • Eksploatacja – drewno 12 mp. 2600 zł; gaz w okresie październik–luty 961 zł, marzec–kwiecień 300 zł, w lecie 80–100 zł; elektryczność 120 zł miesięcznie.
Na ścianie przy kominku umieszczono regulator kominkowy Korytarz bez grzejnika to idealne miejsce na regulator pogodowy

Lilianna Jankowska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny